
Ova matična ploča je vrlo friška, i donosi nam najnoviji Intel X38 čipset. Vrhunske izrade je, a Deluxe u nazivu itekako ima smisla kada se ima u vidu šta sve dolazi u pakovanju. Spisak svega što ova ploča podržava je podugačak, a pomenućemo samo par: DDR3 memorija i integrisani WiFi 802.11n Access Point.
Prvi u Srbiji predstavljamo vam najnoviji Intel X38 Express, u "nedrima" Asus P5E3 Deluxe matične ploče. Dugo najavljivan i uz veliko nestrpljenje očekivan, ovaj čipset je planiran da bude sam vrh trenutne ponude. On podržava kako trenutne modele Intel procesora, tako i celokupnu paletu budućih procesora iz Core 2 Duo, Core 2 Quad i Core 2 Extreme porodica. Ovome dodajemo i najavljeni Core 2 Quad sa magistralom od 1333MHz.
Naravno, spisak noviteta čipseta X38 se ne završava ovde, pa je tu i puna podrška za DDR3 memoriju. Najavljena je i nova revizija 2.0 PCI Express standarda koja će najviše značiti onima koji jure ekstremne performanse, pošto će teorijski duplirati protok ove magistrale. U praksi to znači da će dve grafičke kartice u SLI ili CrossFire režimu raditi na po 16 linija PCI Express magistrale, što će doneti dodatne performanse ovakvim sistemima. Takođe, povećana je i maksimalna snaga koja se može isporučiti jednoj grafičkoj kartici i to na 150W, ali to i dalje znači da će one najnovije i najbrže kartice ipak tražiti dodatno napajanje.
Asus je požurio da predstavi svoj model matične ploče baziran na novom X38 čipsetu, a mi možemo da pretpostavimo da je pitanje dana kada će se pojaviti i druge varijante, a ne bi nas čudilo da se pojavi i varijanta sa podrškom za DDR2 i DDR3 memoriju, što je Asus već relativno skoro i ponudio na prethodnim modelima ploča. Sve u svemu, pred nama se nalazi novi, verovatno najpoželjniji model matične ploče u ovom trenutku.
Ključne karakteristike
- Najnoviji Intel X38 Express čipset
- Podrška za DDR3 memoriju
- 3 PCI-E x16 slota, od kojih dva rade na punih 16 linija magistrale
- Podrška za najnovije Intel procesore izrađene u 45nm tehnologiji
- Veoma kvalitetna izrada
- Odličan Stack Cool 2 pasivni sistem hlađenja sa bakarnim heat-pipe cevima
- Impresivne opcije za overklok koje obezbeđuju vrhunske performanse
- Izuzetno stabilan rad zahvaljujući 8-faznoj stabilizaciji napona
- Integrisan WiFi AP 802.11n standarda
- AI Direct Link obezbeđuje veoma brzu vezu računara i laptopa preko mrežnog kabla
- Upotrebljene Asus EPU i AI Gear 3 tehnologije smanjuju potrošnju energije
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
Asus P5E3 Deluxe - Format ploče: ATX
- Čipset: Intel X38 / ICH9R sa Intel Fast Memory Access tehnologijom
- Procesor: LGA775 socket za Intel Core2 Quad / Core2 Extreme / Core2 Duo / Pentium Extreme / Pentium D / Pentium® 4 procesore, podrška za Intel multi-core CPU procesore sledeće generacije izrađene u 45nm tehnologiji
- Memorija: 4 x DIMM, max. 8GB, DDR3 1333/1066/800 MHz
- Kontroleri: 6x SATA (RAID 0, 1, 5 i 10), 2x eSATA (RAID 0, 1, JBOD), 1x IDE
- Slotovi: 2x PCI-E 2.0 x16 (podržavaju SLI i CrossFire), 1 x PCI-E 2.0 x4 ili x1, 2x PCIe x1 i 2 x PCI 2.2
- Zvuk: integrisana 8-kanalna ADI AD1988B High Definition Audio CODEC sa koaksijalnim i optičkim S/PDIF konektorima
- Dodatno: Dual Gigabit LAN, 2x FireWire, 10x USB, ASUS 802.11n Wireless Port
Asus P5E3 Deluxe
Na prvi pogled, ova matična ploče deluje kao tenk. Robusna i izuzetno kvalitetno konstruisana, uopšte ne ostavlja mesta sumnji da može izaći na kraj sa bilo kakvim overklok zahtevima koji se pred nju postave. Ne baš mali sistem hlađenja se sastoji od jednog običnog, ravnog bakarnog hladnjaka, četiri nešto većih dimenizija sa većim brojem rebara i bakarnih heat-pipe cevi. Ovo je postavljeno tako da su čipset i naponske jedinice oko procesora maksimalno dobro hlađene, i sa upotrebom dobro hlađenog kućišta, ovo će funkcionisati besprekorno. Kako je ovo dobro provereni Stack Cool 2 sistem hlađenja koji se odlično pokazao na mnogim prethodnim modelima matičnih ploča, u njegovu efikasnost smo se još jednom i uverili. Stabilnost ploče je garantovana i 8-faznom filtracijom napona, kao i ugrađenim Solid kondenzatorima koji, sa pravom ulivaju poverenje.
