Fuji FinePix JZ500

Nova ultrazoom kompaktna kamera koja staje u džep i ima objektiv sa 10x optičkim zumom. Korisnici će imati na raspolaganju dosta opcija, uključujući i manuelna podešavanja. Kao i kod svih novijih aparata, video se snima u 720p rezoluciji.

Fuji FinePix JZ500 je novi kompaktni ultrazum aparat koji nudi kombinaciju vrlo dobrog seta opcija, odlične optike i solidnih performansi po veoma dobroj ceni. Fuji aparati su i dobro poznati po odnosu cene i kvaliteta pošto koštaju najčešće osetno manje od ekvivalentnih modela Canona, Nikona i Olympusa, pa ko god ne pati od imena, ima priliku da dođe do odličnog aparata. Ono što ovaj model odlikuje jeste 10x optički objektiv, mogućnost snimanja videa u 720p HD rezoluciji i pregršt automatskih podešavanja koja će obradovati početnike. Dodatno, postoje ipak i polu-manuelni modovi u kojima se mogu podešavati neki od bitnih parametara, što može biti bitno naprednijim korisnicima.

Ključne karakteristike

  • Vrlo kvalitetna izrada
  • 10x optički zum, širokougaoni objektiv
  • Video se snima u 720p rezoluciji
  • Dosta brz rad

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Rezolucija: 14.1 megapiksela,1/2.3" senzor (4,320 x 3,240 piksela)
  • Objektiv: ISO 100-3200, Optički zum 10x (28 - 280mm po 35mm ekv.)
  • Memorija: SD/SDHC Memory Card, interno 40MB
  • Baterija: NP-45A Li-ion
  • Povezivanje: USB
  • Ekran: 2.7" LCD (230.000 px)
  • Video: 1,280 x 720 pixels (24fps) / 640 x 480 pixels / 320 x 240 pixels (30fps)
  • Dimenzije: 97.0 (W) x 57.0 (H) x 28.5 mm
  • Težina: 148g

Fuji FinePix JZ500

Kućište aparata je napravljeno od metala (sa plastičnim elementima), dosta je kvalitetno i prilično kompaktnih dimenzija. Proizvođač se potrudio da napravi prilično tanko kućište i ono bez problema staje u bilo koji džep, ali sa druge strane nema nikakve izbočine ili rukohvata da bi se moglo lako držati jednom rukom. Ivice su zaobljene kao i ćoškovi, i aparat stvarno deluje veoma kompaktno. Upravo zbog toga je i pomalo iznenađujuće da je stao objektiv sa 10x optičkim zumom i rasponom od 28-280mm, a ovako široki ugao će najviše odgovarati onima koji vole da fotografišu pejzaže. Sa prednje strane aparat osim objektiva stoje i blic (pošto je u samom gornjem levom ćošku, treba paziti da se ne blokira prstom kada se drži aparat) i mikrofon.

Sa leve bočne strane se nalazi alkica za kačenje trake za nošenje i poklopac ispod koga je USB konektor. Na žalost, nema na raspolaganju HDMI interfejsa. Sa donje strane aparata stoji otvor poklopca za baterije i navoj za stativ. Što se napajanja tiče, koristi se NP-45A Li-ion koja obezbeđuje autonomiju od oko 250 snimaka što spada u prosek. Sa gornje desne strane, nalaze se zum prsten i okidač kao i Power taster sa statusnom diodom. Ekran sa zadnje strane je dijagonale 2.7" i standardne rezolucije od 230.000 piksela i sasvim solidnog kvaliteta. Kontrole pozadi se sastoje od jednom Mode točkića (konkavan je ali i ubačen u telo, tako da ga nije tako lako okretati jednim prstom), Playback i Display/Back funkcijski tasteri kao i navigacioni D-pad sa funkcijama Trash/Exp. Compensation, Flash, Macro, Timer i Menu/Ok.

Rezime

Ovaj aparat ima standarni Auto mod slikanja, SR Auto (Scene Recognition), Program AE (kontrola ISO-a, autofokusa, balansa bele i kompenzacije ekspozicije) i Natural Light da pomenemo samo najzanimljivije. Podrazumeva se naravno i Face Recognition, i to do 8 lica u kadru. Što se tiče kvaliteta fotografija, primetili smo da su slike malo mekše nego što bi bilo idealno, sa primetnim ljubičastim probijanjem u kadrovima sa jakim pozadinskim svetlom. Ovo je nešto što se i inače dešava kod aparata ove kategorije, tako da i nije neka velika mana. Video u 720p izgleda vrlo lepo, oštro i sa solidnim zvukom (s obzirom da nije stereo u pitanju). Kada se sve sumira, FinePix Z700 EXR je vrlo dobar aparat, kompaktnih dimenzija i odličnih mogućnosti, sa cenom koja će se sigurno većini dopasti.

Conclusion

This device has a standard Auto shooting mode, SR Auto (Scene Recognition), AE Program (Control of ISO, autofocus, white balance and exposure compensation) and the Natural Light, to mention only few. There is, of course, Face Recognition too, up to 8 faces in the frame. As for the photo quality, we noticed that the images are slightly softer than would be ideal with noticeable purple penetration within frames with a strong background light. This is something that normally occurs regarding to devices of this category, so it is not much of a major flaw. 720p video looks very nice, it is sharp with solid sound (bearing in mind this is not stereo in question). Overall, FinePix Z700 EXR is very good compact sizes camera, with great features and price that will surely appeal to most. ### Preporučena cena (uključujući PDV, februar 2011.): 175€

Pin Computers ustupio: Fuji FinePix Z700 EXR
maloprodaja: Pin Computers partneri, spisak prodavnica na ovom linku.