
Impresivna nova Asus matična ploča koja koristi X79 Intel čipset i radi sa novom generacijom Sandy Bridge-E procesora. Ova ploča je napravljena za ekstremni overklok i kao takva ima impresivan spisak opcija vezanih za overklok.
Kao što je već dobro poznato, Intel je relativno skoro predstavio nove Sandy Bridge-E procesore. Osim novog podnožja LGA2011, dobili smo u suštini upeglanu verziju već impresivnih procesora koji suvereno drže vrh tabele kada su performanse u pitanju. Ono što će doneti najviše razlike jeste više L3 keš memorije (2.5MB po jezgru konkretno), kao i podrška za 4-kanalni memorijski kontroler. Naravno, Asus nije mnogo čekao da na tržište izbaci Rampage IV Extreme, najnoviju matičnu ploču sa X79 čipsetom koja je namenjena overklokerima. Srećom, nije samo u pitanju novi čipset pošto se Asus još jednom potrudio da konkurenciji zada vrlo ozbiljan zadatak, odnosno da ponudi ploču koja će se koristiti za obaranje rekorda u overklokovanju procesora.
Ključne karakteristike
- Podržano do 64GB memorije, 4-channel kontroler
- Podrška za nove LGA2011 Intel procesore
- Podrška za USB 3.0 i SATA 6Gb/s
- UEFI BIOS
- Impresivne OC mogućnosti
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Format ploče: Extended ATX
- Čipset: X79 Express Chipset
- Procesor: Intel Socket 2011, Intel Core i7 procesori druge generacije
- Memorija:8x DIMM, Max. 64 GB, DDR3 2400(O.C.)/2133(O.C.)/1866/1600/1333/1066 MHz, quad channel arhitektura
- Kontroleri: 4 x SATA 6Gb/s, 4 x SATA 3Gb/s (Raid 0, 1, 5, 10), 2 x Power eSATA 6Gb/s
- Slotovi: 4 x PCIe 3.0/2.0 x16 (x16; x16/x16, x16/x8/x16, 16/x8/x8/x8), 1 x PCIe 3.0/2.0 x16 (x8), 2 x PCIe 2.0 x1
- Zvuk: Realtek ALC898 codec, 7.1-channel (92kHz/ 24-bit True BD Lossless Sound)
- Konektori: PS/2, GLAN, 12 USB 2.0 portova (8 portova pozadi i 4 preko konektora na ploči, ), 8x USB 3.0 (4 sa zadnje strane, 4 na ploči), 5x 3.5mm audio, optički S/PDIF
- Dodatno: Bluetooth 2.1+EDR, EPU (Energy Processing Unit), UEFI BIOS, ROG OC Key, ROG Connect,
Asus Rampage IV Extreme
Prvo što možemo primetiti kod ploče su njene dimenzije od 30.5 x 27.2cm što se uklapa u Extended ATX format, pa treba dobro voditi računa o izboru kućišta koje treba da bude dovoljno veliko da sve stane bez problema. Kao i uvek, Asus uz ploču isporučuje impresivan paket prateće opreme, a pored svih kablova, SLI i CrossFire adaptera, ProbeIt kablova (za direktno merenje radnih napona ključnih delova sistema), OC Key i kabl, kao i X-Socket adapter za montiranje kulera prethodne generacije (sa LGA1366 sistema). Ploča je prepoznatljive crno-crvene kombinacije boja i izgleda prilično impresivno. Izrada je veoma kvalitetna, i definitivno nam ne deluje da je proizvođač bilo gde štedeo na materijalu. Odmah vidimo i osam memorijskih slotova, raspoređenih u dve grupe po četiri, oko ležišta procesora, sa podrškom za maksimalno čak 64GB memorije brzine do 2400MHz. Četvorokanalni memorijski kontroler će omogućiti praktično duplo veći protok, što nije ni malo zanemarljivo, no možda bitnija stvar od toga predstavlja podataka da sada imamo čak 40 PCI Express linija na raspolaganju, što će olakšati posao onima koji planiraju setup sa više grafičkih kartica.
