
Još jedna od najnovijih matičnih ploča iz Asus-a, ovoga puta sa podrškom i za USB3.0 interfejs. Vrhunska izrada, komponente koje se retko mogu naći na pločama drugih proizvođača i poduži spisak opcija su glavne odlike ovog modela. Entuzijasti neće ostati kratkih rukava pošto će naći vrlo interesantne opcije za overclock.
Već smo premijerno videli model P7P55D Premium, i konstatovali smo da je u pitanju jedna od najboljih (sasvim moguće i najbolja) matična ploča sa LGA1156 podnožjem. Recept se čini jednostavan, spakovati što više opcija i odabrati komponente maksimalnog kvaliteta. Asus je vrlo brzo posle toga predstavio i ploču sa oznakom P7P55D-E Premium koja uvodi još jedan novitet, naime, ovo je prva matična ploča sa podrškom za USB3.0 interfejs. Iako nema još baš puno izbora kada su periferije sa novim interfejsom u pitanju, pitanje je vremena i verujemo da će vrlo brzo USB3.0 postati standard, baš kao što je i USB2.0 smenio svog prethodnika.
Ključne karakteristike
- Prva matična ploča sa USB3.0 podrškom
- SATA 6.0GB/s podrška
- 10-kanalna zvučna kartica
- Asus Express Gate SSD
- 32+3 Phase Power Design
- TurboV daljinski upravljač
- Auto tuning, automatski overklok
Utisak kvare
- Cena će verovatno biti nedostižna dobrom delu kupaca
Specifikacija
- Format ploče: ATX
- Čipset: Intel P55 Express
- Procesor: Intel Socket 1156 Core i7/Core i5 procesore, podržava Intel Turbo Boost Technology
- Memorija: 4x DIMM, max. 16GB, DDR3 2200(O.C.)/1600/1333/1066 MHz
- Kontroleri: 6x SATAII(RAID 0, 1, 5 i 10) , 1x IDE, 2x SATA 6.0GB/s (Marvell 88SE9123 kontroler)
- Slotovi: 2x PCIe x16 (x8 x8 mod), 2x PCIe x1, 2x PCI
- Zvuk: VIA VT2020 10-Channel High Definition Audio CODEC
- Konektori: Dual Gigabit LAN, 12 USB portova (8 portova pozadi i 4 preko konektora na ploči), 2x FireWire, 6x 3.5mm audio, optički i koaksijalni S/PDIF, 2x PS/2
- Dodatno: ASUS Express Gate SSD, 32+3 Phase Power Design, TurboV Remote, Auto Tuning, USB 3.0
Asus P7P55D-E Premium
Ova matična ploča dolazi u bogatom pakovanju, kao što smo i navikli da je slučaj kod Premium modela, a ono što će sigurno i privući najviše pažnje je TurboV remote, novitet koji će se dopasti overklokerima. Najjednostavnije rečeno, ovo je daljinac za aktiviranje i podešavanje overkloka kao i EPU parametara. Ploča je malo teža od proseka, što duguje masivnim aluminijumskim hladnjacima na čipsetu (ovaj hladnjak je primetno većih dimenzija od proseka) i hladnjacima naponskog modula oko procesora. Layout ploče je vrlo pažljivo dizajniran, tako da su svi konektori raspoređeni uz samu ivicu, tako da su lako dostupni kada je ploča instalirana u kućištu, ali i da kablovi ne bi smetali kod instalacije i ometali protok vazduha. Kao što se može videti, hlađenje je potpuno pasivno, i u pitanju je Stack Cool 3+ sistem koji koristi i heat-pipe rešenje da bi se elementi napajanja što bolje ohladili. Opet, hladnjaci nisu previše visoki i dosta su udaljeni od ležišta procesora, tako da se može instalirati bilo koji CPU kuler bez obzira na dimenzije.
