
Vrlo interesantan prosumer digitalni aparat sa 26x objektivom i 10.1MP senzorom. Ima sasvim dovoljno opcija da će napredniji korisnici imati pune ruke posla, ali je i dalje dosta jednostavan za korišćenje. Kvalitet slika je manje više prosečan za aparate ove klase, a cena prilagođena onima koji ne žele da pređu u DSLR kategoriju.
Coolpix P100 spada u takozvanu prosumer kategoriju, odnosno namenjen je naprednim korisnicima koji još uvek nisu prešli na DSLR aparat. Već i na prvi pogled P100 deluje vrlo interesantno, sa objektivom velikom raspona, LCD ekranom koji se može pomerati i podrškom za snimanje videa u Full HD formatu. Sve ovo je sasvim dovoljno da se dobije aparat koji će i doneti neke od osobina daleko skupljih modela u ovu kategoriju, a ujedno je to i najjeftiniji aparat koji smo do sada videli da može snimati u Full HD formatu. Nikon Coolpix serija aparata se dosta dobro pokazala, i nema sumnje da će i P100 nastaviti tu tradiciju.
Ključne karakteristike
- 26x optički zum
- Full HD video
- Veliki LCD visoke rezolucije
- Dosta brz rad
Utisak kvare
- Kvalitet fotografija i videa je prosečan
Specifikacija
- Rezolucija: 10.3 megapiksela, 1/2.66" senzor (3648 x 2736 px)
- Objektiv: ISO 160-3200, Optički zum 26x, f/2.8-5 (35mm film ekvivalent: 26-678mm)
- Memorija: SD, SDHC, integrisano 43MB
- Baterije: Li-ion Battery EN-EL5
- Povezivanje: USB, Audio/Video izlaz, HDMI
- Ekran: 3" LCD (460.000 px)
- Video: 1920 x 1080p / 30fps
- Procesor: EXPEED
- Dimenzije: 82.7 x 114.4 x 98.6 mm
- Težina: 481g
Nikon Coolpix P100
Aparat izgledom najviše podseća na neki od DSLR modela, sa razlikom što je objektiv fiksiran, to jest nema izmene. U pitanju je model sa 26x zumom, odnosno rasponom od 26-678mm, koji je prilično veliki kada potpuno izađe iz tela aparata. Postoji rukohvat sa desne bočne strane aparata, koji puno znači kod aprata ovih dimenzija i težine i dosta doprinosi ergonomiji. Sa gornje strane su smešteni blic koji se uvlači u telo aparata (nema konektora za eksterni blic) i stereo mikrofon, a na rukohvatu okidač i zum prsten, dok se sa prednje strane nalazi i AF lampica. Na standardnoj poziciji se nalazi i Mode dial točkić i Power taster sa statusnom diodom. Pozadi je veliki 3" ekran visoke rezolucije od 460.000 piksela koji se može pomerati, tako da se lakše može kadrirati u nekim specifičnim situacijama. Od kontrola sa zadnje strane ćemo pomenuti samo prekidač za snimanje videa kojim se bira rezolucija (HD ili Full HD) i jedan točkić kojim se menjaju odabrani parametri, nalik na rešenja kod DSLR aparata.
Aparat koristi backside-illuminated (BSI) CMOS senzor koji donosi veće brzine rada (u burst režimu do 10FPS-a u ful rezoluciji i 120FPS-a na 1.1 MP) i manji šum pri većim ISO vrednostima. Zbog velikog zuma, aparat ima i optičku stabilizaciju slike, što je vrlo bitno pošto neće uvek moći da se računa na ravnu površinu sa koje bi se slikalo ili neko postolje. Uz Best Shot Selector (na jedan pritisak okidača se beleži 10 slika i čuva ona najoštrija), dosta su veće šanse da se eliminišu mutne fotografije zbog drmanja ruke. Svidelo nam se što se pored ekrana ipak našlo mesta i za optičko tražilo odnosno EVF, što će sigurno više odgovarati naprednijim korisnicima. Pregrada za bateriju i memorijsku karticu se nalazi sa donje strane, i treba znati da je autonomija sa baterijom koja se dobija oko 250 snimaka, što spada u prosek, a vreme punjenja baterije je 3h. Pored standardnih konekcija (USB i AV), postoji i HDMI interfejs, što je bitno zbog HD rezolucije snimljenog videa. Interesantno je da ovaj model ne podržava automatsku rotaciju fotografija (zbog lakšeg pregleda).
Rezime
Kao što je i očekivano, pored čitavog niza Scene i Auto modova za slikanje postoje i manuelne kontrole, što će obradovati naprednije korisnike. Postoje dve opcije koje su se pokazale dosta interesantne, a to su Night Landscape i Backlit Scene HDR, koje će pomoći da se dobiju neke vrlo zanimljive fotografije. Kvalitet snimaka je dobar, ali ne i najbolji u ovoj kategoriji, za šta je zaslužan autofokus koji nije uvek na visini zadatka. U svakom slučaju, sa malo truda se ovo lako prevazilazi, tako će rezultati najviše zavisiti od umeća onoga ko slika. Video je dosta dobrog kvaliteta, stim što autofokus i ovde radi pomalo sporo, i treba računati da će se na snimku čuti zum objektiva ako se koristi. Sve zajedno, ovo je i dalje vrlo interesantan aparat koji ima i više nego dovoljno razloga da Coolpix P100 privuče dosta pažnje naprednijih amatera.
Conclusion
As expected, in addition to a wide range of Scene and Auto modes for shooting, there are manual controls, which will delight the more advanced users. There are two quite interesting options such as Landscape and Night Scene Backlit HDR, which will help you to get some very interesting photos. Image quality is good, but not the best in this category, due the autofocus, which is not always up to the task. However, so the results mostly depend on the skills of the photographer. Video characterize good quality, autofocus working slowly, and you should count on the fact that autofocus will be heard if the video zoom is used. Overall, Coolpix P100 is still a very interesting device providing many interesting characteristics.
Preporučena cena (uključujući 18% PDV, maj 2010.): 400€
RefotB ustupio: Nikon Coolpix P100
zvanični sajt: refot.com