Netgear Stora MS2110

Vrlo koristan Netgear uređaj za kućne korisnike kojima treba nešto između NAS-a i Network plejera. Što se tiče podržanih opcija, Stora nije toliko napredan uređaj kao neki NAS-ovi koje smo testirali. Ono što nam se dopalo je da troši veoma malo struje i radi potpuno nečujno pošto je u pitanju pasivno hlađenje.

Netgear ne treba posebno predstavljati pošto je u pitanju jedna od najpoznatijih kompanija kada je mrežna oprema u pitanju, i već smo se više puta uverili u kvalitet i performanse različitih uređaja ovog proizvođača. Uređaj koji smo imali na testu je Stora, Netgear rešenje za kućne korisnike i skladištenje i deljenje podataka na mreži. Ovaj uređaj je nešto jednostavnije rešenje od punokrvnih NAS-ova koje Netgear takođe ima u ponudi (doduše, i cena je srazmerno veća), i namenjen je kućnim korisnicima koji nemaju neke velike zahteve, već im treba pouzdan uređaj za skladištenje većeg broja podataka, pristup tim podacima preko mreže i reprodukcija multimedijalnih formata.

Ključne karakteristike

  • Kvalitetno kućište pasivnog hlađenja
  • Vrlo niska potrošnja energije (11W sa jednim, odnosno 18W sa dva hard diska)
  • Prilično dobre performanse kod transfera podataka
  • Podrška za multimedijalne formate

Utisak kvare

  • Samo jedan USB port
  • Automatski RAID1, nema proširenja kapaciteta
  • Za maksimalnu funkcionalnost, treba plaćati pretplatu
  • Prilično osnovni set opcija

Specifikacija

  • Memorija: 256MB flash
  • Hard disk: 2x 3.5" SATAI/II (uređaj se isporučuje sa hard diskom od 1TB)
  • LAN:1x 10/100/1000 port
  • USB: 1x USB 2.0 (printer, ekserni disk)
  • Dimenzije: 175.25 x 150 x 146 mm
  • Težina: 1.36Kg
  • Potrošnja: 24W (21W Sleep)
  • Softver: FTP, UPnP Media, iTunes server, Media Streaming
  • Disk menadžment: RAID 1
  • Operativni sistemi: Microsoft Windows, Mac OS, Linux
  • Softver: Stora Desktop Applications

Netgear Stora MS2110

Stora je smeštena u kvalitetno metalno kućište sa plastičnom prednjom maskom u crnoj glossy obradi. Otvori za vazduh se nalaze sa gornje strane i to omogućava dobar protok vazduha, pa nije bilo potrebe da se instalira ventilator, što je dobra vest za one koji cene tišinu pošto radi potpuno nečujno. Prednji panel ima tri statusne diode, Power, HDD1 i HDD2, kao i jedan USB port koji se može koristiti za povezivanje eksternog hard diska ili štampača i jedino je šteta što nema bar još jednog USB porta, što bi bilo vrlo korisno. Kada se prednji panel skine (što je jednostavno pošto ne zahteva alat), vidimo dva ležišta za diskove, od kojih je jedno popunjeno Seagate Barracuda modelom niske potrošnje. Instalacija diskova je veoma jednostavna pošto ih samo treba ubaciti u ležište, dok se vade pomoću plastičnih poluga sa zadnje strane.

Konfiguracija je bazirana na Marvell 88F6281 Kirkwood SoC procesoru koji radi na 1GHz, 128MB RAM memorije i 256MB flash memorije. Ovo je više nego dovoljno da se dobiju veoma dobre performanse i da uređaj radi savršeno glatko. Sa zadnje strane se nalaze Power i sakriveni Reset tasteri, konektor za napajanje (adapter je eksterni) i LAN priključak (u pitanju je gigabitni LAN adapter). Diskovi se formatiraju u XFS file sistemu, a interesantno je da se po ubacivanju drugog diska automatski konfiguriše RAID 1 sistem, što je ok za one koji to traže, ali malo jeste čudno što nema RAID 0 konfiguracije odnosno proširenja kapaciteta, iz čega možemo zaključiti da je akcenat na bezbednosti podataka.

Kada se priključi na računar, najbolje je pokrenuti setup program sa CD-a (radi na Windows i Mac računarima), u kome se definiše custom ime uređaja, username i password. Ovo je potrebno za pristup preko Web interfejsa, bez obzira da li je preko lokalne mreže ili sa neke udaljene lokacije. Instalacija dodatnog agent programa u Windows okruženju mapira disk odnosno njegove particije koje su rezervisane za različite vrste multimedijalnih sadržaja. Za reprodukciju sadržaja se koristi verzija HipServ 2.0 media servera koja omogućava reprodukciju direktno iz Web browsera, stim što će konkretni rezultati zavisiti od instaliranih pluginova i codec-a. Što se muzike tiče, podržani su DLNA i iTunes serveri što je i najbolji način za reprodukciju muzike.

Rezime

Od interesantnih opcija, zanimljivo je da se slike mogu direktno uploadovati na Facebook i Flickr, što radi sasvim lepo. Što se tiče stvari koje nam se nisu dopale, treba reći i da je Netgear odlučio da pun potencijal uređaja bude dostupan samo kroz Premuim pretplatu, a razlika između free i premium modela se može videti na sajtu proizvođača. Ovo je dosta neobično pošto i onako Stora ne može da se poredi po opcijama sa mnogo naprednijim NAS-ovima, a ovo je i dodatno spušta, pogotovo što ne verujemo da će bilo ko biti raspoložen da plaća godišnju pretplatu. U svakom slučaju, Netgear Stora ima dosta toga zbog čega je vrlo interesantan, a treba samo sačekati da se formira cena na domaćem tržištu da bi mogli i da ga uporedimo sa već dosta brojnom konkurencijom.

Conclusion

It is very interesting there is a possibility to upload photos directly to Facebook and Flickr. We didn’t like the fact Netgear decided to provide full potential only to Premium users and difference between free and premium models is available on the producer’s Web site. It’s very unusual because Stora cannot be compared with advanced NASs speaking of options, and this is just another shortcoming because we do not believe any one is going to be happy to pay yearly fee. In any case, Netgear Stora has many interesting things and the only thing we should do is to wait and see its price at domestic market so we could be able to compare it with already strong competition.

Testirani proizvod je uzorak.

Sion Net ustupio: Netgear Stora MS2110
zvanični sajt: