Nikon D3100

Jedan od vrlo interesantnih modela iz entry leve kategorije kada su DSLR aparati u pitanju. Ovaj model nastavlja tamo gde je D3000 stigao, pa imamo LiveView, snimanje videa u Full HD rezoluciji kao najbitnija poboljšanja.

Prethodnik ovog modela, D3000 je bio jedan od najprodavanijih (ako ne i najprodavaniji aparat) u svojoj klasi, tako da D3100 ima da opravda neka prilično visoka očekivanja. I dalje je to aparat namenjen onima koji tek ulaze u DSLR vode, odnosno koji avanzuju sa nekih amaterskih kompaktnih i ultra zoom modela, stim što je proizvođač dosta unapredio karakteristike, tako da u stvari imamo prilično ozbiljan DSLR aparat novije generacije. Interesantno je da je ovo ujedno i prvi Nikon sa podrškom za Full HD snimanje filmova. Dodatno, podržan je i Live View koji postaje sve popularniji na ovakvim aparatima a omogućava da se LCD ekran koristi za kadriranje. Osnovni kit paket pored teka uključuje i 18-55mm objektiv sa VR stabilizacijom slike.

Ključne karakteristike

  • Full HD snimanje videa
  • Live View kadriranje
  • Senzor rezolucije od 14.2 MP
  • Sjajan kvalitet snimaka

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Rezolucija: 14.2 megapiksel, DX-format senzor 23.1 x 15.4 mm CMOS (4608 x 3072 piksela)
  • Objektiv: Nikon F bayonet
  • Image sensor cleaning (sensor shake, airflow)
  • Memorija: SD/SDHC/SDXC slot
  • Baterija: EN-EL14 Lithium-ion
  • Povezivanje: USB, Audio/Video izlaz, HDMI
  • Ekran: 3" LCD (230.000 px)
  • Video: 1,920x1,080 / 24 fps
  • Dimenzije: 124.46 x 96.52 x 73.66 mm (samo telo)
  • Težina: 455g (samo telo)

Nikon D3100

Gledajući dimenzije ovog aparata, on se ne razlikuje toliko od modela D3000, i spada u kompaktnije DSLR-ove, ako se tako može reći. Doduše, realno, onima koji prelaze sa nekog "običnog" digitalnog aparata, verovatno će delovati veliko i teško, mada to nije baš blizu istine. Aparat je dosta čvrst i kvalitetno napravljen, pa iako nije celo kućište od metala, kombinacija sa vrlo čvrstom plastikom se pokazala kao odlična. Rezultat je aparat koji u ruci deluje ozbiljno i čvrsto, i jedina zamerka se odnosi na rukohvat koji je mogao biti i malo veći (iako na slikama to tako ne deluje), pošto će oni sa većim šakama verovatno imati malo problema da se naviknu. Sa zadnje strane se nalazi i malo odmorište za palac, tako da se aparat može držati desnom rukom, dok je leva slobodna za držanje i korišćenje objektiva.

Sa gornje strane aparata se nalaze metalne alke za kačenje trake za nošenje (sa leve i desne strane), okidač sa On/Off tasterom koji je na prstenu, dva dodatna funkcijska tastera (Info i Kompenzacija ekspozicije), kao i mode dial točkić za biranje režima rada aparata (sa pridruženom polugicom za određivanje drive moda: single, continuous burst, self-timer i nečujni zatvarač što isključuje neke od pratežih zvuka kod slikanja, ironično ne i sam zvuk zatvarača). Pozadi se pored 3" LCD ekrana rezolucije 230.000 piksela (iskreno, ponadali smo se većoj rezoluciji) nalaze standardno (za Nikon) raspoređeni funkcijski tasteri, sa jednim četvorosmernim navigacionim i posebnim točkičem na vrhu za manuelna podešavanja parametara slike. Nije nam se dopalo to što nema senzora pored optičkog tražila koji isključuje ekran kada se lice približi, čime se izbegava odsjaj ali i malo štedi energija. Pored displeja je i poseban taster za snimanje videa, što se pokazalo vrlo praktično. Sve kontrole su logično raspoređene i verujemo da ni oni koji se ranije nisu sretali sa Nkon-om neće imati problema da se brzo snađu.

Sa leve bočne strane, ispod plastičnog poklopca se nalaze USB, AV, HDMI i priključak za opcioni GPS, dok je sa desne bočne strane otvor za memorijske kartice SD tipa. Sa donje strane aparata je odeljak za bateriju i metalni navoj za stativ. Telo aparata teži oko 450g, što nije puno, čak će možda i biti malo problematično kod nekih većih (i težih) objektiva zbog balansa. Što se tiče brzine rada, tu izgleda jedino nije odmakao od D3000 modela iako i dalje solidno brz, jednostavno očekivali smo nešto bolje performanse, pogotovo kod snimanja RAW slika. Sa druge strane, odlične performanse što se tiče šuma, tako da će slike biti vrlo upotrebljive i na ISO 800. Takođe, kod snimanja videa su dostupne ful manuelne kontrole, što je stvarno sjajno i nudi dosta mogućnosti da se video i dodatno poboljša.

Rezime

Kao aparat koji je namenjen početnicima, D3100 ima itekako šta da pruži, sa posebnim akcentom na sjajne performanse u uslovima slabijeg osvetljenja pošto ISO može ići i do 12800 (naravno, uz smanjenje rezolucije). Uz poseban Guide na samom aparatu, čini se da je odlična varijanta za one koji trebaju tek da nauče kako se šta koristi. Ne treba ipak biti zavaran, pošto u kombinaciji sa kit objektivom koji ima stabilizaciju slike, možemo da napravio stvarno sjajne slike, a uz neki ozbiljniji objektiv se stvarno mogu očekivati sjajni rezultati. Iako na tržištu ima vrlo nezgodne konkurencije (da samo Canon pomenemo), ljubitelji Nikona imaju aparat koji će sigurno u najmanju ruku ponoviti uspeh modela D3000.

Conclusion

As a device that is aimed at beginners, D3100 has certainly something to offer, with special emphasis on the exceptional performance in low light as ISO can go up to 12800 (with a reduced resolution). With a special Guide to the device, seems to be an excellent option for those who need only to learn how to use it. One should not however be fooled, because in combination with the kit lens that has image stabilization, great pictures can be made, and with some serious lens you can really expect great results. Beside of strong competition at the market (only to mention Canon), Nikon fans have a device that will certainly to repeat the success of the D3000, at least.

Preporučena cena (uključujući PDV, mart 2011.): 510€

RefotB ustupio: Nikon D3100
zvanični sajt: refot.com