Ploča ima četiri PCIe X16 slota (podržan je PCI Express 3.0 standard) koji se svi mogu iskoristiti za instaliranje grafike u maksimalno x16, x8, x8 x8 modu. Sistem hlađenja je dosta dobar, sa četiri odvojena aluminijumska hladnjaka koji su spoljeni poniklovanim bakarnim heat-pipe cevima, a vidimo i da hladjak na samom čipsetu ima dodatni ventilator, za svaki slučaj. Na ploči se nalazi osam SATA konektora (po četiri SATA 3.0Gb/s i SATA 6.0Gb/s), uz dva dodatna eSATA sa zadnje strane, kao i osam USB 3.0 portova i 12 USB 2.0. Od interesantnih detalja, za zadnje strane možemo videti PS/2 konektor (za tastaturu ili miša), ugrađeni Bluetooth modul, ROG Connect taster i USB port (bele boje), kao i analogni i digitalni konektor integrisane Realtek ALC898 zvučne kartice. Odmah iza konektora za zadnje strane možemo videti i Q taster koji ima ulogu da olakša boot-ovanje kod hlađenja sa tečnim azotom, što je jedan od pokazatelja kome je ova ploča namenjena. Za one koji planiraju upgrade sa LGA1366 sistema, Asus je spremio X-Socket adapter, odnosno pločicu koja se montira sa donje strane ploče i omogućava da se bez problema koristi LGA1366 kuler.
Za napajanje, pored 24-pinskog ATX konektora imamo i dodatne 4-pinske i 8-pinske za procesor, kao i jedan dodatni PCI-Express 6-pinski konektor za grafiku. Na ploči se nalazi pregršt stvari namenjenih overklokerima, pa tako pored uobičajenih Power i Reset tastera i Debug LCD-a, imamo i ProbeIt kontakte za merenje napona, Go taster (čuvanje podešavanja overkloka uz resetovanje parametara za memoriju), Slow Mode taster (koristi se kod sistema hlađenih tečnim azotom) i prekidače za isključivanje PCIe slotova. Naravno, na raspolaganju je i Bios Switch taster kojim se učitava druga verzija BIOS-a. Ovo je prva matična ploča uz koju se dobija i OC Key, interesantan adapter koji se postavlja između grafičke kartice i monitora, stim što ga je potrebno kablom spojiti na ROG Connect port. U čemu je ovde trik? Ovaj adapter eliminiše potrebu da se ulazi u BIOS, već se dobija pristup svim podacima i podešavanjima u overlay ekranu koji se pojavljuje na monitoru, preko postojećeg sadržaja. Da bi ovo radilo, potrebno je pritisnuti ROG Connect taster malo duže, što doduše nije najpraktičnije rešenje za one koji će ploču smestiti u kućište.
Rezime
Kao što je slučaj sa svim novim modelima, i ova ploča koristi uEFI BIOS koji je veoma jednostavan za korišćenje i koji će dodatno olakšati posao onima koji dosta toga podešavaju i nameštaju. Što se performansi tiče, ova ploča izvlači maksimum iz komponenti i za to je i napravljena. Svi oni koji traže matičnu ploču koja će na najbolji način iskoristiti mogućnosti novih Sandy Bridge-E procesora, obavezno bi trebali da pogledaju šta Rampage IV Extreme može, pošto nema puno modela na tržištu koji mogu da joj pariraju. Naravno, očekujemo i da cena bude u skladu sa tim, ali posle svega što smo videli, koliko god da košta neće biti precenjena.
Conclusion
As is the case with all new models, this one also use uEFI BIOS, which is very easy to use and which will further facilitate the work of those who like to make improvements. Performance wise, this board brings out most out of components and it is built for. All those who are looking for a motherboard that will use the possibility of new Sandy Bridge-E processors in the best possible way, should look for Rampage IV Extreme, since there are not many models on the market that can strike back to it. We expect the price is going to be in line with this, but after everything we have seen, whatever the price is going to be, it will not be overestimated.
Preporučena cena (uključujući PDV, februar 2012.): 375€
Asus ustupio: Asus Rampage IV Extreme
zvanični sajt: asus.rs