Ubiquiti AirRouter

Ova kompanije u svojoj ponudi ima malo egzotičniju mrežnu opremu, a to se najbolje vidi po AirRouter modelu koji podržava 802.11n standard (i brzinu do 150Mbps) ali može postići domet i do 100m u zatvorenom prostoru, što je stvarno impresivno.

Ubiquity je kompanija koja kod nas nije toliko poznata, ali svakako da se radi o proizvođaču malo specifičnije mrežne opreme koji u svojoj ponudi ima neke prilično egzotične uređaje. Ipak, znamo da je u pitanju lider na svetskom tržištu u domenu wireless ISP opreme, kao i da svi naši Wireless ISP-ovi koji rade na opsegu od 5.8GHz (što su svi provajderi) koriste ovu opremu kako za klientsku tako i za bazne stanice. Jedan od njih je i AirRouter, u suštini 4-portni Wireless ruter koji podržava 802.11n standard i nudi povezivanje na razdaljinama od čak 100m do brzine od 150Mbps, što stvarno zvuči prilično impresivno. Ovakav ruter će siguno biti interesantan onima koji imaju problema sa dometom i kvalitetom signala. Ruter koristi AirOS Firmware u verziji 5, koji predstavlja i jednu od najnaprednijih varijanti na tržištu, sa nekim opcijama koje se ne mogu naći i kod najpoznatijih imena kada je mrežna oprema u pitanju.

Ključne karakteristike

  • Impresivan domet od 100m
  • Brzina transfera (teoretska) od 150Mbps
  • Dosta napredna podešavanja

Utisak kvare

  • USB port još uvek nije funkcionalan

Specifikacija

  • Interfejs: WiFi 802.11g/n, 2.4GHz, 150Mbps
  • Domet: do 100m
  • Konektori: 1x WAN, 4x LAN, 1x USB 2.0
  • Bezbednost: WEP, WPA, WPA2
  • Dodatno: Soho Router, Router, Bridge mode, Station, Station WDS, AP, AP Station WDS

Ubiquiti AirRouter

Ubiquity AirRouter deluje kompaktno i ne liči mnogo na rutere drugih proizvođača. Crne je boje, sa integrisanim antenama, pa je prilično neobično što ima toliki domet. U pakovanju se dobijaju samo adapter za napajanje i LAN kabl, kao i kratko korisničko uputstvo. Pored oznake proizvođača, sa gornje strane su smeštene i statusne diode (za WAN i LAN portove, Power, Internet i Wireless LAN). Sa zadnje strane su smešteni konektor za napajanje, Reset taster, WAN port i četiri LAN porta. Dodatno, imamo i jedan USB 2.0 port za koji proizvođač navodi da služi za priključivanje eksterne dodatne antene, ali za sada ta opcija nije podržana kroz firmware. Preporučujemo u svakom slučaju da se na sajtu proizvođača proveri koja je poslednja verzija firmware-a pre nego što se krene u podešavanja.

Za inicijalno podešavanje, potrebno je povezati ruter sa računarom običnim LAN kablom, otvoriti u web browseru adresu 192.168.1.1 i uneti ubnt kao username i password (što svakako treba čim pre i promeniti). Osnovni meni sadrži šest tabova, odnosno odvojenih delova za podešavanje: Main, Wireless, Network, Advanced, Services i System. Ono što nam je privuklo pažnju, između svega ostalog, je to da se u realnom vremenu mogu pratiti protok i statistika veze i parametara signala. Iako ruter radi na standardnih 2.4GHz, ako je uparen sa drugim Ubiquity uređajem može koristiti i zaseban, privatan kanal za komunikaciju. Dostupne su opcije koje se tiču čuvanja podešavanja, update-a firmware-a ali recimo i Ping, Traceroute i Speed test direktno iz web interfejsa, što je dosta zgodno.

Rezime

Ono što će većini privući pažnju jeste činjenica da je domet deklarisan do oko 100m u zatvorenom prostoru (što uključuje zidove i prepreke), kao i da bi trebalo da se dobiju prilično dobri rezultati do čak 150Mbps. Naravno, u pitanju je vrednost koja se ne može dostići u realnim uslovima, ali i dalje je to u rangu 802.11n modela, stim što je domet dosta veći. Činjenica je da se najbolje iz ovog uređaja može izvući ako se upari sa drugim Ubiquity uređajem, no to nije preduslov da se dobiju stvarno dobri rezultati i reši problem dometa u slučajevima gde je to problematično.

Conclusion

What will attract the attention is the fact that declared range is up to about 100m indoors (including the walls and obstacles), and that good results up to 150Mbps will be provided. Of course, it is a value that cannot be achieved in real terms, but it is still in the range of 802.11n models, except that the range is much higher. The best results from this device could be obtained in combination with other Ubiquity device, but this is not a prerequisite to obtain good results and solve problems in cases where the range is problematic.

Preporučena cena (uključujući PDV, februar 2012.): 45€

Sampro ustupio: Ubiquiti AirRouter
maloprodaja: Njegoševa 19, 011/307 50 60
zvanični sajt: sampro.rs