Osim pomenutog Stack Cool 2 pasivnog sistema hlađenja, na ploči postoji 6 konektora za ventilatore, jedan 4-pinski za ventilator procesora i pet dodatnih 3-pinskih. Broj obrtaja se može kontrolisati iz BIOS-a ili Windows-a pomoću Asus-ovih programa, a to važi za procesorski i četiri sistemska ventilatora. Što se tiče procesorkog hladnjaka, za njega ima i više nego dovoljno mesta, a kao i uvek preporučujemo da ukoliko je u pitanju neko egzotičnije rešenje ipak prvo proverite da li bez problema staje na ploču. Konektori za napajanje, standardni 24-pinski i dodatni 8-pinski su smešteni na same ivice ploče kako se kablovi ne bi našli na putu, što je odlična stvar, a slična filozofija je prisutna i kod ATA i 4 SATA konektora koji su položeni na ploču tako da kada se povežu kablovi, oni budu van ravni ploče. Druga dva SATA konektora su postavljena normalno, a pomenućemo da su ovih 6 SATA konektora povezani na ICH9R southbridge, kao i da podržavaju RAID u režimima 0, 1, 5 i 10.
Memorijskih modula ima ukupno četiri i obojeni su u crnu i narandžastu boju tako da ne bude zabune kod instalacije parnog broja modula i korišćenja Dual Channel režima. Ovaj model ploče podržava isključivo DDR3 memoriju i to do frekvencije od 1333MHz. Preporučujemo da ukoliko imate neku dugačku grafičku karticu koja će ići u prvi PCI slot, prvo instalirate memoriju, pošto se vrlo lako može desiti da po instalaciji grafičke kartice više ne možete da pristupite memoriji. PCI slotovi su obeleženi bojom da ne bude zabune, pa tako plava boja označava PCI-E x16 slotove koji će primiti grafičke kartice za SLI ili CrossFire sistem koje će i raditi u punom x16 režimu, a crne boje je još jedan PCI-E x16 slot koji će raditi u x4 ili x1 režimu. Tu su još i dva PCI-E x1 kao i dva obična PCI slota, a ipak smo primetili da raspored slotova nije baš najsrećniji, pošto se vrlo lako može desiti da nešto duže PCI kartice blokiraju PCI-E x1 slotove, a i x16 slotovi ne ostavljaju puno mesta nekom efektnijem hlađenju grafičkih kartica. No, bilo kako bilo, ovo i ne uzimamo kao neku veliku manu, već kao stvar na koju treba obratiti pažnju.
Sa zadnje strane ploče se nalazi šest USB, jedan FireWire, dva eSATA, dva gigabitna LAN priključka, 6 audio konektora kao i koaksijalni i optički S/PDIF, jedan PS/2 kao i WiFi priključci pošto ploča ima integrisanu 802.11n mrežnu karticu. Ostale komponente na ploči su standardne, i tu su USB koenktori za dodatna 4 USB porta, konektor za dodatni FireWire priključak kao i standardni konektori za povezivanje matične ploče i kućišta, a pored njih se nalazi i zelena dioda koja signalizira da se ploča nalazi pod naponom.
