Nikon Coolpix L330

Nikon u svojoj ponudi ima dosta raznih modela aparata, a mi smo isprobali ultra-zoom model Coolpix L330. Dobrih karakteristika i optike sa 26x uvećanjem, biće odličan sledeći korak za početnike koji žele više fleksibilnosti.

Prvo što treba reći za Coolpix L330 model je da se radi o aparatu koji se nalazi u prodaji već malo jače od godinu dana. U pitanju je Nikon L serija u kojoj se nalaze budžetski modeli, u ovom slučaju ultra-zoom varijanta koja stiže opremljen objektivom sa 26x uvećanjem. U odnosu na svog prethodnika, L330 ima senzor veće rezolucije, 20.2MP i bolji ekran od 460K piksela, dok je ostatak konfiguracije ostao manje više nepromenjen. Ovo je digitalni aparat namenjen amaterima koji bi želeli da dobiju više opcija i kvalitetniju optiku u odnosu na entry level kategoriju, naravno uz malo bogatija podešavanja.

Ključne karakteristike

  • Solidan kvalitet izrade
  • Dobra ergonomija
  • CCD Senzor od 20MP
  • 3" LCD dobre rezolucije
  • Odličan kvalitet fotografija
  • Optika velikog raspona i sistem stabilizacije slike

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Rezolucija: 20.2 Megapixel, 1/2.3-inch CCD, 5152 x 3864 piksela
  • Objektiv: 26x optical zoom; 4.0-104.0 mm (35mm film equivalent: 22.5-585 mmmm); f/3.1-5.9, ISO 80-1600
  • Memorija: SD/SDHC/SDXC Memory Card
  • Baterija: 4x AA
  • Povezivanje: USB
  • Ekran: 3" LCD (460.000 px)
  • Video: 720p, 30 fps
  • Dimenzije: 111.1 x 76.3 x 83.3 mm
  • Težina: 430g

Nikon Coolpix L330

Dimenzijama od 111.1 x 76.3 x 83.3 mm i dizajnom L330 dosta podseća na ultra-zoom modele koje smo već odavno videli i tu nema baš puno prostora za neke posebne inovacije. Proizvođač je aparat smestio u plastično kućište solidnog kvaliteta, očekivano za ovaj cenovni rang. Sve je dobro utegnuto i aparat nam deluje solidno izdržljivo. Sa svojih 430g nije baš lagan (ovo uključuje i četiri AA baterije), pa zato imamo i poseban kaiš za nošenje oko vrata (kači se na metalne alkice na aparatu) kao i izraženi rukohvat sa desne strane. Rukohvat je dodatno i gumiran, tako da aparat ne klizi iz ruku, a pozadi imamo i poseban naslon za palac, što je i uobičajeno za aparate iz ove kategorije.

Sa prednje strane aparata nema puno toga što i nismo očekivali: poveći objektiv i AF lampica. Objektiv hvata raspon od 22.5-585mm (po 35mm ekvivalentu), što znači da će moći da se zabeleže prilično široki kadrovi, ali i dobije impresivno uvećanje. Ovo obično ide u kompletu sa dobrom stabilizacijom slike, pošto bi inače u telefoto opsegu sve fotke bile mutne, a u ovom slučaju je u pitanju lens-shift VR (Vibration Reduction) sistem koji sasvim dobro radi posao. Sa druge strane, zum kontrole su pomalo neprecizne i to ne radi onoliko glatko koliko bi bilo idealno, što će se najbolje videti kod finog podešavanja. Sa gornje strane su postavljeni On/Off taster, okidač sa zum prstenom i blic ispod poklopca, što ne odudara od standardnog dizajna aparata ove kategorije.

Zadnjom stranom dominira veliki 3" ekran sa 460K rezolucijom i antirefleksivnim premazom, dok su sa njegove desne strane raspoređene sve preostale kontrole: navigacioni taster i pet dodatnih funkcijskih tastera. Ono što primećujemo jeste da imamo poseban Record taster, kao i to da nema posebnih točkića za biranje režima rada i podešavanja drugih parametara, što je možda i najbolji pokazatelj da se ipak radi o modelu aparata namenjenom amaterima. Aparat od konekcija ima samo USB port, uz dodatni konektor za napajanje ukoliko se koriste dopunjive baterije, stim što se u pakovanju ne dobija odgovarajući kabl za punjenje.

Rezime

Utisci su generalno dobri, proizvođač je na relativno mali senzor upakovao dosta megapiksela, što rezultuje i većim šumom, sa čim aparat može da se automatski izbori, ali po cenu detalja i oštrine, što je i poenta veće rezolucije. Zbog ovoga, nekog velikog pomaka po pitanju kvaliteta fotografije jednostavno nema: ovo jeste model L serije koji je po specifikaciji bolji od prethodnog, ali po onome što smo videli, nema baš toliko puno razloga za upgrade. Ovo svakako nije ništa neobično, pošto nisu svi novi modeli kompletno redizajnirani, a od stvari koje bi svakako, pored većeg senzora, voleli da vidimo ubuduće jeste i Full HD video koji je ovde i dalje ograničen na 720p. Dodatno, ovaj aparat ne spada u brže modele i ne treba očekivati mnogo u burst režimu slikanja, no to su sve usputne primedbe: za ovu kategoriju, ovo je veoma pristojan aparat koji nudi početnicima da dođu do kvalitetnije optike i boljih opcija u odnosu na one entry leve modele iz najjeeftinije kategorije.

Conclusion

The impressions are good, the manufacturer packaged quite lot megapixels on a relatively small sensor, resulting in more noise - camera can automatically cope with that, but at the cost of detail and sharpness, which is the point of the higher resolution anyway. Because of this, there is no major progress in terms of picture quality. This is the L series model, better than the previous one, but from what we have seen, there are not too many reasons to upgrade. This is not unusual, since not all new models are completely redesigned. In addition to a larger sensor, we would like to see the Full HD video that is here limited to 720p. This device is not among the faster models and one should not expect much of the burst shooting mode, however, these are marginal remarks. This is a decent camera offering beginners a chance to try better optics and better options compared to the entry-level models of the cheapest category.

Preporučena cena (uključujući PDV, jun 2015.): 150€

RefotB ustupio: Nikon Coolpix L330
zvanični sajt: refot.com