
Izuzetan novi aparata Olympus-a Ultra Zoom klase. Krase ga vrlo dobar objektiv 18x optičkog zuma i impresivnog opsega, kao i kvalitet izrade na nivou jednog profesionalnog modela. Obilje opcija i mogućnosti ovog aparata će zadovoljiti i one najiskusnije, dok će početnici moći da koriste potpuno automatizovan način rada.
Olympus je relativno skoro predstavio najnovijeg člana Ultra Zoom aparata namenjenih naprednijim amaterima. Kao logičan nastavak priče koju je postavio SP-550 UZ, Olympus je "dodao gas" i unapredio mogućnosti tako da je rezultat veoma zanimljiv model koji će sasvim sigurno biti veoma popularan. Od većine konkurentskih modela ga najviše izdvaja odličan objektiv impozantnih karakteristika.
Ključne karakteristike
- Rezolucija od 8MP omogućava slike visoke rezolucije koje se mogu štampati u velikim formatima
- Odličan objektiv sa 18x optičkim zumom i impresivnim opsegom od 27 - 486mm
- Izuzetno kvalitetna izrada,ergonomski oblikovan
- Impresivan spisak mogućnosti će učiniti ovaj model zanimljivim manje i više iskusnim korisnicima
- Odličan kvalitet fotografije i snimljenog videa
- Sjajne performanse u Burst režimu fotografisanja
- Veoma dobar blic velikog dometa
Utisak kvare
- Zum ne radi za vreme snimanja filma
- Optička stabilizacija slike se isključuje ako se upali mikrofon tokom snimanja videa
- Brzina fotografisanja nije impresivna
Specifikacija
Olympus SP-560 UZ - Rezolucija: 8 megapiksela (3264 x 2448 px, senzor 1/2.35” CCD)
- Objektiv: ISO 50-3200 (6400 uz smanjenu rezoluciju), Optički zum 18x (sa stabilizacijom slike), digitalni zum 5.6, f/2.8 - f/4.5, 4.7 - 84.2 mm (27 - 486 35mm)
- Memorija: 47MB interne memorije, xD memorijske kartice
- Baterije: 4x AA
- Povezivanje: USB, Audio/Video izlaz
- Ekran: 2.5" LCD (232.000 piksela)
- Video: 640 x 480 @ 30fps
- TruePic III procesor
Olympus SP-560 UZ
Aparat je prilično kompaktnih dimenzija ako se uzme u obzir da je u pitanju Ultra Zoom model. On svakako neće stati u džep od košulje, ali kada ga upalite i objektiv se pokaže u punoj veličini, sasvim sigurno je da ćete biti impresionirani. Izgleda prilično profesionalno sa ergonomskim rukohvatom sa desne strane koji je potreban da bi skoro pola kilograma težak (doduše sa baterijama) aparat sigurno držali jednom rukom. Ceo je crne boje, sa teksturom plastike koja je veoma prijatna na dodir i pomalo asocira na neke starije "analogne" modele. Detalji su srebrne metalne završnice što doprinosi da ovaj model izgleda istovremeno elegantno i neupadljivo, a opet veoma ozbiljno. Koliko god sa prednje strane dominira objektiv velikog prečnika, sa zadnje to čini LCD displej dijagonale 2.5". Sa 230.000 piksela, slika na njemu je veoma dobra i detaljna, a uglovi vidljivosti veoma široki. Primećujemo da nije presvučen nekim anti-refleksivnim slojem, pa se može desiti da po suncu pod određenim uglovima ne bude čitak.
Da se ipak prvo vratimo objektivu koji je verovatno i najbitnija stavka. Sa 18x optičkim zumom raspona 27- 486mm, srećni vlasnici će moći da zabeleže kako osetno šire kadrove (da ne moraju više da se guraju svi članovi šire porodice da bi ušli u kadar), tako i detalje sa velike udaljenosti. Svedoci smo toga da se Ultra Zoom modeli sa 10x preko 12x polako prebacuju na 18x, o čemu svedoče i novi modeli drugih proizvođača. Poznato je da veliki zum ne znači mnogo ukoliko nema neke vrste stabilizacije slike, a Olympus je upotrebio Dual Image Stabilization sistem koji koristi Sensor-Shift Image Stabilization (što je vrsta mehaničke stabilizacije) i automatsko povećanje ISO vrednosti (što predstavlja neku vrstu softverske stabilizacije). Rezultat je da će efekti potresa kamere (pogotovo pri velikim uvećanjima) do kojih dolazi kada se malo duže kadrira i koji donose zamućene slike, biti ublaženi i dozvoliti da se dobiju odlični rezultati. Ovde ćemo pomenuti i blic koji je sakriven u telo aparata i koji ima odličan domet, čitavih 7m u Wide režimu. Po potrebi, blic iskače iz ležišta, a posebno su nam se svidele fotografije u zatvorenom prostoru, gde ravnomerno osvetljenje itekako doprinosi ukupnom kvalitetu fotografije.
