
Rupa između amatera i profesionalaca je svakako odlično popunjena modelima G serije. Model G7, iako manje funkcionalnosti nego prethodnik G5, je u svojoj eksplataciji pokazao da je ipak više nego dostojan naslednik. Novi G9 model ispravlja sve nedostatke koje je G7 model imao, uz dodatak 12.1 megapiksela senzora i odličnog 3.0'' ekrana
Bez obzira da li se fotografijom bavite profesionalno, amaterski ili turistički, za Canon ste sigurno čuli. U domenu digitalnih aparata, poznati su PowerShot aparati koji su postali sinonim za kvalitetne digitalne aparate. Serija G je izuzetno uspešna porodica kompaktnih digitalnih aparata koji su namenjeni naprednim amaterima i profesionalcima koji pored "ozbiljnog " dSLR aparata žele da imaju i jedan manjih dimenzija koji će uvek moći da ponesu sa sobom i koji po kvalitetu snimljenih fotografija i mogućnostima neće baš mnogo zaostajati za profesionalnim aparatima u manje zahtevnim uslovima fotografisanja. Najprodavaniji, samim tim i najpopularniji i to potpuno opravdano, je model G serije je G7 koji je i dobitnik prestižne EISA European Advanced Compact Camera 2007-2008 nagrade. Canon je saslušao komentare korisnika, unapredio već izuzetan aparat i na najbolji način i pokazao zašto suvereno drži poziciju koju zauzima na polju digitalnih aparata. Rezultat unapređenja modela G7 je G9, model koji ćemo i predstaviti.
Ključne karakteristike
- Čak 12.1 megapiksela, tj. 4000x3000 px rezolucija
- Odličan 3.0'' TFT sa rezolucijom 230.000 piksela
- Dokazano najbolji DIGIC III procesor
- Lakši 10 grama od prethodnika G7
- Sijaset sitnih ali neophodnih unapređenja u odnosu na G7
- Zadržan makro mod do 1cm udaljenosti od objektiva
- Bolji grip olakšava rad
- Izuzetan kvalitet izrade
Utisak kvare
- Navigacioni točkić pomeren udesno, nemoguće koristiti aparat jednom rukom
- Taster za pregled fotografija klimav i teže dostupan
Specifikacija
Canon PowerShot G9 - Rezolucija: 12.1 megapiksela, 1/1.7" senzor (4000 x 3000 px)
- Objektiv: ISO 80-1600, Optički zum 6x, f/2.8-4.8, 35-210mm
- Memorija: SD/SDHC/MMC/MMCplus/HC MMC plus memorijske kartice
- Baterije: Li-Ion baterija
- Povezivanje: USB, Audio/Video izlaz
- Ekran: 3.0" P-Si TFT (230,000 px)
- Video: 1024 x 768 @ 15fps, 640 x 480 @ 30fps
- Procesor: DIGIC III
Canon PowerShot G9
Osnovne karakteristike koje predstavljaju unapređenje su novi i veći 1/1.7" senzor koji je sposoban da snima fotografije rezolucije 12.1 MP u 4000x3000 piksela, što je dovoljno za razvijanje, odnosno štampanje fotografija do A2 formata (42× 59.4 cm). Druga bitna novina je mogućnost snimanja RAW formata fotografija, što je do sada bilo nešto rezervisano samo za one skuplje, profesionalne modele digitalnih aparata. Odlična osobina modela G9 je svakako mogućnost da simultano snima fotografije u JPEG i RAW formatu. Još jedna bitna novina je fantastični 3" LCD ekran rezolucije od 230.000 piksela, koji ima sjajan kontrast i široke uglove gledanja.
Na prvi pogled smo primetili i malo drugačiji grip, odnosno rukohvat koji je veći i praktičniji kod G9, no kako G9 ima i veći ekran, četvorosmerni taster oko koga se nalazi prsten za skrolovanje je pomeren u desnu stranu, do same ivice aparata. Ovo pominjemo zato što je to za oko centimetar dalje nego na G7, a taj centimetar će mnogo značiti onima koji vole da fotografišu držeći aparat jednom rukom. Pomalo je teško držati aparat desnom rukom komforno, tako da svi prsti komotno leže na predviđenim pozicijama.
