
Do sada smo što se Gembird-a tiče uglavnom viđali neke periferijske uređaje, a red je došao i na mrežnu opremu. U pitanju je običan -4portni Wireless ruter koji podržava 802.11b i g protokole i najveći broj osnovnih opcija koje se sreću kod slučnih uređaja ovog cenovnog ranga. Sve to radi prilično dobro i nemamo konkretnih zamerki.
Iako Gembird nije baš ime koje će pasti na pamet kada se pomene mrežna oprema, danas gotovo da nema proizvođača periferija koji se nije dotakao mrežnih uređaja. Gembird nema puno toga u svom programu, a ono što smo odabrali za početak je standardni 4-portni Wireless ruter. Za korisnike koji nemaju u planu neku kompleksnu mrežu i traže bežično rešenje za kućno okruženje, ovako nešto može biti vrlo dobro i povoljno rešenje. Kao i najveći broj rutera osnovne kategorije i NSW-R2 nudi one najosnovnije opcije koje se najčešće jedino i koriste.
Ključne karakteristike
- Dosta povoljna cena
- Osnovni set opcija
- Jednostavno podešavanje
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
Gembird NSW-R2 - Interfejs: WiFi 802.11b/g
- Konektori: 4x Ethernet 10Base-T/100Base-TX Port, 1x WAN Ethernet 10Base-T/100Base-T Port
- Bezbednost: 64/128-bit WEP, WPA/WPA2/WPA-PSK/WPA2-PSK/TKIP/AES
- Dimenzije: 202x124x36mm
- Težina: 320g
Gembird NSW-R2
Dizajn ovog rutera se ne razlikuje mnogo od onoga što se obično viđa, desktop varijanta, četiri gumirane stope sa donje strane koje sprečavaju klizanje po stolu. srebrno crna kombinacija boja i dosta proreza za ventilaciju. Kvalitet izrade je dosta dobar i nismo primetili bilo šta što bi mogli zameriti. Sa prednje strane se nalaze statusne diode: Power, Reset, WAN, Wireless i po jedna za svaki od četiri dostupna porta. Ni pozadi nema iznenađenja, tu su četiri LAN, jedan WAN port, konektor za napajanje i uvučeni Reset taster. Koristi se jedna antena koja se lako skida ako je to potrebno.
Ovaj uređaj podržava 802.11 i to b i g standarde (2.4GHz) za maksimalan teorijski protok od 54Mbps. Domet je deklarisan na 120m u zatvorenom odnosno 360m na otvorenom prostoru, mada to zavisi od mnogih drugih faktora. Podrazumevaju se uobičajene opcije kao što su Static Route, WDS, Dynamic DNS, DHCP server, UpnP, Virtual server, DMZ host ali i nešto specifičnije VPN Passthrough za IPSec, PPTP i L2TP protokole. Kada je sigurnost u pitanju, podržane su sve standardne metode enkripcije i autentifikacije. Uređaj poseduje i solidan Firewall sa IP, Url, Port i Mac Address filtraciju. Na žalost, kod inicijalnog povezivanja nema uobičajenog Wizard-a koji će poćetnicima dosta olakšati posao.
Rezime
Gembird NSW-R2 se dosta dobro pokazao, i u kućnim uslovima nismo pronašli ništa zbog čega bi mogli nešto prigovoriti. Korisnički Web interfejs je dobar, ali ne i najbolji i najbrži koji smo videli. Cena i kategorija ovog uređaja ne ostavlja puno prostora za zamerke, tako da preporuka ostaje kućnim korisnicima koji traže povoljan uređaj koji će im pružiti bežični pristup Internetu i kužnoj mreži, kao i deljenje Internet konekcije na više računara.
Conclusion
Gembird NSW-PW is very good and there is no room for reproaches speaking of home users. Web UI is good but this isn’t best nor fastest one we have ever seen. Its price and category provides no room to lodge complaints so our recommendation is limited to home users looking for an affordable device providing access to wireless internet, circular network, and sharing internet connection to several computers.
Preporučena cena (uključujući 18% PDV, jul 2009.): 36€
PCX Computers ustupio: Gembird NSW-R2
maloprodaja: Gandijeva 152 Lokal 8, 011/21 67 928