Impresivni Asus Striker

Izuzetno kvalitetna ploča, sa vrlo bogatim paketom opreme. Mnoštvo opcija za overklok će zadovoljiti one koji traže ekstremne performanse, a detalji kao što su LCD displej sa zadnje strane koji izbacuje poruke o greškama, Power, Reset i Clear CMOS tasteri na samoj ploči samo dodatno pojačavaju taj utisak.

Sigurno ni kompanija Asus, ni serija matičnih ploča oznake Republic of Gamers nisu novost za one koji prate hardversku scenu. U pitanju je jedna od vodećih kompanija kada su u pitanju matične ploče, a ne zaostaju mnogo ni po pitanju grafičkih kartica, laptop računara i drugih komponenti. Republic of Gamers (ili skraćeno R.O.G.) je oznaka da se radi o matičnoj ploči namenjenoj igračima i entuzijastama koji će umeti da cene rešenja Asus-a za izvlačenje maksimalnih performansi, kao i bogati paket opreme koji uključuje neke od vrlo zanimljivih igara.

Postoje dve verzije ploče koju predstavljamo, Striker i Striker Extreme. Razlike su više kozmetičke prirode, odnosno u pitanju je još bogatiji paket opreme koji dolazi u Extreme verziji koji pored mikrofona sadrži i temperaturne senzore, dodatne igre i privezak za ključeve. Mi ćemo pogledati "običnu" verziju, Asus Striker koja ništa ne zaostaje za Extreme varijantom.

Ključne karakteristike

  • Podrška za sve trenutne Intel procesore, uključujući i nove 45nm modele
  • Izuzetan kvalitet izrade i upotrebljenih komponenti
  • Odličan bakarni heat-pipe sistem hlađenja
  • 8-fazna filtracija napona obezbeđuje maksimalnu stabilnost
  • Power, Reset i Clear CMOS tasteri na ploči
  • BIOS vrlo bogat opcijama za overklok
  • Bogat paket prateće opreme

Utisak kvare

  • Nema eSATA konektora

Specifikacija

Asus Striker - Format ploče: ATX

  • Čipset: NVIDIA nForce® 680i SLI
  • Procesor: LGA775 socket za Intel Core2 Quad / Core2 Extreme / Core2 Duo / Pentium Extreme / Pentium D / Pentium 4 procesore kompatibilan sa Intel 05B/05A/06 procesorom, podržava Intel procesore sledeće generacije 45nm multi-core
  • Memorija: 4 x DIMM, max. 4GB, DDR2 800/667/533 MHz
  • Kontroleri: 6x SATA (RAID 0, 1, 0+1, 5 i JBOD), 1x IDE
  • Slotovi: 3x PCI-E x16, 1x PCI Express x1, 2x PCI 2.2
  • Zvuk: ADI 1988B 8-channel High Definition Audio CODEC na zasebnoj SupremeFX kartici
  • Dodatno: Dual Gigabit LAN, 10 USB portova, 2x FireWire port, optički i koaksijalni S/PDIF konektor

Asus Striker

Ova matična ploča je crne boje, sa upadljivo crvenkastim sjajem bakarnog sistema za hlađenje. U pitanju je potpuno pasivno rešenje koje smo već mnogo puta videli na Asus pločama, koje koristeći bakarne heat-pipe cevi i bakarnih hladnjaka velikog broja rebara, odvodi toplotu sa najvrelijih komponenti matične ploče. Za svaki slučaj, ukoliko pasivno hlađenje nije dovoljno, što se zaista teško može desiti, tu je i dodatni ventilator koji se lako kači na bakarne hladnjake i tako dodatno rashlađuje ovaj sistem. Postoji ukupno 8 konektora za ventilatore na ploči, uključujući i onaj za procesor, a zanimljivo je da ima i 3 konektora za termalne senzore koji ne dolaze u pakovanju (samo da dodamo da u Extreme verziji senzori dolaze standardno u pakovanju). Prostor oko procesora je dovoljno čist da se mogu instalirati i najgabaritnija rešenja za hlađenje procesora, no uvek treba proveriti pre kupovine da li kuler pasuje. Izuzetno kvalitetna 8-fazna filtracija napona i upotreba komponenti vrhunskog kvaliteta obezbeđuju izuzetno stabilan rad i odlične mogućnosti overkloka bez bojazni po pouzdanost sistema.

