Cooler Master Hyper Z600

Potpuno pasivni hladnjak impresivnih dimenzija i težine, ali i performansi. Hladiće dobro sve AMD i Intel procesore do potrošnje od 89W, ali treba obezbediti vrlo dobro provetravanje kućišta. Za svaki slučaj, u pakovanju su i dva držača za dodatne 120mm ventilatore, ako se za ukaže potreba. Kvalitet izrade je na najvišem nivou.

Cooler Master nas je obradovao novim modelom kulera koji spaja dva naizgled suprotstavljena cilja: performanse hlađenja i tišinu. Obično su kuleri za procesor konstruisani tako da što su bolje performanse, to je kuler bučniji. Hyper Z600 je potpuno pasivno rešenje koje nudi adekvatno hlađenje veliki broj kulera AMD i Intel proizvodnje. Specifikacija navodi da će ovaj hladnjak moći da ohladi i četvorojezgarne procesore do potrošnje od 89W, što je impresivan podatak. Naravno, Cooler Master je vodio računa i o ekstremnim korisnicima, pa su tu i dva klipa pomoću kojih se mogu instalirati čak dva 120mm ventilatora, ukoliko je to neophodno.

Ključne karakteristike

  • Izuzetan kvalitet izrade
  • Bakarna osnova i heat-pipe cevi
  • Veliki broj aluminijumskih rebara koja su raspoređena tako da maksimizuju hlađenje
  • Baza je odlično ispolirana, da poveća površinu kontakta sa procesorom
  • Kompatibilnost sa praktično svim aktuelnim procesorima (do TDP-a od 89W)
  • U opremi dolaze i dva klipa za opciono dodavanje dva 120mm ventilatora

Utisak kvare

  • Mora se obezbediti jako dobra ventilacija kućišta

Specifikacija

Cooler Master Hyper Z600 - Podnožje: Intel LGA775, AMD AM2,754,940

  • Dimenzije hladnjaka: 127.28 x 127.28 x 160 mm
  • Materijal: 6 bakarnih heat pipe cevi i baza, aluminijumski hladnjak
  • Nivo buke: 0dBA
  • Dodatno: klipovi za montažu 2 ventilatora
  • Težina: 1045g

Cooler Master Hyper Z600

Hyper Z600 je zaista ogroman hladnjak. Osnova je oblika kvadrata stranice 127mm, a visina 160mm. Težina prelazi kilogram, odnosno preciznije 1045g. Ovo znači da se mora obezbediti prostrano kućište da bi ovaj ventilator uopšte stao, a kako je potpuno pasivan, dobra cirkulacija vazduha u kućištu će biti od presudnog značaja. Osnova je napravljena od poniklovanog bakra i odlično je ispolirana tako da pruža maksimalan transfer toplote sa procesora na hladnjak. Sa osnove, šest heat-pipe cevi, koje su takođe napravljene od poniklovanog bakra i prečnika 6mm, prenose toplotu do velikog broja aluminijumskih rebara (opet, poniklovanih). Sve ovo zajedno daje impresivne rezultate i odlične performanse hlađenja.

Rebra hladnjaka su dizajnirana tako da su od gore gledano u obliku krsta. Postoje praktično dva dela, priv je uži u obliku stuba kod koga su rebra hladnjaka gusto spakovana i kroz koji prolaze 4 heat-pipe cevi. Drugi deo se kao nastavak širi u obliku slova X, a rebra hladnjaka su šira tako da se između nalaze ona gušće zbijena rebra prvog dela. Kroz drugi deo prolaze dve preostale heat-pipe cevi. Ovakva konstrukcija omogućava efikasno hlađenje koje dozvoljava da se snažni procesori hlade potpuno bešumno. U pakovanju hladnjaka dolaze pored odličnog uputstva, i termalna pasta kao i svi potrebni šrafovi i adapteri za montažu na različite procesore. Takođe, tu su i četiri plastična klipa za montiranje ventilatora. Oni se prvo ušrafe na ventilator, a zatim vrlo jednostavno fiksiraju na bočnu stranu kulera. Na samom hladnjaku postoje zarezi u koje ovi klipovi legnu, pa za njihovu montažu nije potreban šrafciger.

Da bi se kuler instalirao, matična ploča se mora izvaditi iz kućišta. Iako ovo možda neće svakoga oduševiti, ipak treba imati na umu dimenzije i težinu ovog hladnjaka, pošto je od velikog značaja da se pravilno instalira kako bi sa procesorom ostvario kontakt maksimalne površine a i da ne bi slučajno došlo do oštećenja procesora. U suštini, potrebno je na bazu kulera montirati odgovarajući dodatak za procesor odnosno podnožje koje se koristi, zatim uz pomoć dodatne pločice koja se postavlja sa donje strane ploče šrafovima fiksirati. Za one veštije, ovo će biti posao od bukvalno 5 minuta. Performanse ovog hladnjaka su odlične, ali treba imati na umu par stvari. Prvo, ako planirate da ga koristite bez dodatnih ventilatora, treba poštovati specifikaciju u kojoj piše da su podržani procesori do TPD-a od 89W. Drugo, potpuno pasivan hladnjak ne može imati performanse kao neki koji koristi ventilator. Tako u pasivnom režimu, iako dobre, performanse se ne mogu porediti sa aktivnim hlađenjem. Dodavanjem jednog ventilatora, Z600 postaje hladnjak impresivnih performansi, ali uz žrtvovanje tišine.

Rezime

Po onome što smo videli, Cooler Master Z600 predstavlja odlično rešenje za sistem koji treba da bude što tiši. Uz kombinaciju pasivno hlađene grafičke kartice i nekog (skupog) pasivno hlađenog napajanje, ovaj kuler će se savršeno uklopiti. Ne treba nikako zaboraviti da je neophodno da cirkulacija vazduha u kućištu mora biti jako dobra, što je opet nešto što se može postići samo dobrim ventilatorima. Bilo kako bilo, Z600 ima sve preporuke kao sjajan hladnjak koji će obradovati one kojima je dosadilo zujanje ventilatora.

Prikazani model je test primerak

Cooler Master ustupio: Cooler Master Hyper Z600