
Canon EOS 1200D je DSLR namenjen početnicima, odnosno onima koji kupuju svoj prvi napredniji digitalni foto aparat. Za ovu kategoriju, odličan kvalitet izrade i performanse u kombinaciji sa dobrim kit objektivom će biti odličan izbor.
Canon EOS 1200D ili Rebel T5 kako je poznat još i u Americi je jedan od entry level modela Canon DSLR aparata koji koriste APS-C odnosno takozvani crop senzor. U ovom slučaju, u pitanju je APS-C CMOS senzor rezolucije 18MP. Aparat dolazi sa Digic 4 procesorom, 3" LCD-om rezolucije 460.000 piksela i mogućnosti da snima video u Full HD rezoluciji od 1920x1080 piksela. Ovaj model dolazi u kompletu sa već dobro poznatim EF-S 18-55mm kit objektivom, i predstavlja odličnu opciju za sve one koji tek započinju svoju DSLR avanturu.
Ključne karakteristike
- Napredan Dual Pixel CMOS AF senzor
- Kompaktne dimenzije za ovu kategoriju
- 3" LCD dobre rezolucije
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Rezolucija: 18 Megapixel, APS-C, 5184x3456 piksela
- Optika: (EF/EF-S) sistem objektiva
- ISO: 100-6400 (prošireno do 12800)
- Exposure metering: TTL, 63 zones
- Focus: One-shot, AI Servo, AI Focus, Manual, 9-point focus, 1 cross-type AF
- Memorija: SD/SDHC/SDXC Memory Card
- Baterija: Li-Ion LP-E10 Rechargeable
- Povezivanje: USB, HDMI
- Ekran: 3" LCD (460.000 px), optičko tražilo
- Video: 1920 x 1080 (29.97, 25, 23.976 fps)
- Dimenzije: 129.6 x 99.7 x 77.9 mm
- Težina: 480g (sa baterijom i memorijskom karticom)
Canon EOS 1200D
Prošlo je dosta vremena od predstavljanja modela EOS 1100D, i sada je vreme da vidimo šta sve to 1200D donosi od novina. Da pođemo prvo od dimenzija i dizajna. Za jedan DSLR, dimenzije od 129.6 x 99.7 x 77.9 mm nisu velike, kao ni težina od 480g za telo, što možda jedino neće odgovarati onima sa nešto većim šakama. Telo aparata je prilično dobrog kvaliteta izrade, sa šasijom od nerđajućeg čelika i delovima od aluminijuma, dok je spolja naravno u pitanju kvalitetna plastika. Ovaj model nije deklarisan kao otporan na vremenske uslove, što je ipak nešto što očekujemo od malo skupljih modela. Za razliku od svog direktnog prethodnika ali i brojne konkurencije, ovaj entry level DSLR nam deluje izuzetno kvalitetno i u rangu modela iz viših kategorija.
Generalno gledano, aparat nam deluje izdržljivo i bez nekih velikih kompromisa u izradi. Rukohvat je dovoljno dubok da se lepo može uhvatiti desnom rukom, sa teksturom koja sprečava da aparat slučajno prokliza, dok je pozadi i jedna površina sa istom teksturom, namenjena oslanjanju palca. U pakovanju stiže i široki kaiš za nošenje koji se kači na metalne alkice sa bočnih strana aparata. Kao što smo i očekivali, EOS 1200D telo je kompatibilno sa EF i EF-S objektivima iz Canon ponude. Navoj za objektiv je od standardno metalni, sa tasterom sa strane kojim se objektiv oslobađa prilikom skidanja. Sa prednje strane aparata vidimo još i AF lampicu i blic ispod poklopca sa gornje strane, dok je gore i uobičajeni Hot Shoe konektor za eksterni blic. Da bi bilo što jednostavnije za korišćenje, skoro sve kontrole su nameštene sa desne strane aparata.
Ekran sa zadnje strane je dijagonale 3" i rezolucije od 460.000 piksela, sa antirefleksivnim premazom, što se pokazalo vrlo bitnim da bi sadržaj ekrana bio vidljim i po jačem dnevnom svetlu. Odmah vidimo i optičko tražilo koje pokriva oko 95% kadra, uz 0.80x uvećanje. Interesantno je da se Canon odlučio da kod ovog aparata koristi Digic 4 procesor, koji je bio tu i kod modela EOS 1100D, što između ostalog rezultuje i dalje ne tako impresivnom brzinom slikanja. U burst režimu, to znači ne baš impresivnih 3fps-a i to do oko 60tak JPEG fotografija u kontinuitetu ili 6 RAW fajlova. Baterija je nešto manjeg kapaciteta u odnosu na 1100D, i izvlači oko 500 snimaka sa jednim punjenjem, što je dosta manje u odnosu na oko 700 koliko je beležio model 1100D.
Rezime
Autofokus sistem je sa samo 9 tačaka, od kojih je samo jedna u sredini cross-type. Performanse autofokusa su dobre, stim što beležimo i dalje dosta bolje rezultate kada se koristi optičko tražilo nego live view kada je jednostavno potrebno više svetla i koji treba koristiti samo kada su sjajni svetlosni uslovi. Što se filma tiče, ova kamera snima Full HD video u maksimalno 30fps-a, dok se obaranjem rezolucije na 720p dobija i 60fps mod. Fotografije naravno dosta zavise od objektiva, i u ovom slučaju se još jednom pokazalo da 18-55mm kit objektiv stvarno odlično radi posao i da će biti dobra polazna tačka za sve one kojima je ovo prvi DSLR aparat.
Conclusion
The autofocus system has 9 points and only one of them is in the middle of the cross-type. Autofocus performance is good but a lot better results are recorded when using the optical viewfinder rather than live view when you need more light and it should be used only when the light conditions are perfect. The camera captures Full HD video at a maximum of 30fps, however, at the resolution of 720p it is possible to get 60fps mode. Photos will depend on the lens, and in this case, once again proved that 18-55mm kit lens do an excellent job and will be a great starting point for those to whom this is the first DSLR camera.
Preporučena cena (uključujući PDV, jun 2015.): 400€
Canon ustupio: Canon EOS 1200D
zvanični sajt: canon.rs