Asus P9X79 PRO

Najnoviji Intel čipset X79 u Asus varijanti, što će biti namenjeno najzahtevnijim korisnicima koji planiraju kupovinu nekog od novih LGA2011 Intel procesora. Kvalitetna izrada i impresivan spisak podržanih tehnologija su sada već standardne stvari kada su Asus modeli u pitanju, pa verujemo da će se investicija isplatiti uprkos nešto većoj očekivanoj ceni.

Intel je skoro paralelno predstavio novu verziju čipseta X79 i Sandy Bridge-E generaciju Core i7 procesora koji koriste LGA2011 socket. Sigurno da mnogima neće biti mnogo drago što imamo nove procesore koji nisu kompatibilni sa pločama prethodne generacije, ali ipak se radi o najboljem što Intel u ovom trenutku ima da ponudi. Kao što smo i navikli, Asus će na tržište izbaciti čitav niz novih matičnih ploča baziranih na novom čipsetu, od osnovnog P9X79 modela, preko modela Pro i Deluxe, uz naravno i nešto egzotičnije Sabertooth i Rampage IV Extreme. Ono što smo odmah primetili jeste da će ove ploče biti ipak skuplje od aktuelnih modela, no kako se radi o top modelima i procesorima koji su namenjeni najzahtevnijim korisnicima, tako da nas to i ne čudi mnogo.

Novi X79 čipset poznatog proizvođača zamenjuje prethodnu platformu namenjenu entuzijastima, X58. Iako je kombinacija nekog od prethodnih čipsetova (P67 ili Z68) i LGA1155 procesora pokazala sjajne rezultate i izuzetnu fleksibilnost kada je overklok u pitanju, novi procesori 6 fizičkih jezgara i 12 threadova, što obećava još bolje performanse. Dodatno, X79 donosi podršku za PCI 3.0 interfejs (iako još uvek nemamo grafičkih kartica koje to podržavaju), ali i četvorokanalni memorijski kontroler. Iako je ovaj čipset dosta sličan već viđenom Z68, umesto 16 PCI Express linija magistrale, ovde ih ima čak 40, pa teoretski može raditi sa čak pet grafičkih kartica. Interesantno je da je izostala podrška za Intel Smart Response tehnologiju, međutim Asus je ponudio svoje SSD Caching rešenje, koje optimalno koristi mogućnosti SSD hard diska, u kombinaciji sa klasičnim, mehaničkim modelom.

Ključne karakteristike

  • Četvorokanalna memorijska arhitektura, podržano do 64GB memorije
  • Podržava nove LGA2011 Intel procesore
  • Podrška za USB 3.0 i SATA 6Gb/s
  • UEFI BIOS

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Format ploče: ATX
  • Čipset: X79 Express Chipset
  • Procesor: Intel Socket 2011, Intel Core i7 procesori druge generacije
  • Memorija:8x DIMM, Max. 64 GB, DDR3 2400(O.C.)/2133(O.C.)/1866/1600/1333/1066 MHz, quad channel arhitektura
  • Kontroleri: 4 x SATA 6Gb/s, 4 x SATA 3Gb/s (Raid 0, 1, 5, 10), 2 x Power eSATA 6Gb/s
  • Slotovi: 3 x PCIe 3.0/2.0 x16 (dual x16 or x16, x8, x8), 1 x PCIe 3.0/2.0 x16 (x8 mode), 2 x PCIe 2.0 x1
  • Zvuk: Realtek ALC898 codec, 7.1-channel (92kHz/ 24-bit True BD Lossless Sound)
  • Konektori: GLAN, 12 USB 2.0 portova (6 portova pozadi i 6 preko konektora na ploči, ), 6x USB 3.0 (4 sa zadnje strane, 2 na ploči), 6x 3.5mm audio, optički S/PDIF
  • Dodatno: Bluetooth 2.1+EDR, TPU (TurboV Processing Unit) i EPU (Energy Processing Unit), UEFI BIOS, SSD Caching, 3-Way SLI i Quad-GPU CrossFireX

