
Ovo je izuzetan aparat koji kvalitetom izrade i fotografija ostavlja jako malo prostora za konkurenciju. Zamišljen je kao model koji će ozbiljniji fotografi moći uvek da ponesu sa sobom i koji će biti pored DSLR jedini aparati koje će koristiti.
Samsung EX1 (takođe poznat i pod imenom TL500), je aparat koji bi trebao da bude vrlo zanimljiv naprednim korisnicima i profesionalcima, kojima pored ozbiljnog DSLR-a treba i aparat koji može da stane u džep. Ono što je specifično za ovaj aparat je vrhunski kvalitet izrade, kakav se retko može videti kod aparata ove kategorije, sjajna optika i vanserijski dobar ekran. Da se radi o ozbiljnom aparatu nam govori i to da postoje dosta napredne manuelne kontrole, konektor za eksterni blic kao i da se slike mogu snimati u RAW formatu, što ostavlja dosta mesta za kasniju doradu u maksimalnom kvalitetu.
Ključne karakteristike
- Izuzetno kvalitetna izrada
- Sjajni AMOLED ekran
- Slike mogu da se snimaju u RAW formatu
- Odličan kvalitet slika
Utisak kvare
- Maksimalna rezolucija videa oskudnih 640x480 piksela
Specifikacija
- Rezolucija: 10 megapiksela, 1/1.7" High Sensitive CCD (3648 x 2736 piksela)
- Objektiv: ISO 80-3200, Optički zum 3x (24-72mm po 35mm ekv.)
- Memorija: SD/SDHC Memory Card, interno 1GB
- Baterija: Li-Ion 1130mAh
- Povezivanje: USB, HDMI
- Ekran: 3" AMOLED (920.000 px)
- Video: 640 x 480 pixels (30fps)
- Dimenzije: 114.4 x 64.6 x 30 mm
- Težina: 350g (bez baterije i memorijske kartice)
Samsung EX1
Sa dimenzijama od 114.4 x 64.6 x 30 mm i težinom od čak 350g, ovaj aparat se nalazi na samoj granici kompaktnih modela, no i dalje može sati u džep (od jakne recimo). Ono što na prvi pogled (dodir) postaje jasno je da je ceo aparat konstruisan od metala, sa aluminijumskim mat površinama i rukohvatom od plastike sa teksturom koja obezbeđuje bolji grip. Deluje izuzetno čvrsto i kao da je pravljen za vojsku, i slobodno možemo reći da malo koji aparat iz ove klase može da se pohvali sličnim kvalitetom. Iako je u pitanju objektiv sa 3x optičkim uvećanjem (tu je i 3x digitalno uvećanj, što doduše nije toliko bitno), on zauzima dobar deo prednje strane i u pitanju je Schneider širokougaoni model opsega od 24mm (blenda čak f1/8) do 72mm (blenda vrlo pristojnih 1/2.4), što znači da u klasi ima vrlo verovatno i najbolje karakteristike. Dopalo nam se što je wide ugao kreće od 24mm što znači vrlo široke kadrove, no 72mm sa druge strane znači da će za portrete verovatno morati da se malo približi subjektu. Zbog karakteristika objektiva, mogu se očekivati odlični rezultati u uslovima slabijeg ambijentalnog osvetljenja.
Sa prednje strane se pored objektiva nalaze još i AF lampica i jedan scroll točkić za menjanje brzine ekspozicije. Tu je i senzor za daljinski upravljač, a interesantno je i da objektiv ima prsten za montažu filtera i drugih dodataka kojih još uvek nema u ponudi. Blic je sakriven i stoji sa gornje strane, a izbacuje se napolje slajder tasterom pored, dok za one malo zahtevnije postoji i konektor za eksterni blic. Pored zum prstena i okidača, sa gornje strane (skroz desno) se nalaze čak dva točkića od kojih je jedan sa Power tasterom i odabirom kontinualnog snimanja, bracketing-a i tajmera, dok je drugi za odabir režima rada aparata. Pored ful automatskog moda, tu su i manuelni uključujući i ful manuelni mod gde se svi parametri podešavaju ručno. Aparat podržava snimanje u RAW formatu kao i mod gde se paralelno beleže RAW i JPEG slike, što će se sigurno dopasti vlasnicima nekog DSLR aparata. Odmah samo da napomenemo da nema burst moda za snimanje RAW slika, tako da to nekome može predstavljati i problem. Iako možda nije nešto posebno bitno za objekiv ovog opsega, postoji dvostruka stabilizacija slike (mehanička i digitalna) što znači da se može računati na maksimalno oštre snimke u svim uslovima.
Rezime
Iako je definitivno aparat namenjen naprednijim korisnicima, i ona ima Smart Auto (automatsko prepoznavanje scenarija i aktiviranje odgovarajućih podešavanja) ali recimo i Smart Face Recognition koji u kadru prepoznaje do 20 lica. Ekran dijagonale 3" je fantastičan, može se rotirati i pomerati, a uz rezoluciju od 920.000 piksela, stvarno nema mesta zamerkama pogotovo što je u pitanju AMOLED model. Iako je na raspolaganju HDMI interfejs, na žalost nije podržano snimanje videa u 720p modu, već samo 640x480 piksela, što je već odavno prevaziđeno i što bi predstavljalo i jedinu ozbiljniju zamerku. Kvalitet slika je odličan i definitivno se može uočiti razlika u odnosu na druge modele iz klase, što treba zahvaliti najviše odličnom objektivu. Samsung EX1 donosi nešto novo na tržište, a to su mogućnosti i kvalitet DSLR-a u kompaktnom telu. Iako nije tako dugo prisutan na polju digitalnih aparata, Samsung izgleda jako brzo uči.
Conclusion
Although this device is definitely meant for advanced users, it has a Smart Auto (Automatic detection of scenarios and activating appropriate settings), but let's say, it has Smart Face Recognition that recognizes up to 20 people in the frame. 3'' screen is fantastic, can be rotated and moved, and with 920,000 pixels resolution, it is beyond reproaches, especially because it is an AMOLED model. Although HDMI interface is available, unfortunately 720p video recording is not supported, only 640x480 pixels, which has long been outdated and this is the only serious objection. The picture quality is excellent and the difference compared to other models from this class is obvious thanks to excellent lens. Samsung EX1 brings something new to market, and those are the opportunities and DSLR quality in a compact case. Though it is not present in the field of digital cameras for a long time, Samsung seems to be very quick learner.
Testirani proizvod je uzorak.
Samsung Electronics Adriatics ustupio: Samsung EX1
zvanični sajt: samsung.rs