
Najnoviji proizvodi CoolerMaster-a za ATI 2900XT i nVidia 8800 GTX i Ultra grafičke kartice. Oba rešenja odlikuje podrška za sistem vodenog hlađenja, a Hydra ide korak dalje pa uključuje i tih ali vrlo efikasan ventilator. Rezultat su velika prednost u odnosu na fabričko hlađenje, a u slučaju modela Hydra 8800 i omogućavanje ekstremnog overkloka grafike.
Posle ne tako davne najave, CoolerMaster i predstavlja najnovija rešenja za hlađenje grafičkih kartica poslednje generacije, i to top modela ATI-ja i nVidia-e, 2900 i 8800 serije. U pitanju su rešenja okrenuta vodenom hlađenju, odnosno da budemo potpuno precizni, Glacier 600 je vodeno hlađenje namenjeno ATI 2900XT karticama, dok je Hydra 8800 kombinacija vodenog i vazdušnog hlađenja namenjena nVidia 8800 GTX i Ultra karticama. Kao što je već poznato, ove trenutno najbrže kartice iz ATI i nVidia tabora umeju prilično da se zagreju u višečasovnim "torturama" najnovijih igara, a overklok i da ne pominjemo. Upravo iz tih razloga je ponuđeno efikasnije hlađenje od fabričkog za sve "uradi-sam" korisnike koji će probati da izvuku još koji frejm iz ovih kartica.
Ključne karakteristike
CoolerMaster Hydra 8800 - Veoma tiha (19dBA) kombinacija vodenog i vazdušnog hlađenje, zamena za fabrički sistem hlađenja nVidia 8800 GTX/Ultra kartica
- Jednostavna montaža uz vrlo detaljno uputstvo na našem jeziku
- Sve što je potrebno za montažu se nalazi u pakovanju
- Proizvođač garantuje da sistem neće propuštati tečnost
- Otvori za creva vodenog hlađenja se mogu rotirati 360 stepeni
- U pakovanju se nalaze i adapteri sa fabričkih 3/8" prečnika otvora za hlađenje na 1/2"
- Izuzetne performanse hlađenja, obara temperaturu procesora preko 20 stepeni
-
Pravi izbor za ekstremne overklok eksperimente
CoolerMaster Glacier 600 - Potpuno nečujno vodeno hlađenje, zamena za bučni fabrički sistem hlađenja ATI 2900XT kartica
- Jednostavna montaža uz vrlo detaljno uputstvo na našem jeziku
- Sve što je potrebno za montažu se nalazi u pakovanju
- Proizvođač garantuje da sistem neće propuštati tečnost
- Otvori za creva vodenog hlađenja se mogu rotirati 360 stepeni
- U pakovanju se nalaze i adapteri sa fabričkih 3/8" prečnika otvora za hlađenje na 1/2"
- Odlične performanse hlađenja, obara temperaturu procesora za oko 10 stepeni
Utisak kvare
CoolerMaster Hydra 8800 - Ništa posebno
CoolerMaster Glacier 600 - Deo koji naleže na grafički procesor bi mogao biti napravljen od bakra, povećavajući performanse hlađenja
- Kada se montira, lim susednog slota koji je fiksiran za karticu i koji je imao funkciju na fabričkom hlađenju, postaje višak pošto je Glacier prilično tanak
Specifikacija
CoolerMaster Hydra 8800 - Materijal: bakarna osnova, 3 heat-pipe cevi i rebra hladnjaka od aluminijuma
- Dimenzije: 224.6 x 123.5 x 33.9 mm
- Težina: 505 g
- Vodeno hlađenje: rotirajući otvori odgovaraju sistemu prečnika creva 2/1" i 3/8"
- Vazdušno hlađenje: ventilator 75 x 24 mm (1800 RPM, 19 CFM, 19dBA, Long life sleeve ležaj, 40.000 sati rada, plavo LED svetlo)
-
Podrška: nVidia 8800 GTX/Ultra kartice
CoolerMaster Glacier 600 - Materijal: aluminijum
- Dimenzije: 197 x 125 x 13.8 mm
