
Microlab Solo 5C, 6C i 7C su zvučnici kojih se ne bi postideli ni audiofili. Vrlo kvalitetne drvene kutije, veoma snažan zvuk (najslabiji model ima 80W snage) i zvuk koji teško ima konkurenciju u istom rangu. Ovo su zvučnici koji jednostavno zaslužuju da ih obavezno pogledate kada budete tražili nove zvučnike.
Do sada smo imali priliku da isprobamo dosta Microlab modela zvučnika i generalna ocena je da nude odličan zvuk, odličan kvalitet izrade i više nego dobra cena. Solo serija je dosta naprednih karakteristika, izuzetnog kvaliteta i upotrebljenih materijala i pre svega, cenom koja je za taj kvalitet zaista više nego povoljna. Na testu se nalaze modeli Solo 5C, 6C i 7C a kako su ovi zvučnici praktično identičnog dizajna, odlučili smo da ih grupišemo u jedan članak.
Ključne karakteristike
- Izuzetno kvalitetna izrada, kutije su od drveta
- Svi zvučnici su veoma glasni
- Zvuk je sjajan, bez premca u svojoj klasi, a i daleko skuplji modeli će imati problema da drže korak sa njima
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
Microlab Solo 5C - Sistem: 2.0
- Snaga: 80W (2x 40W)
- Konektori: 2x RCA
-
Dodatno: Daljinski upravljač
Microlab Solo 6C - Sistem: 2.0
- Snaga: 100W (2x 50W)
- Konektori: 2x RCA
-
Dodatno: Daljinski upravljač
Microlab Solo 7C - Sistem: 2.0
- Snaga: 110W (2x 55W)
- Konektori: 2x RCA
- Dodatno: Daljinski upravljač
Microlab Solo
Sva tri modela su 2.0, dakle sa po dva zvučnika, no pre nego što pomislite da vam ne trebaju takvi zvučnici, preporučujemo da pročitate tekst do kraja. Prvo što odmah primećujemo je težina. Sva tri pakovanja su poprilično teška, pogotovo model 7C koji će i jedna osoba teško podići. Glavni razlog za to je činjenica da su zvučne kutije sva tri modela napravljene od drveta, sa završnom obradom tamne boje. Ovi zvučnici ne izgledaju mnogo atraktivno, ali su izuzetno kvalitetni i mislimo da u svom cenovnom rangu nemaju konkurenciju, a kako nam se čini, nema ni puno dosta skupljih zvučnika koji se mogu pohvaliti boljim kvalitetom izrade. Sa prednje strane zvučnici imaju zaštitnu mrežu koja se može skinuti.
Pakovanje sva tri modela je dosta spartansko, sa tankim uputstvom (koje ruku na srce niko neće ni otvoriti), jednim RCA i običnim dvopolnim zvučnim kablom. Tu je još i daljinac koje je mali i plastičan, odličnog kvaliteta i vrlo jednostavan i funkcionalan, ali ne možemo da odagnamo utisak da se bela, iako dosta kvalitetna, plastika upravljača ne slaže idealno sa tamnim drvetom od koga su napravljene kutije. Dizajn ovih zvučnika je prilično minimalistički, pa se sa prednje strane desnog zvučnika nalazi samo IR prijemnik za daljinski upravljač, a pozadi vidimo hladnjak napajanja i pojačala koji se nalaze integrisani, dva para RCA konektora pošto se na zvučnike mogu priključiti dva izvora zvuka, računa i recimo MP3 plejer. Pored kabla za napajanje i prekidača za uključivanje zvučnika, tu su i takozvani screw terminal konektori. Ovi konektori se nalaze i na levom zvučniku, a zvučnici se povezuju običnim zvučnim kablovima. Na kraju, postoji i Volume potenciometar za regulisanje jačine zvuka.
Dopalo nam se što je povezivanje izuzetno jednostavno, bez mogućnosti greške, kao i to što se zvučnici međusobno povezuju audio kablom koji se uvek može kupiti i duži ako se ovaj iz pakovanje pokaže kratkim (u šta sumnjamo). Najmanji zvučnici, Solo 5C imaju po jedan 5.25" drajver i 1" tweeter i snage su 80W, 6C imaju po 6.5" drajver i 1" tweeter i snage su 100W, dok su najveći 7C snage 110W i imaju po dva drajvera od 6.5" i jedan 1" tweeter. Kada se uključe zvučnici, vidimo da se napred u stvari nalazi mali displej na kome se vidi nivo jačine zvuka, što je veoma korisno pošto ćete uvek znati koliko su pojačani (jačina se prikazuje od 1 do 60).
Da pređemo i na ono najbitnije, a to je zvuk. Svi Solo zvučnici su izuzetno glasni, najslabiji model Solo 5C sa svojih 80W prosto rastura. Solo 6C iako je na papiru 100W, ne zvuči mnogo jače od 5C, ali je zato Solo 7C mnogo glasniji. Naravno, nije sve u buci, a ovi zvučnici, i to svi modeli, imaju izuzetan zvuk. Između modela 5C i 6C ima jako malo razlike, a ono što smo uspeli da čujemo je da 5C zvuči za nijansu pliće. Zvuk je veoma dobro balansiran, a bas topao i odlično definisan. Najveća razlika između 5C i 6C modela je u veličini, i verujemo da će se za 5C model opredeliti oni koji nemaju puno prostora u sobi. Solo 7C zvučnici su prosto fantastični, vrlo su glasni i praktično nema deformacije zvuka ni kada se pojačaju do daske. Kod 5C i 6C modela negde na 80% snage može da se primeti malo deformacije, no i dalje je to daleko bolje od većine modela iste cene, i vrlo upotrebljivo.
Rezime
Za kraj, možemo da konstatujemo da su Solo 5C, 6C i 7C zvučnici izuzetna ponuda, kao i da ćete teško moći da pronađete bolje zvučnike za iste pare. U zavisnosti od raspoloživog prostora i budžeta, mislimo da jednostavno ne možete pogrešiti. Ovi zvučnici dobijaju našu preporuku, i prava je šteta da ih ne poslušate ako imate priliku.
Preporučena cena (uključujući 18% PDV, jul 2008.):
Microlab Solo 5C 61€
Microlab Solo 6C 68€
Microlab Solo 7C 104€
Grappolo ustupio: Microlab Solo 5C, 6C, 7C