
Jedan od poslednjih modela NAS-ova namenjen poslovnim korisnicima, sa podrškom za 6 diskova, USB 3.0 interfejs i sa proširivom memorijom. Odlične performanse i Web interfejs po kome je QNAP već i poznat.
U najnovijoj generaciji QNAP NAS uređaja, našlo se mesta i za model koji prima do 6 diskova i koji je namenjen poslovnim korisnicima sa visokim zahtevima. QNAP je odlično poznat po NAS-ovima vrhunskih performansi, i na našem tržištu zauzima veoma visoku poziciju. Do sada smo uglavnom testirali modele sa manjim brojem diskova, a dobra stvar je što bez obzira na cenu, svi uređaji imaju veoma sličan set opcija, tako da ni kućni korisnici neće ostati uskraćeni za neke od malo egzotičnijih opcija koje obično viđamo na biznis modelima. Nova generacija QNAP NAS-ova donosi nešto izmenjenu hardversku konfiguraciju, podršku za USB 3.0 interfejs i par drugih dodataka.
Ključne karakteristike
- Novi Dual Core Atom procesor na 1.8GHz
- Mogućnost upgrade-a memorije
- USB 3.0 interfejs
- Odlične performanse
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Procesor: Intel Atom 1.8GHz (Dual-Core)
- Memorija: 1GB DDR2 proširivo do 3GB (512MB Flash memorije)
- Hard disk: 6x 2.5"/3.5" SATAI/II (uređaj se isporučuje bez hard diska, kompatibilni diskovi)
- LAN: 2x 10/100/1000 port (Failover, Load Balancing)
- USB: 4x USB 2.0, 2x USB 3.0 (printer, hub, UPS, disk, digitalna kamera)
- eSATA: 2x eSATA
- Dimenzije: 175 (H) x 257 (W) x 235 (D) mm
- Težina: 5.2Kg
- Potrošnja: 43W (22W Sleep)
- Hlađenje: 2x90mm ventilatori (maksimalno 40.8dBA)
- Softver: File, FTP, Backup, Printer, Web, MySQL, UPnP Media, iTunes server, Multimedia Station, Download Station, iSCSI, Online RAID expansion, migration, VMware Certification
- Disk menadžment: Single Disk, JBOD, RAID 0/ 1/ 5/ 5+Hot Spare/ 6, Online RAID Capacity Expansion i Level Migration, RAID Recovery, AES 256-bit enkripcija
- File Sistem: EXT3, EXT4 (interni, eksterni), FAT, NTFS (eksterni)
- Operativni sistemi: Microsoft Windows, Mac OS, Linux
- Bekap: NetBak Replicator
- Napajanje: 250W
- Dodatno: LCD sa pozadinskim osvetljenjem (Enter/Select tasteri)
QNAP TS-659 Pro II Turbo NAS
Sa dimenzijama od 175 (H) x 257 (W) x 235 (D) mm, TS-659 Pro II je nešto veći uređaj koji će zahtevati malo više prostora. Ovo nije čudno pošto je NAS horizontalne orijentacije, sa fiokama za diskove postavljenim vertikalno. Dizajn se ne razlikuje u odnosu na modele koje smo već videli, čvrsta i robustna konstrukcija, metalno kućište i težina od preko 5Kg (bez diskova naravno) već u startu ulivaju poverenje. Sve fioke za diskove su lako dostupne i vrlo lagano se vade, ali imaju i metalne bravice tako da se mogu zaključati. Od tastera imamo samo Power i Copy tastere, a poslednji ide u kompletu sa USB 3.0 portom i nalaze se sa prednje strane, tako da se lako pristupa ako treba priključiti neki prenosni ili flash disk, za backup podataka. Napred je još i LCD ekran sa Select i Enter tasterima, kao i red statusnih dioda. Vrlo je zgodno da se nekim od osnovnih funkcija može pristupiti direktno sa uređaja, bez ulaska u Web interfejs.
Sa zadnje strane NAS-a možemo da vidimo još jedan USB 3.0 i četiri USB 2.0 porta, dva eSATA porta i dva gigabitna LAN priključka, kao i jedan D-Sub servisni port. Ovoliki USB portovi nisu slučajno tu pošto se pored eksternih diskova mogu povezati i štampači, UPS-ovi ali i USB hub-ovi, dok se preko eSATA portova takođe može proširiti kapacitet uređaja (eksterni diskovi se praktično pretvaraju u mrežne). Za hlađenje su zadužena dva 90mm ventilatora čiji broj obrtaja zavisi od temperature koja se meri unutar uređaja. Vrlo bitan podatak je i potrošnja električne energije koja iznosi 43W kada NAS radi (sa svih 6 diskova instaliranih), ili 22W u Sleep modu. Što se diskova tiče, mogu se instalirati 2.5" i 3.5" modeli, uključujući i vrlo popularne SSD-ove, kada će i hlađenje biti vrlo efikasno pošto se oni dosta manje zagrevaju.
Rezime
Na kraju, da samo prokomentarišemo hardversku konfiguraciju koja je sada dobila novi Dual Core Atom procesor na 1.8GHz, ali i mogućnost da se postojećih 1GB DDR3 memorije upgrade-uje do čak 3GB, što je prilično dobra opcija pogotovo za one koji će koristiti pune potencijale NAS-a. O interfejsu i opcijama smo mnogo puta govorili, pa nećemo puno vremena trošiti na ponavljanje, u pitanju je sigurno i najbolje rešenje za NAS-ove koje smo videli, Web interfejs rađen u AJAX-u radi jako brzo, a opcije su prilagođene poslovnim korisnicima, pa pored svega standardnog imamo i naprednu podršku za virtuelizaciju. Sve ovo govori u prilog da ovakav NAS može uštedeti dosta novca firmama bez obzira da li koriste samo backup podataka ili imaju neke kompleksnije potrebe.
Conclusion
Finally, to say something on hardware configuration that now has a new 1.8GHz Dual Core Atom processor, and the possibility to upgrade existing 1GB DDR3 memory up to 3GB, so this is a good option especially for those who will use the full potential of NAS. We have talked many times about its interface and options, so we will not spend a lot of time to repeat it. This is certainly the best NAS solution that we have seen, Web interface is AJAX based and it works very quickly, while options are tailored to business users, and despite everything, a standard and advanced support for virtualization is provided. This NAS can save a lot of money to firms regardless of whether they use only data backup or have complex needs.
Preporučena cena (uključujući PDV, jun 2011.): 1420€
Mikro Princ ustupio: QNAP TS-659 Pro II Turbo NAS
zvanični sajt: mikroprinc.com