Još jedan odličan aparat iz PEN serije, E-PL3 predstavlja malo poboljšanu i dodatno smanjenu verziju popularnih E-P3 modela. Vrlo lako može da se svrsta u kompaktnu kategoriju, stim što ima sjajan 14-42mm objektiv koji će bez problema postideti većinu amaterskih kompaktnih aparata.
Olympus nastavlja prilično uspešnu tradiciju svojih PEN aparata novim PEN Lite modelom, odnosno aparatom E-PL3 koji smo i mi testirali. Da samo podsetimo o čemu se zapravo radi, ovi aparati su deo Micro Four Thirds (MFT) porodice, odnosno mirrorless interchangeable lens modela. Šta ovo konkretno znači? Pa, radi se o aparatima koji spajaju kompaktne dimenzije amaterske klase i mogućnost menjanja objektiva naprednijih modela. Ovo je postignuto tehnologijom koja je zamenila klasičnu prizmu sa ogledalom iz DSLR modela, čime se objektiv može dosta približiti senzoru, a otud i manje dimenzije. Ovakvi aparati će najviše odgovarati naprednijim amaterima koji bi da napreduju po pitanju tehnike, no DSLR modeli su im preskupi i preveliki za svakodnevno korišćenje. Olympus nije jedini koji ima Micro Four Thirds modele i od poznatijih imena je tu recimo i Panasonic.
Ključne karakteristike
- Kompaktne dimenzije
- Veoma kvalitetno, metalno telo aparata
- Odlična optika
- Mogućnost snimanja Full HD video materijala
- Impresivno brz autofokus
- Sjajan kvalitet fotografija
Utisak kvare
- Nema optičkog tražila
Specifikacija
- Rezolucija: 12.3 megapiksel 4/3 '' Hi-Speed Live MOS senzor, 4032 x 3024 piksela
- Snimanje videa: Full HD 1920 x 1080 (16:9) 60i, 17Mbps (AVCHD)
- Objektiv: M.Zuiko silent 14-42mm f/3.5-5.6 (28 - 84mm ekviv.)
- Supersonic Wave Filter za prašinu na senzoru
- Memorija: SD/SDHC
- Baterije: BLS-5 Li-ion
- Povezivanje: USB, Audio/Video izlaz, Mini HDMI
- Ekran: 3" Tili LCD (460.000 px)
- Dimenzije: 109.5 x 63.7 x 37.3 mm(samo telo)
- Težina: 265g (samo telo)
- Dodatno: eksterni blic
Olympus PEN E-PL3
Ovaj Lite model je čak i manjih dimenzija od E-P3 aparata, što će odgovarati onima sa manjim šakama, kao i svima koji traže što kompaktniji aparat. Sa dimezijama tela od 109.5 x 63.7 x 37.3 mm, stvarno može da se svrsta u kompaktnu klasu. Objektiv koji dolazi u pakovanju, sjajan i dosta tih model opsega 14-42mm malo dodaje na dimenzijama, ali se proizvođač lepo dosetio da se objektiv dosta može uvući i zaključati, tako da aparat bude lakši za transport. Kućište je impresivnog kvaliteta i svetlosnu godinu od onoga što kompaktna klasa obično nudi, a metalna šasija i dodatno doprinosi čvrstini i kvalitetu, o čemu svedoči i težina od preko 250g. Veličina ovog aparata će najviše odgovarati onima sa manjim šakama, dok će ostalima verovatno zafaliti rukohvat, pošto gumirani oslonac za palac sa zadnje strane neće mnogo pomoći u tome da se aparat može držati jednom rukom. Odmah primećujemo da nema ugrađenog optičkog tražila, što je po name velika mana, pa čak ni dodatak koji se dobija u pakovanju i monira sa gornje strane neće biti savršena zamena.
Kontrola nema mnogo pošto jednostavno i nema puno prostora, pa sa gornje strane imamo Mode dial točkić, okidač i Power taster sa statusnom diodom. Kao i profi modeli, i ovaj sa bočnih strana ima zakačaljke za kaiš koji se dobija u pakovanju i koji će učiniti nošenje dosta udobnijim. Najveći deo zadnje strane zauzima veliki Wide 3" ekran rezolucije 460.000 piksela, a ono što je novina jeste da je u pitanju tilt ekran kome se može ugao nagiba po vertikali podešavati, tako da je vrlo zgodan za slikanje kada se recimo aparat drži iznad glave, kako bi se slikala neka scena u daljini i recimo iznad drugih ljudi (primera radi, na koncertu). Od bitnijih stvari, možemo pomenuti zasebni Record taster kojim se odmah počinje snimanje video materijala, kao i Jog-dial točkić koji služi za podešavanja parametara slikanja, no koji je dosta mali i pomalo nezgodan za korišćenje. Što se tiče konekcija, imamo na raspolaganju AV, USB i HDMI konektore, a ovo poslednje je prilično korisno pošto se video može snimati u punoj HD 1080p rezoluciji, pa se slika i zvuk lako mogu proslediti do nekog novijeg TV-a.
Rezime
Kako ovaj model koristi isti 12.3 senzor i procesor slike kao i E-P3, tako da po pitanju kvaliteta i performansi nema nekih posebnih razlika, pogotovo što se koristi isti objektiv. Generalno, utisci su da se radi o veoma brzom aparatu koji se odlično snalazi kada nema dovoljno svetla (inače, nema ugrađenog blica, već se može zakačiti FL-LM1 eksterni koji dolazi u pakovanju) sa visokim ISO vrednostima i odličnom redukcijom šuma na slikama. Nema sumnje da je Olympus namirisao dobru stvar sa mirrorless sistemom, i da će dosta onih koji su se razmišljali o malo boljem aparatu, ali ih je budžet ograničavao, dobro pogledati nove modele iz ove kategorije. Čak je i širokougaoni kit objektiv stvarno odličan i predstavlja odličnu početnu tačku za naprednije korisnike. Sve zajedno, odličan aparat i logičan nastavak Micro Four Thirds serije.
Conclusion
Bearing in mind this model uses the same 12.3 sensor and picture processors as E-P3, there are no big differences in terms of performances, especially as it uses the same lens. In general, this is a very fast machine performing a good job in low light conditions (there is no built-in flash, but the external FL-LM1, which comes in the package, can be attached) with high ISO values and great noise reduction. There is no doubt that Olympus provided a good thing with mirrorless system, and that many who were thinking to buy better camera, but were limited by budget, will look at new models from this category. Even the wide-angle kit lens is excellent and it is an excellent starting point for more advanced users. Altogether, this is an excellent device and a logical continuation of the Micro Four Thirds series.
Testirani proizvod je uzorak.
OLYMPUS d.o.o. ustupio: Olympus PEN E-PL3
Zvanični sajt: olympus.rs




