
Najnovija Creative Sound Blaster zvučna kartica koja je namenjena audiofilima. Impresivna lista opcija, kvalitetna izrada i na kraju krajeva zvuk koji je u rangu najkvalitetnijih zvučnih kartica ove kategorije. Iako nije jeftina, puno toga pruža, ali neće imati ni malo lak zadatak da se izbori sa konkurencijom.
Creative Technology je već duži niz godina najpoznatije ime u svetu PC zvuka, sa zvučnim karticama koje su praktično i postale sinonim za zvuk, za veliki broj korisnika. Ipak, oni koji su više orijentisani ka HiFi zvuku (da ne ulazimo u diskusiju da li uopšte možemo pričati o HiFi-ju kada su računari u pitanju) do sada i nisu toliko gledali Creative kartice, već malobrojna rešenja drugih proizvođača. Iako je brend E-MU koji je okrenut profesionalcima i audiofilima takođe jedan od poznatijih na tržištu i nalazi se u okviru Creative-a, ovoga puta je na testiranje pristigla prva "audiofilska" zvučna kartica iz Creative-a.
Ključne karakteristike
- Dizajn koji podseća na druge HiFi kartice
- PCI Express interfejs
- Mogu se menjati OP-amp elementi
- Vrlo kvalitetan zvuk
Utisak kvare
- Nema analognih audio izlaza za surround
Specifikacija
- Interfejs: PCIExpress
- Format: 7.1 surround
- Dodatno: THX TruStudio PC, EAX 5.0, Dolby Digital, DTS
- Konektori: RCA Line Out (122dB, 24-bit/96kHz DAC), RCA Line Input (118dB, 24-bit 96kHZ ADC), Headphone output (115dB 33 Ohms, 117dB 330 Ohms, 24bit/96kHz), TOS-link optical-in/out, 3.5" za slušalice i mikrofon
Creative Sound Blaster X-Fi Titanium HD
Ova kartica izgleda veoma slično nekim drugim audiofilskim modelima (da pomenemo samo Asus Xonar seriju), sa metalnim oklopom koji pokriva celu površinu kartice, na kome je vrlo diskretna SoundBlaster oznaka, kao i neizbežni THX logo. Odmah možemo videti da kartica koristi PCI Express interfejs, koji je doneo bržu komunikaciju i niže latencije od klasičnog PCI-a. Ovde i da napomenemo da generalno vlada mišljenje da je za najbolji zvuk potrebno nabaviti eksternu karticu čije je napajanje nezavisno od računara čime se izbegavaju potencijalne interferencije. Ipak, ima i onih kojima eksterna rešenja ne odgovaraju iz nekog razloga (a i najčešće su skuplja od internih varijanti). Pakovanje kartice je manje više standardno i dobijaju se papirno uputstvo za montažu, CD sa drajverima i dva optička i jedan analogni kabl. Od konektora su tu RCA audio ulaz i izlaz, kao i TOS optički konektori za ulaz i izlaz, kao i 3.5mm priključci za mikrofon i slušalice.
Karticu pokreće Creative X-Fi Xtreme Fidelity čip druge generacije, i moramo pomenuti da su podržane EAX 5.0 i Creative ALchemy tehnologije, što će sigurno obradovati one koji planiraju ponekad i da se poigraju, ali i podršku za ASIO drajvere kako bi se dobila što manja latencija i opterećenje procesora. Kako bi kartica što više odgovarala naprednijiim korisnicima veštim u samogradnji, operacioni pojačivači se mogu jednostavno menjati pošto se nalaze u socket-ima koji to dozvoljavaju, tako da se može dodatno uticati na kvalitet zvuka (što je rešenje koje smo videli i na drugim audiofilskim karticama). Interesantno je videti da postoje dva konektora za slušalice, za prednju stranu kućišta i regularni na samoj kartici. Ovaj drugi konektor ima zasebno pojačalo i može pokretati slušalice do čak 330 Ohma, dok će onaj drugi konektor odgovarati regularnim slušalicama do 33 Ohma. Inače, SNR za stereo izlaz i slušalice je 122dB i 115dB respektivno.
Rezime
Treba znati par informacija, a to je da HDMI input/output, Dolby True HD i DTS HD nisu podržani, a iako je podržan surround do 7.1 konfiguracije, nema analognih izlaza već samo optičkih. Iako sa zadnje strane kartice postoji poseban I/O Drive konektor (liči na floppy) na koji se priključuje modul koji se odvojeno kupuje, za sada nema najava da će Creative isti i napraviti. Zvuk je veoma dobro izbalansiran, odlične dinamike i vrlo neutralan, što će sigurno mnogima odlično odgovarati. Iako ova kartica nije baš jeftina, donosi vrlo kvalitetan zvuk i opcija koje će se dopasti zahtevnijim kupcima. Ipak, situacija na tržištu nije više ista kao ranije, tako da će Creative imati mnogo teži zadatak da se izbori sa konkurencijom.
Conclusion
It should bear in mind the fact that HDMI input/output, Dolby True HD, and DTS HD are not supported, and although surround up to 7.1 configurations is supported, there are no analog outputs, only optical. Although on the back of the card there is separate I/O Drive connector (similar to floppy) to connect the module purchased separately, for now there is no information that Creative will provide it ever. The sound is balanced very well, with excellent dynamics and it is neutral. Although this card is not cheap at all, it brings high-quality sound and features that will appeal to demanding customers. However, market situation is no longer the same, as before, so Creative will have a hard task to cope with the competition.
Preporučena cena (uključujući PDV, april 2011.): 185€
ustupio: Creative Sound Blaster X-Fi Titanium HD
zvanični sajt: