
Super Zoom aparat kompanije Nikon koji će obradovati naprednije amatere. Dosta kvalitetne izrade, sa objektivom optičkog zuma od 24x, stabilizacijom slike i dosta dobrim spiskom podržanih opcija. Kvalitet fotografija je odličan, a jedina zamerka se odnosi na VGA rezoluciju videa.
Aparat sa testa, Nikon Coolpix P90 spada u grupu Super Zoom aparata koji su uglavnom namenjeni naprednim amaterima koji još uvek nisu rešili da pređu na dSLR aparate, a ipak žele nešto da se oprobaju sa nečim boljim od kompaktnih digitalaca. Glavni adut ovakvih aparata je objektiv velikog raspona, u ovom konkretnom slučaju je u pitanju 24x optički zum ili prevedeno u konkretnije brojke 26 - 624mm gledano po 35mm ekvivalentu. Aparat koristi poslednju reviziju EXPEED procesora koji se nalazi i u mnogo naprednijim Nikon aparatima, a jedino što možemo ovako na prvi pogled reći da je moglo i bolje je rezolucija videa koja ostaje praktično prevaziđenih 640x480 piksela.
Ključne karakteristike
- Odličan objektiv, optička stabilizacija slike
- Poduža lista opcija
- Dosta dobar kvalitet slike
Utisak kvare
- VGA rezolucija videa
- Meni
Specifikacija
- Rezolucija: 12.1 megapiksela, 1/2.33" senzor (4000 x 3000 px)
- Objektiv: ISO 64-6400, Optički zum 24x, f/2.8-5 (35mm film ekvivalent: 26 - 624 mm)
- Memorija: SD, SDHC, integrisano 47MB
- Baterije: Li-ion Battery EN-EL5
- Povezivanje: USB, Audio/Video izlaz
- Ekran: 3" LCD (230.000 px)
- Video: 640x480 @ 30fps
- Procesor: EXPEED
- Dimenzije: 83 x 114 x 99 mm
- Težina: 400g
Nikon Coolpix P90
Ovaj aparat je nešto većih dimenzija, 83x114x99 cm što znači da će kupci morati vrlo brzo da kupe i futrolu pošto se u pakovanju dobija samo traka za nošenje oko vrata (podseća na onu koja se dobija uz dSLR aparate). Kućište je napravljeno od plastike koja deluje solidno ali ne i vrhunskog kvaliteta, sa gumiranim rukohvatom sa desne strane koji ima funkciju da se aparat koji teži oko 400g lakše i sigurnije uhvati. Blic je ugrađen i integrisan u kućište (otvara se tek kada je potreban), i ovaj model nema priključak za eksterni blic, što je ipak rezervisano za skuplje modele. Sa gornje strane se pored On/Off tastera (sa ugrađenom statusnom diodom) nalazi i okidač sa zum prstenom, kao i Mode dial točkić na kome vidimo da postoje pored uobičajenih i dva preset-a za podešavanja korisnika. Sa desne bočne strane se nalazi i plastični poklopac ispod koga je konektor za USB i AV interfejs.
Sa zadnje strane vidimo da postoji optičko tražilo, sa podešavanjem dioptrije, 3" LCD ekran, navigacioni i pet funkcijskih tastera. Na samom vrhu, iznad mesta koje je predviđeno da bude odmorište za palac, stoji i jedna horizontalan točkić koji služi da podešavanje opcija kada se koristi neki od modova slikanja koji nije predefinisan. Ekran je polu-fiksiran, tako da se može izvaditi i okrenuti na dole i gore, po vertikali, što je dosta praktično u nekim situacijama, ali je definitivno ekran sa zglobom nalik na Canon-ova rešenja daleko praktičniji. Aparat koristi litijum jonsku bateriju koja izdržava oko 230 snimaka uz korišćenje ekrana, što je dobar rezultat imajući u vidu veliki objektiv. Što se memorije tiče, koriste se SD i SDHC kartice, uz 47MB integrisane memorije. Meni je nešto što bi voleli da promenimo pošto nema klasičnog Function menija u kome se nalaze podešavanja za aktivni mod slikanja, već su sve opcije u jednom meniju, tako da nije uvek lako pronaći i doći do željene opcije.
Rezime
Aparat ima dosta predefinisanih modova za fotografisanje (Copy, Food, Museum, Sunset, Close-up, Dawn/dusk, Fireworks, Landscape, Back light, Beach/snow, Sports mode, Party/indoor, Portrait mode, Night portrait, Night landscape, Panorama assist), ali ostaje činjenica da se mogu dobiti daleko bolji rezultati ako se malo eksperimentiše sa manuelnim podešavanjima. Zum radi dosta precizno i solidno tiho, a zbog velikog opsega objektiva postoji i optička stabilizacija slike, kako bi se sprečilo da slike budu mutne ako se ruka zatrese. Generalni kvalitet fotografija je dosta dobar, i neće biti puno zamerki, a dobra stvar je što je aparat odlično prilagođen kako amaterima tako i naprednijim korisnicima. Na kraju, pomenimo i rezoluciju video snimaka koja je ostala 640x480 piksela, iako su svi noviji modeli već prešli na rezoluciju 720p.
Conclusion
The device has a lot of predefined modes for taking pictures (Copy, Food, Museum, Sunset, Close-up, Dawn/dusk, Fireworks, Landscape, Back light, Beach/snow, Sports mode, Party/indoor, Portrait mode, Night portrait, Night landscape, Panorama assist), but the fact that you can get far better results if you experiment with a manual settings is obvious. Zoom is precise and very quiet, and because of the large range of the objective, there is an optical image stabilization to prevent blurry images if your hand is shaking, and the good thing is that device is adjuster to both amateurs and professionals. Finally, resolutions of the video clips remained the same, 640x480 pixels, although all newer models use 720p resolution.
Preporučena cena (uključujući 18% PDV, maj 2010.): 357€
RefotB ustupio: Nikon Coolpix P90
zvanični sajt: refot.com