Kontrole aparata su raspoređene veoma dobro, rekli bi smo da je sve baš tamo gde bi i trebalo da bude. Zum prsten i okidač su tačno ispod kažiprsta, dok su točkić za biranje režima rada i kontrole sa zadnje strane pozicionirani tako da palac prirodno pada na njih. Pomenuti točkić je metalan i nazubljen, pa se savršeno lepi za prst. Desno od displeja su dodatni tasteri kao i 4-smerni džojstik taster. Meniji su vrlo praktični i funkcionalni, i veoma je lako pronaći željene opcije, a za brz pristup nekim ključnim parametrima kao što su balans bele boje i ISO vrednosti se može koristiti i poseban Function taster. Spolja gledano, tu su i otvor sa donje strane za 4 AA baterije (koje će obezbediti oko 200 fotografija sa uključenim displejom i blicem) i memorijsku karticu, kao i plastični poklopac ispod koga se nalaze USB i audio/video konektori. Ne treba zaboraviti ni EVF, odnosno elektronsko tražilo koje može prikazati i menije, ali je ovu opciju potrebno prethodno uključiti.
Od paljenja aparata do snimanja prve fotografije treba skoro 3 sekunde, što i nije malo, no objektivu treba vremena da se izvuče. Brzina slikanja u zavisnosti od režima koji se koristi dosta varira, pa tako u single exposure režimu sa korišćenjem blica i do 4 sekunde između dve fotografije. U takozvanom burst režimu, odnosno snimanju fotografija u nizu, aparat briljira, pa tako najbrže može zabeležiti 40 fotografija u 2.5 sekunde. Jedino što nam se nije svidelo je da se između dve fotografije LCD i EVF ugase (što u najbržem režimu rada i nije mogo bitno), kao i to da se rezolucija fotografija automatski smanjuje (na 1280x960 piksela u najbržem režimu). Kako ovo funkcioniše tako što aparat slike snima u internu memoriju, pa ih po završetku fotografisanja kopira na memorijsku karticu, zašta je potrebno sačekati par sekundi. Kamera može beležiti slike i u RAW formatu (ili u RAW+JPG i naravno samo JPG), a u tom slučaju performanse, odnosno brzina rada osetno opada na preko 10 sekundi za jednu fotografiju.
Zum je prilično precizan i vrlo tih (što nam se naravno vrlo dopalo), a na žalost, ne može se koristiti pri snimanju filmova. Može se podesiti pre početka snimanja, ali ne i u toku. Filmovi se mogu snimati u rezoluciji od 640 x 480 u 30 fps-a, a zanimljivo je da ukoliko u meniju uključite da se uz sliku snima i zvuk (pošto je po default-u isključen), stabilizacija slike biva automatski isključena, i obrnuto. Zašto je ovo tako, ne znamo, ali pomalo baca senku na ukupan utisak koji smo stekli. Jedna od stvari koja nam se dopala jeste Face Detection mogućnost prepoznavanja lica u kadru i automatsko fokusiranje tako da se dobiju najbolji rezultati. Kako bi zadovoljio i one najprobirljivije, ovaj aparat se može koristiti kako potpuno automatski sa predefinisanim scenarijima, tako i potpuno manuelno odnosno svi parametri se mogu pojedinačno podešavat, za maksimalnu kontrolu. Dobijene fotografije su odlične, vrlo oštre i veoma lepih boja. Do ISO 400 je šum prilično mali, dok se na većim vrednostima pomalo gube detalji, a ISO od 6400 će svakako degradirati kvalitet slike na račun toga da će ona biti zabeležena u veoma lošim uslovima osvetljenja.
Rezime
Ovaj Olympus-ov model koristi TRUEPIC III procesor za obradu slike koji je dizajniran za profesionalne dSLR aparate, pa kvalitet fotografije ne treba da čudi. Sve ono što smo videli je zaista impresivno, a uprkos nekim sitnim manama, SP-560UZ predstavlja izuzetno napredan aparat vrhunskih mogućnosti i dometa. Bez obzira da li ste amater koji tek ulazi u vode digitalne fotografije, ili profesionalac kome treba manji aparat odličnih karakteristika, ovaj model treba uzeti u obzir.
Olympus ustupio: Olympus SP-560 UZ