Asus Xonar HDAV1.3 Deluxe

Nova Asus zvučna kartica koja nastavlja tamo gde je prethodna verzija stala. Pored izuizetno kvalitetnih komponenti, podrške za Dolby i DTS tehnologije, ova kartica podržava i HDMI interfejs, što će biti posebno interesantno filmofilima.

Već smo imali priliku da vidimo Asus Xonar zvučnu karticu koja je dosta dobro ocenjena kao jedna od retkih alternativa kompaniji Creative koja drži dobar deo tržišta u svojim rukama. Asus sa druge strane nema toliko iskustva ni tradiciju na svojoj strani kada je zvuk u pitanju, ali očigledno da ima volju i dovoljno sredstava da se prilično ozbiljno posveti ovom segmentu. U saradnji sa kompanijom C-Media nastaje Xonar serija zvučnih kartica, a ono što je novo kod verzije koju ćemo ovom prilikom videti je podrška i za video, pošto se HDMI interfejs dovoljno nametnuo da postane nezaobilazni deo konfiguracije.

Ključne karakteristike

  • Podržane praktično sve Dolby i DTS tehnologije
  • Veoma kvalitetne upotrebljene komponente, mogućnost zamene nekih elemenata
  • Podrška za procesiranje video signala, HDMI 1.3a standard
  • Veoma dobar zvuk u svim situacijama i konfiguracijama

Utisak kvare

  • Cena
  • Potrebno je posvetiti neko vreme podešavanju da bi se dobili maksimalno dobri rezultati

Specifikacija

Asus Xonar HDAV1.3 Deluxe - Audio procesor: Asus AV200 High-Definition Sound Processor Max. 192kHz/24bit

  • Video procesor: ASUS Splendid HD (480i, 576i, 480p, 576p, 720p, 1080i up to 1080p )
  • D-A konverter: TI Burr-Brown PCM1796 *4 (123dB SNR, Max. 192kHz/24bit)
  • A-D konverter: Cirrus-Logic CS5381* 1 (120dB SNR, Max. 192kHz/24bit)
  • Analog Playback Sample Rate and Resolution: 44.1K/48K/96K/192KHz @ 16/24bit
  • Analog Recording Sample Rate and Resolution: 44.1K/48K/96K/192KHz @ 16/24bit
  • S/PDIF Digital Output: Dolby Digital, DTS, WMA-Pro
  • S/PDIF Digital Input: 44.1K/48K/96K/192KHz @ 16/24bit

  • Dolby® Technologies: Dolby® Headphone, Dolby® Virtual Speaker, Dolby® Pro-Logic IIx, Dolby® Digital Live
  • DTS® Technologies: DTS® Connect (DTS Interactive Encoder and DTS Neo:PC)
  • 3D Sound Engines/APIs: EAX®2.0&1.0, A3D® 1.0, DirectSound® HW & SW

    Konektori: - Analog Output Jack: RCAx8

  • Analog Input Jack: Line-In/Mic-In 3.50mm mini
  • Other line-level analog input (for CD-IN/TV Tuner): CD-In, Aux-In (4-pin header on the card)
  • Digital S/PDIF Output: Coaxial and High-bandwidth Optical Combo Connector, supports 192KHz/24bit
  • Digital S/PDIF Input: Coaxial and High-bandwidth Optical Combo Connector, supports 192KHz/24bit (Shared with Line/Mic In)
  • HDMI Input/Outut: HDMI1.3 - In/Out Type A x1

Asus Xonar HDAV1.3 Deluxe

Srce kartice, kada je zvuk u pitanju, čini Asus AV200 procesor koji obezbeđuje 192KHz/24b reprodukciju i u stanju je da dekodira čitav niz različitih formata, kao na primer Dolby Digital Live i DTS Connect. Novitet je podrška i za Dolby TrueHD i DTS-HD Master Audio formate što će obradovati sve one koji planiraju da gledaju recimo Blu ray filmove. Treba dodati da pored podrške za EAX 1.0 i 2.0 standarde, preko Asus-ovog DS3D GX 2.0 software-a je podržan i EAX 5.0 koji je inače dostupan smo X-Fi karticama koje proizvodi Creative. Ovo je bitno pošto će vlasnici Xonar-a moći da uživaju u EAX efektima svih aktuelnih igara ali i programima koji to koriste.

Kao i prethodna verzija Xonar-a, HDAV1.3 ima četiri PCM1796 24-bit Burr-Brown DAC čipa koja regulišu digitalne izlaze i 24b Cirrus Logic CS5381 DAC čip zadužen za analogne ulaze. Ono što je posebno interesantno i što će privući pažnju entuzijasta je mogućnost da upgrade-ujete zvučnu karticu pošto se operacioni pojačavači na kartici mogu menjati. Što se video signala tiče, Splendid HD procesor je zadužen za poboljšanje slike i upscale slike niže u višu rezoluciju. Podržan je HDMI 1.3a standard, sa HDCP-om do 1920x1200 rezolucije, uz 30, 36 i 48-bitnu paletu boja. Ovo je nešto što će svi koji će koristiti video visoke rezolucije pozdraviti.

Sama kartica koristi PCIe interfejs, ali preko posebnog bridge čipa koji prevodi PCI na PCIe interfejs. Koristi samo jednu liniju PCIe magistrale, to jest zahteva jedan slobodan PCIe x1 slot. Pored same kartice, u pakovanju dolazi i dodatni modul sa 8-kanalnim audio izlazom sa RCA konektorima. U pakovanju se S/PDIF TOSLINK adapter, tri stereo RCA na 3.5mm kabla, po jedan HDMI i DVI na HDMI kabl kao i flat kabl za povezivanje kartice i modula. Svi konektori na kartici i modulu su pozlaćeni, a treba znati i da kartica zahteva i dodatno napajanje u vidu 4-pinskog Molex konektora. Na samoj kartici se nalaze i konektori za audio priključke na kućištu kao i analogni CD priključak. Sa zadnje strane, tu su HDMI input i output konektori, SPDIF output i dva RCA analogna izlaza i jedan 3.5mm konektor za mikrofon ili SPDIF ulaz. Dodatni modul sdrži i ostale RCA konektore za puni 7.1 (analogni) sistem.

Rezime

Instalacija kartice, drajvera i pratećih korisnih programa je dosta jednostavna, ali će u zavisnosti od toga kako se kartica koristi i zahtevati dosta podešavanja. Ova kartica jednostavno nije Plug and Play tipa, ona zahteva malo više znanja. Rezultati su veoma dobri, baš kao i kod prethodne inkarnacije Xonar-a, zvuk stvarno dobija visoke ocene i to u praktično svim konfiguracijama. Što se slike tiče, da bi se dobili rezultati za pohvalu potrebno je provesti neko vreme u podešavanjima, ali posle toga se dobija zasluženo dobra slika.

Conclusion

Installation of card, drivers, and other useful programs is very simple but in dependence of card’s usage, settings will vary. This card demands more skills because it is not Plug & Play type. Results are very good, just like with previous Xonar incarnation, and sound is excellent virtual in any configuration. When it is about picture, it is necessary to know how to manage settings to get good results but after that, the picture is beyond reproach.

Testirani proizvod je uzorak.

Asus ustupio: Asus Xonar HDAV1.3 Deluxe