Kako je ova ploča namenjena entuzijastama i overklokerima, tako je bilo i za očekivati da se u BIOS-u nađe obilje opcija posvećene doterivanju i podešavanju performansi. U AI Tweaker sekciji BIOS-a se nalaze i najzanimljivije opcije, a postoji bukvalno na desetina podešavanja vezanih za tajming memorije i napone bukvalno svakog dela sistema. Iako ova ploča nije ekskluzivno model za overklok, što očekujemo da Asus ponudi u najskorije vreme, ona pokriva veliki deo opcija koje nude naj-overklokabilnije ploče koje trenutno postoje na tržištu. Verovatno će uz malo promenjen raspored komponenti na samoj ploči uz dodate posebne tastere za resetovanje i paljenje ploče, kao i par dodatnih naprednih opcija u BIOS-u model namenjen overkloku, a baziran na X38 čipsetu brzo doći do nas.
Ova ploča ima još jednu novinu, a to je Asus EPU, ili Energy Processing Unit što je poseban mikrokontroler na ploči koji nadgleda i reguliše napon procesora, a glavna namena mu je ušteda energije koja je veoma impresivna, pogotovo u saradnji sa AI Gear3 aplikacijom. Veoma zanimljiva opcija je i Express Gate koja po paljenju ploče u grafičkom interfejsu daje izbor da uđete u BIOS, startujete podizanje operativnog sistema, ili pokrenete Internet pretraživač i Skype aplikaciju, ukoliko želite samo to da koristite. Ovo je vrlo zanimljiv koncept, a definitvno bi voleli da u nekoj sledećoj verziji vidimo podršku i za neki multimedijalni plejer koji bi samo dodatno obogatio ovu ionako originalnu opciju. Bilo bi nepravedno ne pomenuti i ostale Asus-ove pikanterije kada je ova ploča u pitanju, pa osim integrisanog WiFi AP kartice i 802.11n standarda koji donosi mnogo bržu vezu i veću pokrivenost, tu su i AI Audio 2 koji će unaprediti rad integrisane zvučne kartice i AI Direct Link koji donosi brzo i lako povezivanje dva računara preko mrežnog kabla. Na kraju, u pravom Deluxe pakovanju, nalazi se i maleni multifunkcionalni daljinski upravljač koji će svakako dobro doći za razne namene.
Rezime
Ova ploča je pokazala izuzetnu stabilnost a istovremeno je bila i veoma raspoložena za overklok i eksperimentisanje. Treba napomenuti da je relativno teško pronaći DDR3 memoriju koja dozvoljava još bolje performanse, a treba imati na umu i cenu koja u ovom trenutku nije ni malo povoljna. Rekli bi da pred sobom imamo vrhunsku ploču najnovije generacije koja već u startu nudi fantastične performanse koje su u najgorem slučaju rame uz rame sa prethodnom generacijom. Sa pojeftinjenjem DDR3 memorije će moduli vrhunskih performansi postati dostupniji, a samim tim i performanse ploče biti bolje. Ova ploča ni na koji način ne ograničava komponente koje se trenutno mogu kupiti, već sasvim spremno čeka najnoviju generaciju procesora i memorije da pokaže šta može i ume. Naravno i bez toga zaslužuje samo reči hvale i još jednom nas je Asus uverio u svoju sposobnost da napravi u svakom pogledu referentnu matičnu ploču.
Kim Tec ustupio: Asus P5E3 Deluxe
Prodaja kroz mrežu dilera: spisak na [kimtec.co.yu/gdedakupim]( http://www.kimtec.co.yu/gdedakupim) Tehnički sponzori Desk: Intel Core2 Duo 6550, 2.33GHz, 4MB L2 Cache, FSB 1333MHz
Pakom: Kingston 1GB PC8500 DDR3
Cooler Master: Hyper TX2
Kimtec: Antec TruePower Trio 650W