
Novi model Canon aparata iz dvocifrene EOS serije se razlikuje od svojih prethodnika najviše po konstrukciji pošto je proizvođač nažalost odustao od metalnog tela. Ipak, ima dosta toga da ponudi pošto se ipak radi o naprednom aparatu prosumer serije sa 18MP senzorom i velikim 3" rotirajućim ekranom.
Canon 60D model nam dolazi kao naslednik veoma popularne serije koja je iznedrila aparate kao što su 30D, 40D i 50D, a koji su već dugi niz godina među najtraženijim aparatima prosumer kategorije. Izgleda da je Canon malčice promenio pristup, tako da ovaj aparat pozicionira malo preciznije između EOS jednocifrenih i trocifrenih modela, pošto se 60D definitivno dosta razlikuje od svojih prethodnika. Ovaj aparat će najviše tražiti oni koji žele da napreduju sa trocifrenih EOS modela, pošto dobijaju senzor veće rezolucije, osetno bolje performanse, napredniji AF sistem, podršku za FullHD video kao i brojne druge opcije. Situacija neće biti toliko jednostavna što se tiče vlasnika prethodnih modela iz ove serije pošto će sigurno biti malo iznenađeni.
Ključne karakteristike
- Visoka rezolucija APS-C senzora
- Odličan AF sistem
- FullHD rezolucija videa
- Sjajan Vari angle 3" LCD ekran
- Konverzija RAW fajlova u JEPG
Utisak kvare
- Telo aparata napravljeno od plastike
Specifikacija
- Rezolucija: 18 megapiksela, 22.3 x 14.9mm (APS-C senzor) (5184 x 3456 piksela)
- Objektiv: Kit 18-135mm IS (kompatibilan sa Canon EF / EF-S modelima)
- Memorija: SD/SDHC/SDXC Memory Card
- Video: 1920 x 1080 (29.97, 25, 23.976 fps)
- ISO: Auto (100-3200), 100-6400 manual, high 12800
- Shutter: 30-1/8000 sec (1/2 or 1/3 inkrementi)
- AF: 9 cross-type AF tačaka,
- Baterija: Li-Ion LP-E6
- Povezivanje: USB, AV, HDMI, Mic, eksterni okidač
- Ekran: Vari angle 3" LCD (1040k px)
- Dimenzije: 144.5 x 105.8 x 78.6mm
- Težina: 675g (samo telo)
Canon EOS 60D
Prvo što se mora primetiti jeste da je proizvođač, na našu veliku žalost, odustao od toga da dvocifrena serija EOS modela ima kućište od magnezijuma, već se opredelila za plastiku. Iako je činjenica da je plastika dosta dobrog kvaliteta, sa prepoznatljivom hrapavom teksturom na rukohvatu i naslonu za palac sa zadnje strane, ipak je će oni koji su navikli na robustno i vrlo kvalitetno telo kod nekih od prethodnih modela biti sigurno razočarani. Srećom, aparat je i dalje weatherproof po rečima proizvođača, tako da se ne treba plašiti prašine i vlage u nešto nepovoljnijim uslovima korišćenja. Dimenzije od 144.5 x 105.8 x 78.6mm i težina od 675g su tačno između recimo 550D i 7D modela, tako da je odmah jasno u koju kategoriju 60D spada. Zanimljivo je i da je ipak za nijansu manji od modela 50D, što je možda i neočekivano, no za uzvrat se dobijaju IR senzor za daljinsko upravljanje i ekran koji se rotira, tako da se lako može prilagoditi nekim specifičnijim uslovima slikanja. Ekran je inače rezolucije 1040k piksela, što znači da se može očekivati vrhunski kvalitet slike, uz Live View koji se podrazumeva (i sada ima poseban taster koji ga aktivira) sa live histogram-om i horizontalnim Electronic Level-om. Ekran sada u potpunosti zauzima slika koja se snima (uz odnos stranica 3:2) tako da neće više biti crnih traka sa gornje i donje strane. Dodatno je tu i LCD ekran na vrhu aparata koji prikazuje bitne parametre tako da se ne mora gledati ekran pozadi, što može i dodatno uticati na autonomiju.