Od bitnijih stvari, treba pomenuti da ploča sa dva PCIe x16 slota (koji doduše istovremeno mogu raditi samo u x8 x8 modu) podržava SLI i CrossFire konfiguracije grafičkih kartica, kao i da četiri memorijska slota podržavaju do 16GB DDR3 memorije i to čak do brzine od 2200MHz (zvanično je podržana memorija do 1600MHz, a overklokom se stiže do 2200MHz). U izradi su korišćeni Solid kondenzatori iz Japana, a interesantan je i 48 Hybrid sistem filtracije napona koji je kombinacija 32-fazne filtracije za sam procesor, 3-fazne za memorijski kontroler i poseban T.Probe kontroler koji reguliše opterećenje i potrošnju energije. Ovo se odlično uklapa uz postojeći EPU čip koji prati rad ključnih komponenti sistema (procesor, grafika, memorija, čipset, diskovi i ventilatori) i u zavisnosti od potreba i skalira opterećenje i potrošnju. Oni koji malo pažljivije pogledaju, mogu pored ATX napajanja na ploči da vide i mali taster na kome piše MemOK! što je zanimljiv trik da se u slučaju problema sa memorijom automatski detektuju i sačuvaju podešavanja koja rade. Na samoj ploči postoje još i Power i Reset, a sa zadnje strane i ClrCMOS taster, što je vrlo zgodno za one koji ploču testiraju van kućišta.
Za sve one koji nameravaju da se malo ozbiljnije pozabave overklokom, osim pomenutog TurboV daljinca, postoji i Auto Tuning opcija da sistem automatski pronađe stabilne vrednosti koje donose najbolje performanse, a za one koji više vole sami da eksperimentišu, postoje OV DRAM, OV IMC i OV CPU prekidači na samoj ploči kojima se isključuje ograničenje za podešavanje napona u BIOS-u. Sam BIOS se menja pomoću EZ-Flash 2 programa koji se pokazao vrlo jednostavan za korišćenje, a korisnici mogu sačuvati više različitih profila podešavanja, što je opet vrlo zgodno za overklok. Zanimljivo je da se Asus odlučio za VIA 10-kanalnu zvučnu karticu, a pozadi se pored standardnih analognih 3.5mm konektora kojim ima šest, nalaze i koaksijalni i optički S/PDIF konektori. Ploča podržava do 12 USB priključaka, od kojih su dva plave boje rezervisana za USB 3.0 interfejs, šest SATA konektora, od kojih su oni sive boje SATA 6G. Asus se setio da ograničenja magistrale koja bi uticala na performanse USB3.0 i SATA 6G interfejse prevaziđe uvođenjem posebnog Bridge čipa koji služi samo za to da pruži maksimalnu podršku kako bi ostvarene brzine transfera bile maksimalne.
Rezime
Glavne stvari koje privlače pažnju kod ovog modela su svakako SATA 6G i USB 3.0 interfejsi, što je dobar način a se investira u budućnost pošto očekujemo da se pojavi dosta diskova i periferija sa podrškom za to. Prvi testovi koji su se pokazati govore da mnogo više može da se očekuje od USB3.0 koji donosi višestruko bolji protok i konačno prestaje da bude usko grlo u sistemu, dok je 6G SATA za sada dosta bolji samo na papiru, mada treba sačekati da se pojave i prvi hard diskovi da bi to i isprobali. U svakom slučaju, Asus ovom pločom postavlja visoke standarde po svim kreterijumima, od kvaliteta izrade do dostupnih funkcija i performansi. Cena sigurno neće biti mala, ali za ovako nešto i nema gornje granice, a dosta kupaca je spremno da dodatno plati ovakav kvalitet i ekskluzivu.
Conclusion
Main things calling for attention here are definitely SATA 6G and USB 3.0 interfaces, which is good way to invest into future because we expect many discs and peripheries with support to show up. First tests says we can expect much more from USB 3.0 that provides better bandwidth and stop being system’s bottleneck while 6G SATA is better only theoretically but it is necessary to wait first hard discs to show up so we could test them. In any case, with this motherboard Asus sets high standards according to all criterions, from build quality to available functions and performance. Its price definitely will be high but there is no lower limit for something like that and many buyers are ready to pay for this type of quality and exclusivity.
Testirani proizvod je uzorak.
Asus ustupio: Asus P7P55D-E Premium