Na ploči se nalazi ukupno 3 PCI-E x16 slota, a dva od njih koji su plave boje rade na svih 16 PCI-E linija, dok onaj beli radi na 8 linija i može da posluži za dodatne kartice koje se bave fizičkim proračunima u igrama. Raspored komponenti na ploči je prilično dobar, pa su recimo memorijski slotovi dovoljno odmaknuti od prvog PCI-E x16 slota da nešto duža grafićka kartica neće ometati prilaz memoriji. Svih 6 SATA konektora su postavljeni položeno na ploču, što je odlično rešenje i sigurno će uticati na lakši pristup i smanjenje količine kablova iznad matične ploče. Što se tiče ATA i konektora za napajanje oni su pomalo zbijeni, ali ne toliko da bi predstavljalo potencijalni problem. Odmah pored se nalazi i konektor za flopi disk, koji gledajući svu silu nove tehnologije koja se našla u upotrebi na ovoj ploči, deluje kao da je tu došao "preko veze".

Da pređemo na specifičnosti, a one se ogledaju u tome što je ova ploča zamišljena kao oružje igrača i entuzijasta koji žele da iz svake komponente izvuku maksimum. Na ploči se nalaze tasteri za paljenje, reset i resetovanje BIOS-a, što će poprilično olakšati posao onima koji zbog eksperimentisanja i podešavanja često koriste ove funkcije. Iz istog razloga se na ploči nalaze i konektori za temperaturne senzore (same senzore ćete morati da nabavite posebno), koje možete postaviti kako vam odgovara, da bi se pratile vitalne funkcije ključnih delova računara. Zanimljivo je i videti LCD ekran sa zadnje strane ploče, na kome se u slučaju neke greške pri podizanju sistema ispisuje konkretni uzrok. Zbog specifičnog rasporeda komponenti, konektori zvučne kartice se nalaze na zasebnom modulu-kartici koju Asus naziva SupremeFX.

BIOS je Phoenix Award, kao što smo i očekivali, u potpunosti podređen overkloku. Pored onih osnovnih i uvek prisutnih opcija, pažnju privlači Extreme Tweaker meni u kome se krije sve ono što će zanimati one koji će se baviti overklokom. Moguće je stvarno podešavati mnoštvo parametara, od onih standardnih, pa do vrlo egzotičnih, napomenućemo da je za memoriju ostavljen opseg od 533MHz pa čak 3000 MHz. Ovo nije baš mnogo u vezi sa realnim mogućnostima, ali eto sigurno da se ne može reći da će zafaliti opcija za overklok. U Fan Speed Control meniju se mogu prilično detaljno podesiti parametri rada ventilatora tako da sistem bude hlađen baš onako kao vi to želite. Tu su i ASUS O.C. Profile podešavanja, pa možete sačuvati zasebne profile i na taj način prilično brzo doći do nekog setovanja koje ste koristili. Ploča je radila apsolutno stabilno, i bez ikakvih problema izdržala sve čemu smo je podvrgnuli na standardnim vrednostima podešavanja. Što se overkloka tiče, to dosta zavisi od konkretnih komponenti koje se koriste, poput memorije, napajanja i procesora, pa ostavljamo onima željnim eksperimentisanja da provere koji su limiti ove matične ploče.

Rezime

Ovom pločom možemo biti samo vrlo zadovoljni, prvenstveno izuzetnim kvalitetom izrade i odabirom ugrađenih komponenti. Ovo je vidljivo kako kod odličnog bakarnog heat-pipe sistema hlađenja, tako i kod 8-faznog filtriranja napona kojim ova ploča postiže vrhunsku stabilnost. Tasteri za brzo paljenje, resetovanje računara i resetovanje BIOS-a kao i konektori za temperaturne senzore samo dodatno govore koliko je Striker namenjen onima koji matičnu ploču više drže na stolu nego u kućištu, stalno isprobavajući i eksperimentišući sa raznim podešavanjima. Rekli bi da cena u potpunosti oslikava mogućnosti i kvalitet koji Striker nudi, pa tako nema mnogo šta da se doda, sem da ukoliko imate dovoljno novca, definitivno ne možete pogrešiti sa Striker-om.

Preporučena cena (uključujući 8% PDV, oktobar 2007.): 213€

Pakom Distribution System ustupio: Asus Striker
Prodaja kroz mrežu dilera: spisak na pakom.com/gdedakupim