
Najnoviji Ixus model poznate Canon linije kompaktnih digitalaca će sigurno oduševiti sve one koji traže što manji aparat. On ih neće razočarati ni po pitanju kvaliteta, naprotiv, i impresioniraće zaista fantastičnim fotografijama. Redizajnirane kontrole su vrlo interesantne i dodaju samo na atraktivnosti ovog modela.
Canon Ixus serija je bez sumnje i najpoznatija u klasi kompaktnih digitalnih aparata. Veličine kutije cigara, ovi aparati su prosto postali nezamenljivi saputnik turista ali i svih onih kojima je bio potreban što manji aparat koji radi brzo i daje dobre slike. Ixus je upravo tu i najjači, uz minijaturne dimenzije i težinu, on donosi fantastične performanse i kvalitet fotografija koji ostaje nedostižan. Zbog svega ovoga, i ne čudi velika popularnost koju Ixusi imaju, a koja sa svakom novom generacijom samo raste. Ixus 90 IS je pripadnik nove generacije koji predstavlja više pomak po pitanju dizajna nego po pitanju funkcionalnosti, ali svejedno donosi neke veoma zanimljive stvari.
Ključne karakteristike
- Izuzetan kvalitet izrade, čvrsto, metalno kućište
- Kompaktne dimenzije i mala težina
- Interesantan dizajn kontrola
- Veliki 3" displej odličnih performansi
- Efikasan autofokus, Face Detection
- Fantastičan kvalitet fotografija
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
Canon Ixus 90 IS - Rezolucija: 10 megapiksela, 1/2.3" senzor (3648 x 2736 piksela)
- Objektiv: ISO 80-1600, Optički zum 3x, f/2.8-4.9, 6.2 (W)–18.6 (T) mm (35-105mm 35mm ekv.)
- Memorija: SD/SDHC, MMC, MMC Plus, HC MMC Plus memorijske kartice
- Baterije: NB-5L lithium ion
- Povezivanje: USB, Audio/Video izlaz
- Ekran: 3" LCD (230.000 px)
- Video: 640 x 480 @ 30 / 15fps
- DIGIC III procesor
Canon Ixus 90 IS
Ono što Ixus 90 IS donosi novo u odnosu na svoju stariju braću je pomalo retro izgled i oštrije linije kućišta. Dimenzije su i dalje minijaturne, i iznose 91.6 x 56.8 x 20.9 mm a težak je 155g bez baterije. Ovo znači da će stati bukvalno u džep od košulje i male ženske tašne, ali kako su mu linije oštre, ne bi bilo loše ipak nabaviti neku futrolu. Kućište je čvrsto i metalno, a aparat deluje izuzetno robusno i kvalitetno. Tasteri su potpuno promenjeni, i umesto klasičnih su postavljeni skoro pa touch tasteri, odnosno tasteri koji su veće površine i veoma plitkog hoda ali i dosta tvrdi. Ovo je pomalo neobično i potrebno je malo vremena da se navikne.
Multifunkcionalni džojstik taster je doživeo (r)evoluciju i sada je negde između mehaničkog točkića koje znamo sa G modela i točkića potpuno osetljivog na dodir. Zaista neobično, ali moramo priznati i vrlo praktično. Taster za paljenje aparata se nalazi na gornjoj strani po sredini, a sa desne strane se nalazi okidač i zum prsten. Zum je vrlo brz i precizan, a fokusiranje izuzetno brzo, ali počinje tek kada otpustite zum. Sigurno ste primetili da nema tastera za biranje scenery režima, a sa zadnje strane stoji samo mali klizač taster za biranje moda: snimanje videa, predefinisani scenariji i fotografisanje. Pomenutim scenarijima (Portrait, Night Snapshot, Kids&Pets, Indoor, Sunset, Foliage, Snow, Beach, Fireworks, Aquarium, Underwater, ISO3200) se pristupa kada se klizač prebaci na SCN i kružnim tasterom jednostavno rotacijom odabere željeni profil. Ovo funkcioniše tako što se na ekranu pojavi polukružni meni sa desne strane kojim upravljate rotacijom kružnog tastera. Iako ovo možda zvuči komplikovano, u praksi radi sjajno i pravo je čudo da se neko ranije nije toga setio.
Oznaka IS u imenu modela označava Image Stabilisation, odnosno optičku stabilizaciju. U slučajevima kada bi inače dobili zamućene slike, zbog toga što se ruke zatresu u trenutku slikanja, IS sistem priskače u pomoć i pomaže da se dobiju sasvim pristojne slike. Auto Focus sistem je napredan i nudi pored standardnog AiAF (u 9 tačaka) i Centralnog, novi Face Detection sistem koji prepoznaje lica u kadru i izoštrava prema njima. Optika koju ovaj model koristi ima 3x optički zum (i ne mnogo popularan 4x digitalni). Karakteristike objektiva su 6.2 (W)–18.6 (T) mm (35 - 105mm u 35mm ekvivalentu), i jedina mala zamerka se tiče toga da bi voleli da je u Wide kraju ipak nešto veća vrednost, odnosno da hvata širi ugao.
Treba pomenuti i odličan 3" ekran rezolucije od 230.000 piksela koji zauzima veći deo zadnje strane, a optičko tražilo zbog toga nije našlo mesto na ovom modelu. Prikaz na displeju je veoma dobar, čak i na jačem prirodnom svetlu. Kada se kadrira, displej veoma verno prati pogled kamere, a čak ni kada se aparat brzo pomera neće doći do zamućenja slike. Paljenje aparata i izvlačenje objektiva je vrlo brzo, i bukvalno za par sekundi po pritisku pa taster za paljenje, prva fotografija će već biti snimljena. Ova brzina je malo manje impresivna u burst režimu slikanja, no to i nije presudna osobina ovog modela. Za napajanje se koristi litijum jonska baterija, a od memorijskih kartica su podržani SD i MMC formati u različitim verzijama.
Rezime
Kvalitet fotografija je očekivano dobar, pogotovo pri nižim ISO vrednostima kada su slike oštre i veoma lepih boja. Na višim ISO podešavanjima slike dobijaju šum, ali sa druge strane ako vam je bitno da u lošim svetlosnim uslovima zabeležite neku scenu, onda šum i neće biti ono odlučujuće. Na kraju krajeva, kvalitet slika je ono po čemu je Ixus i poznat, a ovaj model je u svakom smislu dostojan član ove porodice kompaktnih digitalnih aparata.
Preporučena cena (uključujući 18% PDV, april 2008.): 332€
Pin Computers ustupio: Canon Ixus 90 IS
maloprodaja: Pin Computers partneri, spisak prodavnica na ovom linku.