Intel DX48BT2 Bonetrail 2

Solidna Intel referentna matična ploča sa X48 čipsetom. Kvalitet izrade je odličan, ali ne i najbolji koji smo videli. Iako je ploča namenjena zahtevnijim korisnicima orijentisanim na overklok, na tržištu postoje daleko naprednija rešenja u ovom segmentu. Za one kojima neće trebati neke baš mnogo egzotične opcije, Bonetrail 2 će pasovati odlično.

Novi Intel X48 čipset dobijamo u originalnoj ambalaži, na matičnoj ploči koju potpisuje sam Intel. Ovo znači dve stvari, prva je da ploča dolazi u relativno jednostavnom pakovanju, bez previše šarenih boja i nekih dodataka, a drugo da se dobija maksimalni kvalitet koji garantuje nadprosečno dobre performanse i izuzetnu stabilnost. X48 čipset donosi podršku za procesore sa 1600MHz FSB-om i DDR3 memoriju do 1600MHz, što su neke od najzanimljivijih mogućnosti i stvari zbog kojih će se u najvećem broju slučajeva kupci i opredeliti za ovaj model. U odnosu na matične ploče sa prethodnim, X38 čipsetom, razlika ima veoma malo, i na prvi pogled ih je vrlo teško uočiti.

Ključne karakteristike

  • Odličan kvalitet i upotrebljene komponente
  • Podrška za nove Intel 45nm procesore sa 1600FSB-om i DDR3 1600MHz memoriju
  • Stabilan i brz rad

Utisak kvare

  • Nismo impresionirani overklok mogućnostima ovog modela

Specifikacija

Intel DX48BT2 - Format ploče: ATX

  • Čipset: Intel X48 Express Chipset
  • Procesor: LGA775 socket za Intel Core2 Quad / Core2 Extreme / Core2 Duo / Pentium Dual-Core i sve nove 45nm procesore, oficijelno do FSB 1600MHz
  • Memorija: 4x DIMM, max. 8GB, DDR3 1600/1333/1066/800 MHz
  • Kontroleri: 6x SATA II, 1x IDE, 2x eSATA
  • Slotovi: 2x PCI-E 2.0 x16(oba rade na x16 linija), 1x PCIe 1.0 x16 (ograničeno na x4 linija), 2x PCI 2.2
  • Zvuk: Intel 8-kanalna intregrisana zvučna kartica (Sigmatel 9274D čip)
  • Dodatno: Gigabit LAN, 12 USB portova, 2x FireWire port, optički S/PDIF konektor

Intel DX48BT2

Prvo što smo primetili je stilizovana lobanja sa Intel logom (možda ovo znači smrt za novčanik?) koja je zaštitni znak nekih serija Intel matičnih ploča, po čemu je i dobijen nadimak Bonetrail. Dizajn odnosno layout ploče je praktično identičan onom koji koristi prethodna serija, i u pitanju je referentni dizajn bez nekih egzotičnih opcija. Hlađenje ploče je potpuno pasivno, sa dva velika aluminijumska hladnjaka koji su montirani na čipset, ali su postavljeni i manji hladnjaci (u pitanju je takođe aluminijum ali ofarban u crno) na elemente napajanja procesora. Ovo je u suštini prilično jednostavno rešenje (nema govora o nekim ekstravagantnim heat-pipe sistemima) koje prosto rečeno radi posao i adekvatno hladi ključne elemente matične ploče.

Oko ležišta procesora je načičkana elektronika koja obezbeđuje stabilan rad procesora u petofaznoj filtraciji napona, ali opet ima sasvim dovoljno prostora za instalaciju i nešto većih kulera, ukoliko se odlučite da zamenite box kuler i upustite se u overklokovanje. Nije nam se mnogo dopalo što se recimo između memorijskih slotova nalaze raspoređeni kondenzatori (i to obični za razliku od nekih proizvođača koji koriste samo one kvalitetnije, aluminijumske), koji mogu malo zasmetati kada se instalira memorija. Moguće je instalirati maksimalno 8GB DDR3 memorije (32-bitni operativni sistemi neće videti više od 3GB). Ploča ima dva PCIe 2.0 x16 slota koji su idelan izbor za neki CrossFire sistem sa dve grafičke kartice. Postoji još jedan PCIe x16 slot, ali je on ograničen na 4 linije i u pitanju je PCIe 1.0 magistrala.

Od ostalih komponenti, tu su i šest SATA II konektora ali i dva eSATA koja su postavljena sa zadnje strane, jedan ATA konektor sa podrškom za maksimalno dva uređaja, dva FireWire i ukupno 12 USB konekcija (osam se nalazi sa zadnje strane, a četiri na samoj ploči). Intregrisana je 8-kanalna zvučna kartica koja pored standardnih izlaza ima i optički S/PDIF. Na ploči se nalazi ukupno pet konektora za ventilatore, a zanimljivo je da postoji i jedan Power taster koji se nalazi na ivici ploče. BIOS sa ploče deluje malčice konfuzno, ali posle par minuta se lako pronalaze sve opcije. Ono što se na prvi pogled vidi je da ploča dozvoljava menjanje množioca procesora, čak i kod onih koji nisu otključani.

Rezime

Ova ploča je sasvim sigurno namenjena overklokerima, ali ruku na srce, mora se priznati da postoje ploče sa daleko naprednijim mogućnostima po tom pitanju. Ovo ne mora da znači da ova ploča nije dobra, ali smo očekivali ipak nešto impresivnije. Podrška za nove 1600FSB procesore je svakako veliki plus, no činjenica je da su ti procesori veoma skupi, kao u ostalom i DDR3 memorija. Iako nema puno zamerki, pitanje je koliko je ovo trenutak za kupovinu ovakve ploče, no u svakom slučaju, ko god da se odluči za nju ne može puno pogrešiti.

Testirani model je uzorak.

Asbis ustupio: Intel DX48BT2
zvanični sajt: www.asbis.co.yu