
Olympus XZ-1 bi mogli svrstati u kategoriju poluprofi kompaktnih aparata koji su sve popularniji. Kombinacija veoma svetlog objektiva odličnih karakteristika, senzora velike površine i vrlo brzog procesora čine ovaj model veoma interesantnim i zasluženo dobija preporuku.
U kategoriji kompaktnih polu-profi aparata vlada prililčno tesna konkurencija, sa Canon, Nikon i Samsung modelima koji pokušavaju da preotmu tržište. Ovakvi aparati su veoma traženi, kako od strane onih koji ne žele još uvek da investiraju u neki skuplji i komplikovaniji DSLR model, ali i od strane profesionalaca koji ponekad požele da mogu svoj aparat da stave u džep. Olympus je mudro ćutao i čekao svoj trenutka koji je došao sa modelom XZ-1. Prvi kompaktni Olympus aparat sa Zuiko optikom, objektiv spada u kvalitetnije koji se mogu naći na aparatima ove kategorije. Iako 4x optički zum na papiru ne izgleda mnogo impresivno, svetlosne karakteristike objektiva od 1.8 do 2.5 svakako to jesu, i XZ-1 je aparat sa jednim od najsvetlijih objektiva u svojoj klasi.
Ključne karakteristike
- Veoma kvalitetna izrada
- Najbolji objektiv u klasi
- Vrhunski kvalitet slika
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Rezolucija: 11.3 megapiksela, 1/1.63'' CCD senzor (3648 x 2736 piksela)
- Objektiv: ISO 80-3200, Optički zum 4x (28 - 112mm po 35mm ekv.)
- Memorija: MicroSD, MicroSDHC Memory Card
- Baterija: LI-50B Lithium-Ion
- Povezivanje: USB, Micro-HDMI
- Ekran: 3" OLED (610.000 px)
- Video: HD 1280 x 720 (16:9) (30fps, 2GB fajl)
- Dimenzije: 110.6 x 64.8 x 42.3mm
- Težina: 275g
Olympus XZ-1
Kada se pogleda u odnosu na konkurentske modele, vidimo da su dimenzije do 110.6x64.8x42.3 mm, to jest da neće baš tako lako stati u prosečan džep od pantalona. Ipak, deluje već na prvi pogled dosta kvalitetnije, a Olympus je kućište napravio sa prednjim delom od aluminijuma, što izgleda vrlo lepo, a pod prstima daje utisak da se radi o nekom dosta skupljem modelu. Pažnju nam privlači objektiv nešto većih dimenzija, sa prstenom koji služi za promenu parametara kao što su otvor blende i brzina ekspozicije (što smo videli recimo na modelu Canon S90), i što predstavlja veoma praktičan način kontrole. Sa prednje strane je još smeštena i AF lampica, a interesantno je da korisnici na raspolaganju imaju i konektor za eksterni blic, za slučaj da ugrađeni (sakriven je u telu aparata i izbacuje se samo onda kada je potreban), a kao prava poslastica je tu i podrška za bežičnu kontrolu eksternog blica.
Sa gornje strane se nalazi On/Off taster sa jarkom plavom diodom i zum orsten sa okidačem. Skroz desno, sa gornje strane je Mode Dial točkić kojim se bira režim rada aparata, i tu vidimo da su podržane ful manuelne kontrole. Sa desne bočne srane aparata se nalazi metalna alice za kačenje kaiša za nošenje oko zgloba, što iako možda ne deluje bitno ipak jeste važno pošto će se tako sečiti da slučajno aparat ispadne. Sa druge bočne strane je poklopac ispod koga se nalaze USB u Micro-HDMI priključii. Pozadi vidimo veliki 3" ekran u OLED varijanti sa visokom rezolucijom od 610.000 piksela. Nema optičkog tražila, već je ono dostupno u vidu AP-1 dodatka koji smo videli na popularnim PEN modelima Olympus-a. Pored vrlo funkcionalnog jog dial točkića i par funkcijskih tastera (izdvajamo zaseban Record taster), sa zadnje strane još postoji i mali taster za izbacivanje blica napolje (ručno se vraća u svoje ležište). Sa donje strane, postoji odeljak za bateriju i memorijsku karticu, ali na žalost, aparat nema nikakav improvizovani rukohvat sa desne strane pošto bi on i dodatno narušio izgled i povećao dimenzije.
Rezime
Aparat koristi 1/1.63" senzor koji je jedan od većih koji se koristi kod modela ove kategorije, što u kombinaciji sa veoma brzim procesorom daje odlične rezultate. Zbog odličnog objektiva, slike će biti upotrebljive i na nešto višem ISO podešavanju, i u situacijama gde bi drugi aparati imali problem da fokusiraju. Slike se snimaju u RAW ili RAW+JPEG formatu, a dostpni su ART filteri, kao i i 18 predefinisanih Scene podešavanja. Meni je grafički i veoma lep, sa dovoljno opcija da će i oni napredniji korisnici sigurno biti zadovljni. Za aparat kompaktne kategorije, auto fokus i snimanje fotografija traje dosta kratko., a iako nije brzinski šampion u klasi, radi solidno brzo (oko 2fps) u kontinualnom modu. Live View ekran puno znači i bez dileme jeste pored objektiva najbitnija stvar na celom aparatu. Postoji i stabilizacija slike i to lens-shift tipa koja u kombinaciji sa brzim objektivom radi odličan posao. Olympus XZ-1 podržava snimanje videa u 720p rezoluciji, što se kod novijih aparata i podrazumeva. Sve zajedno, XZ-1 predstavlja lepo osveženje na tržištu i zahvaljujući senzoru, objektivu i generalnim performansama, zaslužuje preporuku.
Conclusion
Device uses a 1/1.63" sensor, which is one of the largest used in this category, which in combination with a fast processor gives excellent results. Because of great lens, images will be useful with higher ISO settings and situations where other cameras have trouble focusing. Images are stored in RAW or RAW + JPEG format and ART filters are also available, as well as 18 preset Scene settings. Menu is graphic one and very beautiful with enough options so advanced users certainly will be happy. For the category of compact cameras, auto focus and recording photos takes a while, and although it is not a champion of speed in class, its speed is solid (about 2 fps) in continuous mode. Live View screen means a lot, and it is the most important thing in addition to lens. There is also image stabilization, lens-shift type that in combination with a fast lens does a great job. Olympus XZ-1 supports 720p resolution video recording, which is already a standard with newer devices. Altogether, XZ-1 is nice refreshment on the market and due to the sensor, lens, and general performance, deserve recommendation.
Preporučena cena (uključujući PDV, april 2011.): 490€
OLYMPUS d.o.o. ustupio: Olympus XZ-1
Zvanični sajt: olympus.rs