Nikon Coolpix P7100

Ovo je Nikon model iz hi-end prenosne kategorije za 2012. godinu, dakle nije posednji model, ali i tako ima odlične performanse i dovoljno je upgrade-ovan u odnosu na svog prethodnika, P7100 (iako koristi isti senzor i optiku). Canon G serija u ovoj kategoriji i dalje predstavlja veoma veliku konkurenciju.

Još sa modelom Coolpix P7000 koji se pojavio 2010. godine smo mogli da konstatujemo da je više nego očigledno da Nikon pokušava da uskoči na voz koji je pokrenuo Canon sa svojom G serijom, i neosporna je stvarno velika sličnost. Coolpix P7100 nastavlja gde je P7000 stao, i u pitanju je relativno kompaktan aparat namenjen malo zahtevnijim korisnicima i foto entuzijstima kojima treba nešto manje i laganije od DSLR-a za svakodnevno slikanje. Kako nije mali broj onih koji posle raznih avantura sa DSLR-om i raznim objektivima cene manji aparat koji bez komplikacija daje kvalitetne fotke, uz naravno dovoljno naprednih opcija, jasno je zašto je ta kategorija popularna.

Ključne karakteristike

  • Odličan kvalitet izrade, čvrsto i izdržljivo kućište
  • Dosta manuelnih podešavanja
  • Sjajan 3" LCD ekran
  • Kvalitetne fotografije i video

Utisak kvare

  • Ovo je načelno aparat kakav je P7000 trebao da bude
  • Početnicima se podešavanja mogu učiniti veoma komplikovanim
  • Rezolucija videa ograničena na 720p

Specifikacija

  • Rezolucija: 10 megapiksela, 1/1.7'' CCD senzor, 3648 x 2736 piksela
  • Objektiv: NIKKOR ED 7.1x optički zum, 28-200mm (po 35mm ekv.), f/2.8-5.6, ISO 100-3200
  • Memorija: SD/SDHC/SDXC Memory Card, 94MB integrisano
  • Baterija: Li-Ion Rechargeable Battery (EN-EL14)
  • Povezivanje: MicroUSB
  • Ekran: 3" LCD (926.000 px)
  • Video: 1280x720/24fps
  • Konekcije: HDMI Mini, Mini USB
  • Dimenzije: 116.3x76.9x48 mm
  • Težina: 395g

Nikon Coolpix P7100

Uz dimenzije od 116.3x76.9x48 mm i težinu od skoro 400g, ovo svakako nije aparat koji može stati u svaki džep, ali jeste i dalje dovoljno kompaktan da neće biti problem da se ponese u torbi ili futroli bilo gde, bez da se ta težina oseti posle celog dana korišćenja. Dizajn je takav da dosta podseća na Canon modele iz G serije, mada je Nikon svoje P modele napravio malo oblijim pa vizuelno možda deluju i manje, a i malo lepše leže u rukama. Vidimo da je tu vrlo mali rukohvat za desnu ruku, vrlo bitan dodatak za one koji su navikli da aparat drže samo jednom rukom. Prvo što nam pada u oči jeste to da ovaj aparat ima baš dosta raznoraznih tastera i točkića na sve strane, pa početnicima (sa pravom) može delovati malo komplikovano. Dobro uputstvo i malo investiranog vremena će to sigurno rešiti, a mi ćemo konstatovati da uprkos prvobitnom utisku možemo reći da su ipak sve bitne kontrole na dohvat ruku, bez potrebe da se ulazi u meni, što svakako nije loša stvar.

Sa gornje strane imamo klasične Power, Shutter release (okidač) sa zum kontrolama, specijalan Fn2 funkcijski taster (čija se funkcija može odabrati), Mode točkić ali i poseban točkić za podešavanje kompenzacije ekspozicije, kao i jedan poseban točkić sa leve strane za biranje funkcije koja se podešava (kao što su recimo White Balance i ISO vrednost). Gore se nalazi i integrisani blic i hot-shoe adapter za eksterni blic (i-TTL kompatibilan). Sa prednje strane su pored objektiva još jedan Fn1 taster koji se može customizovati, dodatni Control točkić, AF lampica kao i otvor optičkog tražila. Pozadi, pored 3" LCD ekrana rezolucije 926.000 piksela (koji se može pomerati po vertikali) je još sijaset tastera i točkića: dodatni control točkić, navigacioni jog-dial, ali i poseban točkić za podešavanje optičkog tražila za one sa dioptrijom. Iako će posle malog navikavanja sve leći na svoje mesto, definitivno mislimo da je moglo da se prođe i sa manje kontrola. Sa donje strane aparata su navoj za stativ i poklopac ispod koga je ležište za bateriju (oko 350 snimaka uz korišćenje ekrana) i memorijsku karticu.

Coolpix P7100 koristi identičan senzor i optiku kao i njegov prethodnik, tako da po pitanju kvaliteta fotografika (i videa) nema nekih ogromnih razlika. Ono u čemu se razlikuje jeste brzina u radu, pošto se pali brže, fokus i samo fotografisanje su primetno brže, ali jesmo recimo primetili da postoji ne baš cenjena pauza prilikom snimanja fotografija na memorijsku karticu. Canon modeli su sa druge strane i dalje dosta brži i tu nema nikakve dileme. Objektiv pokriva opseg koji je i najpopularniji, polazeći od 28m i F2.8, do 200mm i F5.6, a on što moramo pohvaliti jesu performanse kada nema puno svetla na raspolaganju, gde će P7100 briljirati. Interesantno je da iako se našlo prostora za optičko tražilo (što pozdravljamo), ono pokriva samo oko 80% kadra, što stvarno nije impresivno. Za one koje zanima snimanje filmova, biće ograničeni na rezoluciju od 720p i 24fps-a, zato postoji konektor za eksterni mikrofon, što nije loše.

Rezime

Iako se ne radi o najnovijem modelu, ovakav aparat će biti sjajan izbor za one koji su preskočili Coolpix P7000, a traže dovoljno napredan aparat kompaktnih dimenzija, koji mogu nositi svuda umesto glomaznog DSLR-a. Čini se da Canon i dalje ima veliku prednost u ovoj hi-end prenosnoj kategoriji, no nije loše podsetiti se da konkurencija ipak postoji. Ono što Nikon Coolpix P7100 nudi jeste sjajan kvalitet fotografija i videa, a to se najviše i ceni.

Conclusion

Although this is not the latest model, this camera will be a great choice for those who skipped the Coolpix P7000 looking for an advanced device with compact dimensions which can carry everywhere instead of bulky DSLR. Canon still has a big advantage in this portable hi-end category, however, the competition still exist. Nikon Coolpix P7100 offers high quality photos and videos, and that is the most important.

Preporučena cena (uključujući PDV, jul 2014.): 390€

RefotB ustupio: Nikon Coolpix P7100
zvanični sajt: refot.com