
Dva veoma interesantna 120mm modela koja će se sigurno dopasti onim malo zahtevnijim kupcima. Rade veoma tiho, ali Noctua ipak ima malu prednost, dok će Sharkoon bizi interesantan onima koji žele da se obezbede u slučaju menjanja cele konfiguracije pošto je veoma fleksibilan.
Iako možda ne deluje kao vrlo bitan deo sistema, ventilatori itekako zaslužuju malo pažnje, pogotovo kod onih naprednijih korisnika koji obično pre ili kasnije počnu sa overklok eksperimentima. Na test su se našla dva modela prečnika 120mm, naizgled vrlo sličnih performansi, a u pitanju su NF-P12 ventilator kompanije Noctua i Silent Eagle SE koji potpisuje Sharkoon. Za početak, Noctua je definitivno poznatije ime u svetu hlađenja, dok Sharkoon iako nije specijalizovan baš samo za periferije namenjene hlađenju, ipak uspeo da napravi veoma interesantne proizvode u koje definitivno spada i ovaj model.
Ključne karakteristike
- Oba ventilatora su mnogo naprednija od bilo kog standardnog rešenja
- Silent Eagle SE je mnogo fleksibilnije rešenje
- NF-P12 se u praksi nešto bolje pokazao
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
Noctua NF-P12 - Dimenzije: 120x120x25 mm
- Ležaj: self-stabilising oil-pressure bearing (SSO bearing)
- Brzina rotacije: od 900 do 1300 RPM-a
- Buka: od 12.6dBA do 19.9dBA
-
Životni vek: MTB > 150.000 h
Sharkoon Silent Eagle SE - Dimenzije: 120x120x25 mm
- Ležaj: Enduro bearing
- Brzina rotacije: od 200 do 2200 RPM-a
- Buka: od 6.5dBA do 20.5dBA
Noctua NF-P12 i Sharkoon Silent Eagle SE
Počinjemo sa Noctua modelom koji je prepoznatljive boje karakteristične za ovog proizvođača. Plastika je solidnog kvaliteta, a prvo što se primećuje je oblik pera kojih ima ukupno 9, što je više od proseka. Obično, 120mm ventilatori imaju sedam užih pera, dok su ovde u pitanju nešto šira i drugačije oblikovana pera (pa se i povećava protok vazduha na istom broju obrtaja u odnosu na običan ventilator), sa specijalnim zarezima (proizvođač ovo zove Vortex-Control Notches) blizu osnove koji su raspoređeni na različitoj visini na svakom peru, koji omogućavaju da se smanji šum vazduha tako što se umesto jedne dobija više manjih vazdušnih struja koje prave manje buke. Proizvođač je za ovaj ventilator upotrebio i vrlo napredno self-stabilising oil-pressure bearing (SSO bearing) ležište koje takođe pozitivno utiče na buku, a istovremeno mnogo duže traje od klasičnih ležajeva. Na kraju, broj obrtaja može biti 1300RPM-a (19.8dBA) ako se ventilator montira regularnim šrafovima, 1100RPM (16.9dBA) ako se koristi Low-Noise Adaptor (L.N.A.) ili 900RPM (12.6dBA) u slučaju Ultra-Low-Noise Adaptor (U.L.N.A.) dodatka. Napajanje pre preko 3-pinskog ili 4-pinskog konektora.
Sharkoon Silent Eagle SE je takođe prečnika 120mm, i ima sedam širokih pera čija površina nije ravna, već sa udubljenjima koja asociraju na površinu loptica za golf. Ovo ima svoju svrhu u pitanju je napredak po pitanju smanjena buke odnosno šuma vazduha. I sam okvir ventilatora je malo dorađen odnosno oblih unutrašnjih ivica, tako da se smanjuje otpor vazduha. Koristi se poseban Enduro ležaj koji donosi više lubrikanta koji obezbeđuje tiši rad i duži vek trajanja (na žalost, konkretniji podaci za ovo poslednje nisu dostupni). Proizvođač je upotrebio Twin-Run tehnologiju pošto se ventilator kontroliše preko običnog ili PWM sistema, što znači da će se lako prilagoditi bilo kom načinu upotrebe. U prilog ovome ide i činjenica da je kabl za napajanje modularan, odnosno u pakovanju se dobijaju četiri 4-pinska kabla koja se lako menjaju: PWM kabl, Low Noise kabl od 12V, Silent kabl na 9V i Ultra Silent na 7V. Pri tome, brzina rotacije varira od 400 +/- 200RPM-a do 20% oprerećenja, pa sve do maksimalno 2200 RPM-a za maksimalno opterećenje. U pakovanju se inače, pored različitih kablova dobija i set gumenih adaptera za montažu.
Rezime
Oba ventilatora su se sjajno pokazala, rade izuzetno tiho i tek kada se direktno poslušaju u odnosu na klasičan model, razlika postaje prilično impresivna. Što se zaključka tiče, on nije lak, no ukoliko se traži ventilator koji će moći da se koristi u različitim sistemima, Sharkoon je definitivno bolji izbor, dok će gledano samo na odnos performansi i buke Noctua odneti pobedu. Oba ventilatora su vrlo slične cene, pa treba dobro razmisliti pre kupovine.
Conclusion
Both fans are great, they are very quiet in relation to classical models and the differences are impressive. If you are looking for a fan you could use with different systems, Sharkoon is definitely better but speaking on performance/noise level ratio Noctua will be victorious.
Preporučena cena (uključujući 18% PDV, januar 2010.):
Noctua NF-P12 16€
Sharkoon Silent Eagle SE 14€
Gigatron ustupio: Noctua NF-P12 i Sharkoon Silent Eagle SE
maloprodaja: Gigatron Shop Kirovljeva br. 17, 011 / 354 13 78 ili 011 / 354 13 79