Corsair Hydro Series H50

Corsair nije do sada bio poznat po rešenjima za hlađenje procesora, ali to se izgleda menja. H50 je zatvoreni sistem vodenog hlađenja koji se relativno lako montira i čije su performanse veoma dobre. Podržava gotovo sve aktuelne procesore Intel-a i AMD-a.

Corsair je u saradnji sa, kod nas manje poznatim, Asetek-om napravio veoma interesantan proizvod za hlađenje procesora. U pitanju je zatvoreni sistem vodenog hlađenja koji je namenjen korisnicima koji bi voleli da upgraduju postojeći standardni kuler sa nečim efikasnijim, ali nemaju iskustva ili ne žele da sami sastavljaju vodeno hlađenje. Ovo je instant rešenje koje samo treba instalirati kao običan kuler što će gotovo svako umeti da uradi. Cena ovog sistema nije toliko mala i prelazi 60€, no pošto je logično da će ga tražiti oni kojima treba dobro hlađenje za neki snažniji procesor ili za planirani overklok, ne verujemo da će to biti neki veliki problem.

Ključne karakteristike

  • Zatvoreni sistem
  • Jednostavna montaža
  • Odlične performanse

Utisak kvare

  • Cena

Specifikacija

  • Procesor: LGA775, LGA1366, LGA1156, AM2/AM3
  • Materijal: aluminijumski radijator, bakarna osnova
  • Ventilator: 120mm, 1700 RPM

Corsair H50

Prva stvar koju treba reći je da ovaj kuler podržava praktično sve aktuelne procesore, Intel LGA 775, 1156 i 1366 modele ali i AMD AM2 i AM3, tako da neće morati da se menja ukoliko se promeni konfiguracija, što je veoma dobra stvar. U pakovanju stižu svi adapteri potrebni za montažu na različita podnožja, jedino treba dobro osmisliti i proveriti da li sve staje u kućište. Sa pozitivne strane, H50 je jedan od kompaktnijih sistem avodenog hlađenja, i predviđeno je da se radijator zajedno sa ventilatorom montira na zadnju stranu kućišta gde se obično nalazi ventilator koji izduvava vazduh iz kućišta napolje. Treba znati da će zbog montaže morati da se vadi matična ploča iz kućišta, što je na žalost slučaj sa većinom boljih kulera.

Proizvođač je uspeo da pumpu i rezervoar za tečnost spakuje na minimalne dimenzije i na prvi pogled je moguće da neće svakome biti jasno gde se nalazi. Jedino ostaje pitanje da li toplota od pumpe (koja se ipak malo greje) utiče na performanse hlađenja pošto se nalazi odmah iznad osnove. Osnova je od bakra, sa već nanesenom termalnom smesom, tako da je ovo stvarno instant rešenje koje samo treba montirati. Interesantno je da se radijator (napravljen inače od aluminijuma) sa ventilatorom montira na kućište upotrebom nešto dužih šrafova, tako da treba proveriti da li sve pasuje pošto se lako može desiti da nestandardno kućište bude malo problematično, to jest da treba naći malo duže ili kraće šrafove.

Rezime

Potrebno je znati još jednu stvar, da bi cela stvar funkcionisala kako treba, ventilator mora ubacivati hladan vazduh unutra, dok je standardna funkcija ventilatora sa zadnje strane da izbacuje topao vazduh napolje, tako da je potrebno dobro razmisliti o hlađenju celog kučišta sa ovakvom orijentacijom. Dobra stvar je što je maksimalan broj obrtaja svega 1700 RPM-a, što znači da se bukvalno ne čuje dok radi. Kako sve ovo funkcioniše u praksi? Ako se gledaju klastični, vazdušni kuleri, H50 bez problema može da se poredi sa najboljima u klasi, dok se po pitanju ostalih vodenih hlađenja sličnog dizajna veoma dobro pozicionira.

Conclusion

You need to know one more thing, if you want whole thing to work properly, the fan must insert cool air in, while the standard feature of the fan on the backside is to removes warm air out, so you need to consider cooling of an entire case with orientation like this. The good thing is that the maximum speed is 1700 RPM, which means it is literally inaudible while working. How does this work in practice? If we are talking about classic air coolers, H50 can be compared with the best in the class, while in terms of other similar water-cooling design it is very well positioned.

Testirani proizvod je uzorak.

Gigatron ustupio: Corsair H50
maloprodaja: Gigatron Shop Kirovljeva br. 17, 011 / 354 13 78 ili 011 / 354 13 79