Nikon D3000

Iako nije u pitanju najnoviji aparat iz entry level DSLR kategorije, D3000 je odličan izbor za one koji nemaju baš puno novca na raspolaganju a ipak žele kvalitetan aparat. Nikon se ovim modelom jako lepo predstavio svojevremeno, a on i dalje predstavlja vrlo dobru ponudu.

Da priču počnemo sa klasifikacijom ovog aparat. Za one koji nisu upoznati sa nomenklaturom Nikon-a, da kažemo da je model D3000 namenjen amaterima, odnosno onima koji tek uplovljavaju u DSLR vode. Kao naslednik dosta popularnog modela D60, Nikon D3000 je uprkos činjenici da koristi identični 10MP senzor i praktično isti dizajn, ipak dosta toga promenio da bi kupcima dao vrlo interesantnu opciju, koja je doduše u međuvremenu i osvežena u vidu modela D3100. Ipak, za one ograničenog budžeta, ponekad je najbolja varijanta da pazare neki polovni model starije generacije na kome će se dobro izvežbati, a D3000 se može pronaći u oglasima po prilično dobrim cenama, što opet dosta govori o kvalitetu aparata.

Ključne karakteristike

  • Kvalitetno, robustno kućište
  • AF sistem sa 11 tačaka
  • Image sensor cleaning
  • IS0 100-1600

Utisak kvare

  • Nema Live View funkcije ni snimanja videa

Specifikacija

  • Rezolucija: 10.2 megapiksel, DX-format senzor 23.6 x 15.8 mm CCD (3872 x 2592 piksela)
  • Objektiv: Nikon F bayonet
  • Image sensor cleaning (sensor shake, airflow)
  • Memorija: SD/SDHC slot
  • Baterija: EN-EL9 Lithium-ion
  • Povezivanje: USB, Audio/Video izlaz
  • Ekran: 3" LCD (230.000 px)
  • Dimenzije: 126 x 97 x 64 mm (samo telo)
  • Težina: 485g (samo telo)

Nikon D3000

Kao što smo već rekli, spolja, D3000 dosta podseća na D60, a u pitanju je dobro poznat Nikon dizajn sa izraženim rukohvatom sa desne strane. Koristi se F tip bajoneta za objektive, dakle neće biti problema sa kompatibilnosti. Iako je u pitanju entry level model koji spada u manje DSLR-ove dostupne na tržištu, što će verovatno najbolje odgovarati onima sa malo manjom šakom. Sa težinom od ispod 500g, ovaj aparat će biti lako poneti (naravno, to će umnogo zavisiti i od objektiva koji se koristi). Primera radi, sa standardnim 18-55mm kit objektivom, D3000 deluje odlično izbalansirano. Telo kamere, iako nije napravljeno celo od metala kao što je to slučaj sa skupljim DSLR-ovima ipak ne škripi niti krcka kada se jače pritisne i što se kvaliteta izrade tiče nema mesta zamerkama. Sa prednje strane pored objektiva stoji i blic (ispod poklopca i na samom vrhu), AF lampica, i pomalo čudno pozicionirani funkcijski tasteri (Flash i Function/Timer). Sekcija kontrola sa gornje strane sadrži poveći Mode Dial točkić kojim se bira režim rada aparata, zum prsten sa okidačem i prekidačm za uključivanje i dva dodatna funkcijska tastera (info i kompenzacija ekspozicije i kontrola blende). Primećujemo da je sa zadnje strane, pri vrhu postavljen dodatni točkić, ali nije u pitanju naprednija scroll varijanta, već običan nazubljeni točkić koji samo delom viri iz kućišta i koji je malo teži za korišćenje, a koji služi za promenu odabranih parametara.

Pored optičkog tražila (0.8x uvećanje i 95% pokrivenost kadra) koje je pri vrhu, najveći deo zadnje strane aparata zauzima 3" LCD ekran rezolucije 230.000 piksela koji ima dvojaku funkciju, pregled fotografija posle slikanja i kontrola opcija, pošto je Live View opcija izostala (mogućnost kadriranja na LCD-u umesto putem optičkog tražila). Na prvi pogled i u poređenju sa drugim modelima, zadnja strana aparata deluje pomalo prazno, iako su tu sa desne strane ekrana 4-smerni navigacioni taster sa Ok u sredini, Delete i statusna dioda, kao i četiri funkcijska tastera (Playback, Menu, Zoom in i out kod pregleda fotografija) sa leve strane ekrana. Ekran je dosta dobar, iako ne onoliko svetao i oštar kao kod skupljih modela (koji inače imaju i dosta veću rezoluciju od 920.000 piksela), a Auto dim funkcija će automatski regulisati jačinu pozadinskog osvetljenja ekrana u odnosu na jačinu ambijentalnog osvetljenja. Ekran se koristi da se prikažu sve relevantne informacije (kojih ima inače dosta) koje su bitne za fotografisanje, i biće potrebno malo navikavanja pošto je interfejs blago redizajniran u odnosu na prethodne Nikon modele. Ipak, promena je na bolje i sada je to atraktivan i vrlo pregledan grafički interfejs lak za snalaženje.

Remen, odnosno kaiš, se kači na metalne alke sa gornje strane aparata, dok su se bočnih strana smešteni otvor za memorijske kartice (podržani su SD i SDHC formati) kao i onaj ispod koga su AV i USB konektori. Sa donje strane kao i uvek, nalaze se navoj za stativ i odeljak za bateriju. Koristi se inače EN-EL9 Lithium-ion baterija koja može izvući oko 500 snimaka, što je sasvim solidna autonomija. AF sistem od 11 tačaka može raditi u jednom od sledećih modova: single-area AF, dynamic area AF, auto-area AF i 3D AF tracking (ovo poslednje je nasleđeno sa profesionalnih Nikon DSLR modela). Ovaj aparat radi dosta brzo za svoju kategoriju, uz prilično dobre rezultate u situacijama slabijeg osvetljenja odnosno veće ISO vrednosti, i do ISO 800 se dobijaju veoma dobri rezultati. Kao i kod drugih modela iz ove kategorije, JPEG kompresija je malo "mekša", no to ne smeta da se dobiju veoma kvalitetni snimci.

Rezime

Činjenica jeste da noviji modeli amaterskih DSLR aparata svi imaju Live View opciju, kao i mogućnost snimanja video materijala, no to definitivno nije najbitnije kada su aparati u pitanju. Ukoliko ove dve opcije nisu presudne, a kupuje se prvi DSLR aparat i poželjno za što manje para, Nikon D3000 predstavlja ozbiljan izbor i odličnu mogućnost da se zakorači u vode ozbiljne fotografije.

Conclusion

The fact is that newer models of amateur DSLR have a Live View option, and the ability to record video, but it's definitely not the most important thing when we are talking about cameras. If these two options is not crucial, and you need to buy the first DSLR camera for less money as is possible, Nikon D3000 model is a serious choice and it is an excellent opportunity to start thinking about professional photography. ### Testirani proizvod je uzorak.

RefotB ustupio: Nikon D3000
zvanični sajt: refot.com