
Nova serija ASUS periferija se zove Strix, i na test nam stiže vrlo interesantan headset Strix Pro. Radi se o full size slušalicama atraktivnog dizajna i sa velikim 60mm drajverima. Zvuče odlično i biće dobar izbor za zahtevne gamere.
Pored već jako dobro poznate Republic Of Gamers (ROG) serije proizvoda, stiže nam i Strix. Ime nije uzeto slučajno, već se tako u starom Rimu i Grčkoj nazivala sova, koja je pored simbola za mudrost (što je prva asocijacija kod većine), takođe i simbol oštrog vida i sluha, ali i munjevitih reakcija. Simbolika na stranu, ASUS se potrudio i oko dizajna, tako da se vrlo lako uočavaju detalji koji će biti i veoma prepoznatljivi i uočljivi, kao što su recimo kod ovih slušalica ear cup-ovi koji neobično podsećaju na sovine oči kada se slušalice postave ravno na sto. U svakom slučaju, ovo je headset namenjen igračima koji traže vrhunske performanse i ergonomiju.
Ključne karakteristike
- Atraktivan dizajn
- Kvalitetna izrada
- 60mm drajveri
- Environmental noise cancellation (ENC) tehnologija
- Odličan, izbalansiran zvuk
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Interfejs: 2x 3.5mm, USB
- Slušalice: 60mm Neodymium magnet
- Dodatno: Kontrolni panel
- Kompatibilnost: PC, Mac, PlayStation 4, Mobile Device
ASUS Strix Pro Gaming Headset
Slušalice dolaze u povećem pakovanju, gde je deo kutije od providne plastike, tako da se konture slušalica mogu i videti. Ovo su masivne full size slušalice (circumaural ili over ear) koje teže solidnih 320g i za čije će dimenzije ipak trebati malo navikavanja. Kao prave gaming slušalice, ove rade sjajan posao kada je u pitanju izolacija zvuka iz okoline, što se uvek traži bez obzira da li se slušalice koriste u bučnijem okruženju ili ne. Slušalice su inače vrlo interesantnog dizajna, masivnog plastičnog rama (mat crna plastika koja deluje izuzetno izdržljivo), sa elastičnim headband-om koji ima četiri jastučeta punjena sunđerom, dok je ceo presvučen veštačkom kožom i opšiven narandžastim koncem. Ear cups su takođe postavljeni debljim slojem sunđera i presvučeni veštačkom kožom, a rezultat je prilično dobra ergonomija, s obzirom na dimenzije slušalica, koje se naravno mogu podešavati po obimu. U dužem radu ostaju udobne, mada će ipak zbog zagrevanja prijati da se napravi pauza sa vremena na vreme, što nije neuobičajeno za ovakve modele. Da pomenemo još jednu karakteristiku što se dizajna tiče, a to je to što su bočne stranice providne i da se vide drajveri. Pošto se ear-cupovi rotiraju tako da se slušalice mogu postaviti ravno na sto, ovi drajveri najviše liče na oči sove, što izgleda vrlo atraktivno.
U pakovanju stižu interesantni dodaci, mikrofon koji se ceo može skinuti kada se ne koristi, dva kabl-adaptera sa konektorima koji su kompatibilni sa svim aktuelnim modelima mobilnih telefona, kao i poseban kabl sa kontrolama zvuka i konektorima. Same slušalice imaju kabl dužine 1.2m koji je presvučen zaštitnim, upletenim slojem tkanine, dok je ovaj pomenuti kabl sa kontrolama zvuka i konektorima dužine još 1.5m za ukupnih 2.7m. Od kontrola je tu poveći potenciometar za jačinu zvuka (veoma kvalitetan i sa finim podešavanjem), kao i On/Off taster za mikrofon. Sa jedne strane je tu 3.5mm konektor gde se slušalice priključuju, dok sa druge strane kabla imamo USB konektor za napajanje i dva razdvojena 3.5mm konektora za slušalice i mikrofon, što će se koristiti za povezivanje na PC ili Mac računar. Na kontrolama zvuka imamo i ugrađeni mikrofon koji radi kao Environmental noise cancellation (ENC), odnosno aktivno blokira okolnu buku, tako da će mikrofon preneti čist zvuk bez obzira na okolinu. Za to je potrebna USB konekcija. Za ENC postoji poseban prekidač sa donje strane kontrola zvuka, a interesantno je rešeno i to da je cela donja površina ovog "daljinca" sa sunđerastim materijalom koji će se vrlo lepo zalepiti za površinu stola, tako da se neće desiti da se tako lako povuče i padne dole.
Rezime
Kako koriste poveće 60mm drajvere, zvuk ovih slušalica je prilično "veliki". Iako smo iskreno očekivali jači bas, jasno je da slušalice nisu tako tjunovane i dobija se više flat zvuk, mada naravno, bas kod pucanja i eksplozija itekako ima udarac. Čini se da sve više proizvođača odustaje od prakse da nasvira bas, pošto ne želi da to bude na račun srednjih i visokih zvukova koji se neminovno gube. U ovom slučaju, dobija se fino uravnotežen zvuk koji će biti više nego dobar za igre ali i slušanje muzike. Dodatne kontrole zvuka su veoma bitne za one koji će koristiti PC ili Mac, a ENC tehnologija odlično filtrira okolne zvuke kako bi se dobio kristalno čist zvuk bez obzira na okolnu buku. ASUS Strix Pro su sjajne slušalice koje će sigurno dosta uticati na to da se Strix marka zadrži, a mi sa nestrpljenjem čekamo i ostale periferije iz ove serije.
Conclusion
Since it is using 60mm drivers, the sound is strong. Although we expected a stronger bass, the headphones are not adjusted in that way so they provide more flat sound, but when it comes to shooting and explosions, the bass certainly has strength. Many manufacturers are giving up from practice to enhance the bass, since something like that has a negative impact on medium and high tones. In this case, a balanced sound that will be good for gaming or listening to music is provided. Additional volume control are essential for those who use a PC or Mac, while ETC technology filters out ambient sounds to give a crystal clear sound without ambient noise. ASUS Strix Pro handset will help to ensure that Strix brand is broadly accepted, and we are eager to see other peripherals in this series.
Testirani proizvod je uzorak.
Asus ustupio: ASUS Strix Pro Gaming Headset
zvanični sajt: asus.rs