
Vrhunska ploča za one koji žele maksimum opcija, maksimum performansi i maksimalnu stabilnost. Cena je možda na prvi pogled visoka, ali ne za ono što se dobija.
O kompaniji Asus ne treba puno trošiti reči, dovoljno je reći da se radi o jednom od najpoznatijih imena u IT industriji. Ploča koju je predstavio Asus je jedna od najboljih modela iz Work Station serije. Bazirana na NVIDIA 680i SLI čipsetu, ova ploča je namenjena svima onima koji žele ekstremne performanse i stabilan sistem.
Ključne karakteristike
- Vrhunski kvalitet izrade
- Veliki broj opcija koje ova ploča podržava
- Spremna je i za tehnologije koje još nisu zaživele
- Podrška za najnovije Intel procesore
- Vrhunska stabilnost
- Sjajne performanse
Utisak kvare
- Cena
Specifikacija
Asus P5NT WS - Format ploče: ATX
- Čipset: NVIDIA nForce 680i SLI
- Procesor: Socket 775 za Intel Core 2 Quad, Core 2 Duo, P4, P4EE, Pentium D, Pentium XE, Pentium 4, Celeron D procesore
- Memorija: Dual channel DDR2 533/667/800 (maksimalno 8GB)
- Kontroleri: 6x SATA (RAID 0, 1, 0+1, 5), 2x IDE, 1x eSata
- Slotovi: 3x PCI-E x16 (podržavaju SLI režim u x8, x8, x16 ili x16, x1, x16 režimu), 2 x PCI Express x1, 1 x PCI-X, 1 x PCI 2.2
- Zvuk: integrisana 7.1 zvučna karta (RealTek ALC888)
Asus P5NT WS
Asus P5NT WS koristi crnu štampanu ploču i vrhunske solid state aluminijumske kondenzatore koji garantuju vrhunsku stabilnost i dugi životni vek. Kao što smo i očekivali, upotrebljena je 8-fazna filtracija napona koja doprinosi stabilizaciji napona a time i bolje mogućnosti za overklok kao i generalnu stabilnost sistema. Ovo takođe doprinosi smanjenju temperature celog sistema pa je tako proizvođač naveo da su temperature niže i do 15 stepeni u odnosu na standardna rešenja.
Kao rešenja za hlađenje ploče su tu već dobro poznati Stack Cool 2 koji u saradnji sa heat-pipe sistemom veoma efikasno odvodi toplotu sa ključnih delova ploče. Na ploči se vide bakarni hladnjaci koji su povezani cevima a taj sistem je već poznat i veoma pouzdan. Na nekim modelima ploča smo primetili da je na zadnjoj strani kod IO konektora ostavljen prazan prostor kako bi poslednji deo sistema za hlađenje mogao bolje da se hladi. Ovde to nije tako, pa je hladnjak na neki način zagrađen paralelnim portom i USB i LAN konektorima, ali ovo je, baš zbog velikog broja opcija za povezivanje ove ploče, zaista bilo nemoguće izbeći, a kako je hlađenje i dalje efikasno, ne može se uzeti kao mana.
Na ovu ploču možete povezati čak 6 SATA uređaja, a 4 konektora su položena na ploči da bi se izbegla gužva sa kablovima iznad same ploče. Naravno, podržane su RAID funkcije i to 0, 1, 0+1, 5 i JBOD (Just a Bunch Of Disks) režimi. Postoji jedan ATA header, odnosno moguće je povezati 2 ATA uređaja. Tu je naravno i flopi disk, a mi se pitamo ko će prvi napraviti ploču bez ovog konektora.
Postoje 3 PCI-E slota koja su zamišljena da daju podršku SLI sistemu (bilo regularnom, bilo QUAD SLI sa dve grafičke kartice sa po dva procesora) i jednoj kartici koja će raditi proračune vezane za fizičke modele u igrama. Ostaje da se vidi kako će to sve zajedno funkcionisati, a mi se nadamo da će biti prilike da se to uskoro i isproba. Pored jednog PCI-E x1 i PCI 2.2 slota, tu je i PCI-X slot, za koji proizvođač kaže da je kao naslednik običnog PCI slota (PCI-X je serijske arhitekture u odnosu na paralelnu koju koristi PCI-E) koji je i u potpunosti kompatibilan unazad, spreman za nadolazeće tehnologije koje zahtevaju veliku brzinu protoka, a pominju se Fibre Channel, RAID, networking, InfiniBand Architecture, SCSI, i iSCSI. Ostaje nam da sačekamo i vidimo koji će se uređaji pojaviti za PCI-X magistalu, a do tada, sigurno da ne smeta što ploča podržava tehnologiju koja još uvek nije u potpunosti zaživela.
Sa zadnje strane se nalaze 2x PS/2, audio (1x optički i 1x koaksijalni S/PDIF izlaz), 2x LAN, 4x USB, 6x audio konektora, paraleleni port i ono što je posebno zanimljivo eSATA konektor. Da ne bi ste pomislili da fali fire wire, on je tu samo u vidu konekora na samoj ploči i podržava 2 uređaja.
Bios je, kao što je to i običaj kod Asus-a, Phoenix Award, i u njemu su prisutne sve uobičajene opcije, ali je obraćena posebna pažnja overklokovanju. Možete odabrati AI tuning i prepustiti sistemu da sam podesi parametre, a možete i sami podešavati sve parametre bez bojazni da će se nešto pokvariti pošto je sve podređeno stabilnosti, pa tek onda performansama.
Rezime
U pitanju je ploča namenjena onima koji ne žele nikakve kompromise po pitanju kvaliteta i dodatnih opcija. Kvalitet izrade je na najvišem nivou i po tom pitanju je Asus veoma jasno stavio do znanja da je to bio prioritet u projektovanju ove ploče. Stabilnost je ono što ovu ploču najviše preporučuje, a performanse su takve da će počistiti većinu konkurencije. Iako je P5NT WS u grupi ploča za radne stanice, prisustvo 3 PCI-E slota i naglašena podrška za SLI režim ipak govore da je ovaj model namenjen i hardcore igračima dubokog džepa. Jedina mana, ako uopšte ima smisla pričati o tome je cena, a kako ova ploča ipak nije mainstream, već za one koji hoće sve naj u svom računaru, to onda ne predstavlja realni minus.
Kim Tec ustupio: Asus P5NT WS