- Težina: 390 g
- Vodeno hlađenje: rotirajući otvori odgovaraju sistemu prečnika creva 2/1" i 3/8"
- Podrška: ATI 2900XT kartice
CoolerMaster Hydra 8800
Da niko ne bude zapostavljen (kao u onoj narodnoj o umiljatom jagnjetu), CoolerMaster je odmah ponudio rešenje i za najbolje iz nVidia-e, 8800 GTX i Ultra modele. Malo drugačijeg koncepta nego Glacier 600, Hydra 800 je hibridno rešenje koje spaja vodeno i vazdušno hlađenje. Kada se bolje pogleda, Hydra prilično liči na fabričko hlađenje 8800 kartica, prateći dizajn, tako da će kada se po instalaciji savršeno vizuelno uklapati. Sa funkcionalne strane, u pitanju je izuzetno efikasan sistem hlađenja, pošto zahvaljujući hladnjaku i ventilatoru, tečnost počinje da hladi već u samoj Hydra-i, a kada je sistem vodenog hlađenja provuče kroz svoj hladnjak, biće brže i bolje ohlađena pre nego što se vrati nazad. Osim očigledne prednosti po pitanju performansi hlađenja, ugrađeni ventilator prečnika 75mm i broja obrtaja od 1800 RPM je mnogo tiši od onog ugrađenog u fabričko hlađenje 8800 GTX i Ultra modela, a deklarisana buka je 19dBA, što znači da se praktično ne razaznaje od zvuka ostih komponenti računara (na primer napajanja). U pakovanju dolazi sve što je potrebno za montažu, a ono što je zanimljivo je da je osnova Hydra-e, odnosno deo koji naleže na grafički procesor, napravljena od bakra koji bolje provodi toplotu od aluminijuma.
Da bi se montaža obavila što bezbolnije, potrebno je pratiti odlično uputstvo (koje postoji i na našem jeziku). Posle skidanja fabričkog hlađenja sa 8800 kartice, potrebno je postaviti Hydra blok i fiksirati ga za karticu, naravno pre toga naneti termalnu pastu na grafički procesor i priložene "flastere" na memorijske module. Otvori creva sistema vodenog hlađenja su promera 3/8" a u pakovanju se nalaze i adapteri na 1/2" prečnika što osigurava kompatibilnost sa svim aktuelnim sistemima vodenog hlađenja. Konektori za pomenuta creva vodenog hlađenja se mogu rotirati za celih 360 stepeni i na taj način znantno olakšati manipulaciju i povezivanje na sistem vodenog hlađenja. Ako se sve poveže prema uputstvu, proizvođač garantuje da ne može doći do probijanja ni curenja tečnosti.
Hydra 8800 u potpunosti koristi činjenicu da su 8800 GTX i Ultra kartice dual slot dizajna, i susedni slot je kao i kod fabričkog hlađenja iskorišćen za izbacivanje vrelog vazduha iz kućišta. Kako ovo sve u stvari radi? Ugrađeni ventilator usisava vazduh iz kućišta i hladi rebra hladnjaka, odnosno tečnost za hlađenje koja se nalazi u unutrašnjosti Hydra-e. Topao vazduh zatim kroz otvore na limu koji pokriva susedni slot izlazi van kućišta, a tečnost koja je već delimično ohlađena nastavlja svoj put do hladnjaka sistema za vodeno hlađenje gde će doći na prihvatljivu temperaturu, a zatim vraća u Hydra-u, i tako u krug. Ovo obezbeđuje izuzetne performanse hlađenja koje se od fabričkog rešenja razlikuju za preko 26 stepeni u mirovanju, do nešto preko 20 stepeni pod punim opterećenjem, kada je uključen Hydra-in ventilator. Ako se ventilator isključi, performanse opadaju za oko 4-5 stepeni, ali su i dalje izuzetno dobre.
