
Nikon je napravio prilično dobru ponudu u vidu modela Coolpix S570: kompaktan, vrlo kvalitetno napravljen i povoljne cene, ovaj model nudi dosta toga za uloženi novac. Objektiv sa 5x optičkim zumom, vrlo jednostavno rukovanje i na kraju, odličan kvalitet fotografija do ISO400 vrednosti su ono što se može očekivati, što je za ovu kategoriju aparata i više nego prosečno.
Nikon Coolpix S570 aparat je kompaktni turistički model namenjen primarno amaterima. Ono što ga u odnosu na konkurenciju izdvaja je veoma povoljna cena kao i set opcija koje će dosta pomoći da se dobiju slike odličnog kvalitat i karakteristika. Ono što je bitno znati je da je proizvođač u prilično malo kućište uspeo da upakuje objektiv sa 5x optičkim zumom, što je jedna od najbitnijih stvari, dok je kvalitet izrade višeg nivoa nego što bi se očekivalo od aparata ovog cenovnog ranga. Iako ovaj aparat jeste entry level model, ipak to ne znači da je mnogo toga žrtvovano i da su razlike u odnosu na skuplje modele velike. Nikon se potrudio da u ovom malom modelu pruži sve ono što je početnicima potrebno da dobiju odlične rezultate bez puno podešavanja, a čini se da uspeh i nije izostao.
Ključne karakteristike
- Vrlo kvalitetno metalno kućište
- 5x optički zum
- Cena
Utisak kvare
- Nešto slabije performanse iznad ISO 400
Specifikacija
- Rezolucija: 12 megapiksela, (4000 x 3000 px)
- Objektiv: ISO 80-3200, Optički zum 5x, f/2.7-6.6 (35mm film ekvivalent: 28 - 140mm)
- Memorija: Interno 47MB, SD, SDHC
- Baterija: Nikon EN-EL10 Lithium-ion
- Povezivanje: USB, Audio/Video izlaz
- Ekran: 2.7" LCD (230.000 px)
- Video: 640x480 @ 30fps
- Dimenzije: 56.5x92x21.5 mm
- Težina: 120g
Nikon Coolpix S570
Aparat je smešten u vrlo kvalitetno kompaktno kućište metalne osnove, dimenzija 92x56.5 mm i debljine od 21.5mm. Težina zajedno sa baterijom i memorijskom karticom je 120g, što ga svrstava u red ultra kompaktnih modela koji se mogu staviti u bilo koji džep, mada nije i najmanji aparat koji smo testirali. Izrada i završna obrada je veoma dobra, nalik na modele više kategorije. Aparat je inače jednostavne konstrukcije, pa se napred pored obektiva nalaze lampica za pomoć fokusiranju kada nema dovoljno ambijentalnog svetla, mikrofon i blic, a sa gornje strane On/Off taster sa statusnom diodom, okidač i zum prsten, kao i posebna dioda koja označava raspoloživost blica. Sa desne bočne strane se nalazi i poklopac ispod koga je konektor za USB i AV interfejs, a odmah pored je i metalni deo na koji se kači traka za nošenje oko zgloba koja se dobija u pakovanju (uz punjač, AV i USB kablove). Sa zadnje strane aparata je smešten veliki 2.7" LCD ekran rezolucije 230.000 piksela, tako da nije bilo mesta za optičko tražilo. Postoji malo prostora rezervisanog za palac, sa izbočinama koje pružaju malo bolji grip, a tu je postavljen i mikrofon.
Što se kontrola tiče, tu su četiri funkcijska tastera (Record/Photo/Scene, Playback, Menu i Delete), sa navigacionim tasterom (mapirane Flash, Macro, Timer, Exposure Compenstation funkcije), što znači da će se i oni koji nisu ranije imali aparat vrlo brzo snaći pošto meni nije komplikovan i lako se u njemu snalazi. Iako bi se moglo pomisliti drugačije, VR Image Stabilization predstavlja digitalnu stabilizaciju slike, što je opet bolje nego da nema ničega pošto se donekle ublažavaju efekti ruke koja nije mirna dok se fotografiše. Pored potpuno automatskog režima slikanja, postoji 15 scenarija i Smart Portrait System koji sada objedinjuje više različitih tehnologija da bi se dobili portreti maksimalnog kvaliteta (Blink Warning, Smile Shutter, In-Camera Red Eye Fix, D-Lighting i Face Priority AF). Pomenućemo i Best Shot Selector i Multi-shot 16, od kojih prvi slika 10 puta i čuva najoštriji snimak dok drugi pravi 16 fotografija koje čuva u matrici 4x4.
Rezime
Iako aparat nudi mogućnost da se poveća ISO vrednost do 3200 bez spuštanja rezolucije (što se obično radi), kvalitet fotografija sa tim podešavanjem nije sjajan i može poslužiti samo ako je neophodno da se nešto zabeleži u uslovima lošijeg osvetljenja. Generalno gledano, do ISO 400 se dobijaju odlične fotografije, dok će iznad toga biti nešto manje upotrebljive. Ovo ne menja činjenicu da Coolpix S570 pravi odlične fotografije, a uprkos nešto manje preciznom zumu ipak ne može ništa ozbiljnije da se prigovori, pogotovo ne po ovakvoj ceni. Ovaj aparat za uloženi novac pruža i više nego dovoljno toga, tako da zaslužuje da se nađe u užem izboru kada se gledaju kompaktni digitalni aparati entry level klase.
Conclusion
While the device offers the possibility to increase the ISO value to 3200 without lowering resolution (which is usually done), the quality of photos from this setting isn’t satisfying and it can serve you only if it is necessary to record something in poor lighting conditions. Up to ISO 400 you’ll get great shots, while above it will be less usable. This does not change the fact that the Coolpix S570 makes great shots, and despite somewhat less precise zoom that cannot be anything serious to object, especially at that price. For invested money, this device provides more than enough so it deserves to be found in the narrow choice when looking for compact entry level digital cameras.
Preporučena cena (uključujući 18% PDV, april 2010.): 165€
RefotB ustupio: Nikon Coolpix S570
zvanični sajt: refot.com