Asus P9X79 PRO

Ploča na prvi pogled podseća na druge Asus modele (koji nisu iz Republic of Gamers serije), sa PCB-om crne boje i elementima u plavoj i beloj boji. Sigurno je da će svi odmah primetiti nešto neobično, a to su memorijski slotovi kojih ima čak 8! Pošto je u pitanju četvorokanalni memorijski kontroler, imamo dve grupe od po četiri slota, od kojih svaki podržava maksimalno 8GB DDR3 memorije do 2400MHz, što u zbiru daje mogućnost da ploča radi sa čak 64GB memorije, što će biti dobra opcija za one koji se bave recimo video montažom ili obradom slika u visokim rezolucijama. Zbog ovoga, prostor oko socketa je prilično ispunjen, no i dalje ima dosta prostora za neke veće kulere koji će biti itekako interesantni ukoliko novi procesori budu dobri za overklok kao što svi očekuju. Sistem hlađenja je takođe doživeo male izmene, pa tako imamo dva odvojena dela, sa po dva aluminijumska hladnjaka povezana heat-pipe cevima.

Sistem napajanja je takođe doživeo novu reviziju, pa imamo implementiran Digital Power Design sa 8+2 faze napajanja procesora i 2+2 faze napajanja memorije. Ploča koristi dobro poznate TPU (TurboV Processing Unit) koji služi za automatski overklok i EPU (Energy Processing Unit) koji ima ulogu da optimizuje potrošnju energije, što u kombinaciji sa tri digitalna kontrolera napona daju odlične rezultate po pitanu stabilnosti, potrošnje i performansi celog sistema. Asus SSD Caching tehnologija je maksimalno uprošćena, koristi se poseban Marvell 88SE9128 kontroler, i jedino što korisnik treba da uradi jeste da priključi SSD i običan hard disk na odgovarajuće portove, instalira softver i aktivira ovu opciju, što je brz i jednostavan način da se podignu performanse hard diska. Na ploči inače imamo po četiri SATA 6Gb/s i 3Gb/s, kao i dva Power eSATA konektora za zadnje strane, što je dovoljno opcija za povezivanje diskova i periferija.

Za grafički podsistem su na raspolaganju tri PCIe 3.0 x16 slota, a podržane su 3-Way SLI i Quad-GPU CrossFireX konfiguracije, što je i maksimum fleksibilnosti koja se može očekivati od aktuelnog hardvera. Na ploči se nalazi Debug LED na kome se mogu očitati kodovi eventualnih grešaka prilikom podizanja sistema, Power i Reset tasteri, kao i EPU i TPU prekidači. Tu su naravno i ClearCMOS (sa zadnje strane ploče) i MemOK! tasteri. Od konektora sa zadnje strane možemo videti 10 USB portova (četiri USB 3.0 i šest USB 2.0), dva power eSATA, šesta analognih zvučnik priključaka i jedan optički S/PDIF, LAN konektor i Bluetooth 2.1 adapter. Proizvođač se lepo dosetio da putem Bluetooth veze omogući pristup podešavanjima sa Android i iOS smart telefona. Zanimljivo je i to da je ploča kompatibilna sa UASP (USB Attached SCSI Protocol) tehnologijom koja omogućava da se preko USB 3.0 interfejsa dobiju još bolje performanse.

Rezime

Ploča koristi napredni UEFI Bios koji podržava i miša, kao i Print Screen funkciju, uz impresivnu listu opcija koje će se dopasti onima koji planiraju da se bave overklokom. Najbitnije stvari vezane za novi čipset su četvorokanalna memorijska arhitektura i podrška za LGA2011 procesore, što je kombinacija koja će lako prevazići najbolje konfiguracije prethodne generacije. Dodajmo i to da je ploča spremna za PCIe 3.0 grafičke kartice, tako da predstavlja i prilično dobru future-proof investiciju. Asus se pokazao kao jedan od vodećih inovatora na tržištu, a ova ploča već sada jeste zrelo rešenje sjajnih performansi, koju treba samo kompletirati sa nekim od novih procesora i dovoljno memorije, da bi se ulaganje u potpunosti isplatilo.

Conclusion

The board uses an advanced UEFI Bios that supports a mouse, and the Print Screen function, with an impressive list of options that will suite those who are planning to deal with overclocking. The most important things about the new chipset are 4-channel memory architecture and support for LGA2011 processors, which is a combination that will easily surpass the best configuration of the previous generation. The board is ready for PCIe 3.0 graphics card, so it is a good future-proof investment. Asus has proven to be one of the leading innovators on the market, and this board is a mature solution of great performance, you need only to complete it with some of the new processors and enough memory to make the investment paid off.

Testirani proizvod je uzorak.

Asus ustupio: Asus P9X79 PRO
zvanični sajt: asus.rs