Objektiv je sa 6x optičkim zumom (f/2.8(W) – f/4.8(T)), i sada implementira i unapređenu Face Detect tehnologiju koja pored regulisanja fokusa i ekspozicije na prepoznatim licima u kadru sada reguliše i kompenzaciju blica kako fotografije ne bi "pregorele", pogotovo u scenama kada je aparat blizu scene koju slika. Funkcije Face Select i Track će omogućiti i manuelno traženje, odabir i praćenje u kadru i to sve do ukupno 35 lica. Već poznata ISO Shift funkcija u realnom vremenu reguliše ISO vrednost kada god detektuje da se kamera trese i time rizikuje dobijanje zamućenih fotografija.
Zanimljiva je i Safety Zoom opcija koja će dozvoliti da se i pri digitalnom zumu dobiju kvalitetne fotografije koje se mogu razvijati u formatu 10 x 15cm. Vrlo bitno je i da je primenjena SR (Small Radius) coating tehnologija na sočivima koja eliminiše efekte hromatske aberacije. Filmovi se mogu snimati do formata 1024 x 768 u 15 fps-a, a uvodi se i Long Play režim snimanja koji će omogućiti da se smesti praktično duplo više materijala na isti prostor. Inače da napomenemo i to da zum nije moguć tokom snimanja videa. Pomenućemo svakako i Time Lapse opciju snimanja videa sa kojom možete snimati kako raste trava ili cveta neki cvet. Srce ovog aparata čini već poznati Digic III procesor za obradu slike, koji je već dobro upoznali na modelu G7.
Da se za trenutak vratimo na spoljašnjost. Uopšte nema sumnje da je ovaj aparat veoma kvalitetan, a delovi napravljeni od metala. Mislimo pre svega na točkiće za biranje ISO vrednosti i režima slikanja, navoj za objektiv kao i sitne delove kao što su spojevi. Zum prsten je relativno mali, ali ima odličan otpor a opruga koja je u osnovi mehanizma doprinosi odličnom osećaju pri korišćenju. Prsten za biranje vrednosti ekspozicije i ostalih bitnih parametara slike je nazubljeniji nego onaj na modelu G7, i mnogo bolje naleže na prst.
Još jedna novost je i odmorište za palac koje se nalazi na gornjem desnom delu aparata. Male izmene je doživeo i taster za prebacivanje iz režima fotografisanja u režim pregleda fotografija, i on je malo više uvučen u telo aparata, i samim tim ga je teže pritisnuti. Kao i njegov prethodnik, G9 koristi litijum jonsku bateriju koja se kao i memorijska kartica nalazi sa donje strane aparata iza plastičnog, ojačanog poklopca. Konektori, USB i kombinovani video/audio su takođe zaštićeni plastičnim poklopcem koji je za telo aparata povezan oprugom.
Paljenje aparata je gotovo identično kao kod G7 modela, dok je gašenje to jest uvlačenje objektiva za nijansu sporije. Brzina regularnog fotografisanja je za nijansu sporija nego na G7 (i to bukvalno mereno u desetinama sekunde) dok je u continuous-shooting režimu fotografisanja G9 neznatno brži. Generalno gledano, performanse su prilično slične modelu G7, a u pitanju su bukvalno nijanse do kojih se došlo unapređenjem optike. Moramo reći da fotografije snimljene pri ISO400 setovanju imaju manji šum nego što je to bio slučaj kod G7, što je još jedan veliki plus.
Rezime
Svakako možemo reći da je G9 mali korak za G seriju, ali veliki za Canon. Posle velikog uspeha modela G7, Canon je dobro opipao puls korisnika i napravio izmene koje su najvećim delom upravo odraz mišljenja kupaca. Pored kozmetičkih izmena koje ne narušavaju dizajn, Canon uvodi i veći senzor koji donosi i veću rezoluciju, sada već 12.1 MP. Verovatno i najviše očekivana opcija je mogućnost snimanja fotografija u RAW formatu, pa će profesionalci zadovoljno trljati ruke.
Da li G9 vredi novca koji se mora izdvojiti za njega? Apsolutno. Ovo doduše važi za one koji imaju nameru da kupe jedan kompaktni polu-profesionalni aparat. Za sve one koji već poseduju model G7, iako je razlika u ceni između ova dva modela oko 30€, ipak se postavlja pitanje da li ima smisla prodavati G7 i kupovati G9. Krajnja odluka je na njima, a mi samo možemo da konstatujemo da je G9 postavio novu granicu koju će, kao i prethodnog puta, verovatno sam prvi preći.
Preporučena cena (uključujući 18% PDV, oktobar 2007.): 550€
Pin Computers ustupio: Canon PowerShot G9
maloprodaja: Pin Computers partneri, spisak prodavnica na ovom linku.