Pored Hot Shoe konektora za eksterni blic, treba pomenuti da pored integrisanog blica (koji se otvara i zatvara po potrebi), postoji i ugrađeni Speedlite Transmitter koji omogućava kontrolu do dve grupe Speedlite bliceva koji nisu povezani sa aparatom, bez kupovine dodatnog transmitera, a treba znati da je PC Sync opcija koju je imao 50D model ovde izostala. Što se kontrola tiče, vidimo da su neke od funkcija koje obično nalazimo sa zadnje strane pomerene i sada se nalaze pored LCD-a sa gornje strane, dok i dalje imamo scroll točkić pozadi (koji se pokazao nezamenljivim), dok i dalje imamo i scroll točkić sa gornje strane, odmah iza okidača, koji služi za menjanje vrednosti odabranih parametara. Mode dial točkić je sa leve strane, zajedno sa On/Off prekidačem, stim što se on sada može i lock-ovati da se ne bi slučajno pomerio. Pored mogućnosti da RAW slike odmah konvertuje u JPEG, aparat podržava i neke od opcija koje se uglavnom viđaju na jednostavnijim modelima, da pomenemo samo Ambience Selection (Standard, Vivid, Soft, Warm, Intense, Cool, Brighter, Darker i Monochrome) kao i Creative filtere (mogu se koristiti na JEPG i RAW slikama). Aparat inače ima sledeće modove rada: Auto, No Flash, Creative Auto, Portrait, Landscape, Close-up, Sports, Night Portrait, Movie, Program AE , Shutter priority AE, Aperture priority AE, Manual, Custom. Meni je isti kao i kod prethodnih modela, što znači intuitivno raspoređene opcije i jednostavno korišćenje.
Rezime
Canon EOS 60D koristi isti Digic 4 procesor kao i ostale aktuelne kamere ovog proizvođača, što znači dosta brz rad, no pošto koristi senzor veće rezolucije, malo je i sporiji od 50D modela. Ovo u praksi znači oko 5.3fps-a za maksimum 16 RAW ili 58 JPEG slika u kontinuitetu. Pored Quick AF moda koji se koristi kod Live View snimanja (kada se obara ogledalo uz karakterističan zvuk i zamračivanje ekrana), sada imamo i Live AF i Live AF sa Face Detection-om koji koriste kontrastni AF sistem (poznat sa kompaktnih digitalaca) koji je i nešto sporiji od onog prvog. Live View se automatski koristi kada se snimaju video klipovi, a interesantno je da korisnik može odabrati frejmrate FullHD snimka (23, 24 ili 30 fps-a). U paketu sa ovim modelom dolazi odličan 18-135mm IS kit objektiv koji predstavlja sjajnu polaznu tačku i koji radi dosta tiho i prilično brzo. Sigurno je da će vlasnici ovog aparata investirati u neke druge objektive ili koristiti one koje već imaju (kompatibilan je sa EF i EF-s sistemima), no za početak je ovaj objektiv pun pogodak.
Conclusion
Canon EOS 60D uses the same Digic 4 processor as the rest of the current cameras of this manufacturers, which means fast work, but as it uses a higher resolution sensor, it is slower than the 50D model. In practice, this means some 5.3 fps for the maximum 16 RAW or 58 JPEG images continuously. Besides the Quick AF mode that is used with Live View shooting (When the mirror is knocked down by a distinctive sound and darkening of the screen), now we have Live AF, Live AF with Face Detection that use contrast AF system (known to compact digital cameras), which is somewhat slower than the first one. Live View is used automatically when recording video clips, and it is interesting that the user can select frame rate of Full HD recording (23, 24, or 30 fps). This model comes with great 18-135mm IS kit lens that is a great starting point working quietly and quickly. It is certain that the owners of this device will invest in other lenses or will use existing ones (it is compatible with EF and EF-s systems), but for start, they hit the bull’s eye with this lens.
Testirani proizvod je uzorak.
Canon ustupio: Canon EOS 60D
zvanični sajt: canon.rs