CoolerMaster Glacier 600
Glacier 600 je u suštini Water Block element koji je zahvaljujući velikoj površini u stanju da ohladi kako grafički procesor, tako i memoriju i ostale komponente sa grafičke kartice koji se zagrevaju (kao što su tranzistori). Iz ovog razloga ne treba da čude dimenzije Glacier-a koji, kada se montira, prekriva praktično celu površinu kartice. Sa druge strane, izostanak ventilatora je omogućio da debljina bude ispod 14mm, što je svakako mnogo tanje i na kraju krajeva lepše od fabričkog rešenja za hlađenje ATI 2900XT kartice. Moramo ovde da napomenemo da je ATI 2900XT dual slot kartice, to jest da debljina fabričkog sistema za hlađenje zauzima susedni slot od onoga koji zauzima sama kartica, te da kroz otvore na limu izbacuje vreo vazduh iz kućišta. Kada se fabričko hlađenje skine i postavi Glacier 600, ostaće višak lima koji neče imati nikakvu funkciju, a mi pretpostavljamo da će se veštiji korisnici uz pomoć dobrih klešta za sečenje lima, za čas obračunati sa viškom materijala.
Kako je ceo napravljen od aluminijuma, sledi i realtivno mala masa celog sistema. Ipak, voleli bi smo da je bar deo koji naleže na procesor napravljen od bakra koji, kako je to dobro poznato, ima mnogo bolje karakteristike provodnosti toplote. U pakovanju dolaze svi potrebni delovi za montažu, uključujući termalnu pastu za grafički procesor, "flastere" za memoriju, šrafove i adapter za 1/2" prečnik creva za tečnost pošto je Glacier fabrički ugrađen 3/8" otvor. Veoma bitno je pomenuti da se adapter za priključenje creva za tečnost može rotirati svih 360 stepeni oko osnove, što omogućuje prilično fleksibilnu montažu. Uputstvo je veoma detaljno i vrlo korisno (a postoji i na našem jeziku), i ne bi trebalo da sama montaža predstavlja problem ukoliko se pridržava svih uputstava, no ipak je činjenica da ukoliko niste posebno vični intervencijama na komponentama računara, ipak instalaciju treba prepustiti nekom iskusnijem.
Da bi se pravilno montirao, potrebno je prvo skinuti prilično kompleksan i veoma glasan fabrički hladnjak sa ATI 2900XT kartice, i vrlo pažljivo slediti uputstva i postaviti Glacier 600. Naravno, da bi sve ovo imalo smisla, potrebno ga je povezati na sistem vodenog hlađenja koji će zagrejanu tečnost iz Glacier-a izvući i ohladiti na svom hladnjaku i vratiti nazad. Proizvođač garantuje da je Glacier 600 potpuno leakproof odnosno da je konstrukcija takva da se ne može desiti da tečnost negde procuri. Ono što je najbitnije, Glacier 600 je u stanju da obori temperaturu za oko 10 stepeni Celzijusa, kako u mirovanju, tako i pod punim opterećenjem. Možda još interesantnije je to što omogućava da se malo ozbiljnije overklokuje R600 procesor pošto obezbeđuje mnogo stabiliji rad od fabričkog hlađenja.
Rezime
Oba predstavljena sistema hlađenja su maksimalno pedantno i kvalitetno izrađena, i predstavljaju CoolerMaster u najboljem svetlu. U slučaju modela Glacier 600, dobija se potpuno nečujno hlađenje vrele ATI 2900XT koje će omogućiti znatno niže temperature i otvoriti vrata overkloku koji nije moguć sa standardnim, fabričkim hlađenjem. Hydra 8800 je ipak daleko efikasnije rešenje hlađenja koje obara temperaturu grafičkog procesora do zaista impresivnih brojki. Verujemo da je zamisao Hydra sistema da posluži kao alat za ekstremni overklok nVidia 8800 GTX i Ultra kartica, a po svemu što smo videli to će sasvim sigurno i biti namena korisnika koji ga budu kupili.
U trenutku objavljivanja članka, cene još uvek nisu formirane
Cooler Master ustupio: CoolerMaster Hydra 8800 i Glacier 600