
Asus matična ploča sa Intel X58 čipsetom za nove Intel procesore. Ova ploča spaja veoma kvalitetnu izradu i overklok potencijal sa podrškom za USB 3.0 i SATA 6GB/s. Asus se dobro potrudio da napravi vrlo konkurentnu ploču koja je ipak za nijansu skuplja od konkurencije, no čini se da ova razlika nije neopravdana.
Iako je Intel LGA1156 platforma dosta povoljnija (kada gledamo cene procesora i matičnih ploča), za one koji traže maksimum performansi i nema nekog velikog izbora osim LGA1366 varijante. Čipset X58 čipset je pri tome najbolje što se u ovom trenutku može dobiti, pa ne čudi da su i najbolje ploče svih proizvođača napravljene upravo sa ovim čipsetom. Od prvih revizija ovih ploča nije se mnogo u suštini promenilo, ali jeste dovoljno da oni koji sada kupuju novu konfiguraciju imaju o čemu da razmišljaju. Mislimo prvenstveno na SATA 6GB/s i USB 3.0 interfejse koji iako realno još uvek nisu toliko aktuelni (iz prostog razloga što nema dovoljno raspoloživih periferija), predstavljaju vrlo dobru investiciju za budućnost.
Ključne karakteristike
- Podrška za USB 3.0 i SATA 6GB/s
- Podrška za SLI i CrossFire
- True ASUS 16+2 Phase Power Design
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Format ploče: ATX
- Čipset: Intel X58, ICH10R Southbridge
- Procesor: Socket 1366 Core i7/Core i7 Extreme Edition
- Memorija: 6x DIMM, max. 16GB, Triple Channel DDR3 2000(O.C.)*/1600/1333/1066MHz
- Kontroleri: 6x SATAII (6 preko SouthBridge-a sa RAID 0, 1, 5 i 10 podrškom), 2x SATA 6BG/s
- Slotovi: 3x PCIe 2.0 x16 (x16/x8/x8 ili x16/x16/x1 mode) , 1x PCI, 2x PCIe x1
- Zvuk: Realtek ALC889 8-kanalna zvučna kartica
- Dodatno: Gigabit LAN, 8 USB portova (4 porta pozadi i 4 preko konektora na ploči), 2x USB 3.0, optički i koaksijalni S/PDIF i analogni 3.5mm surround, 2x FireWire
Asus P6X58D-E
Kao što je verovatno i logično, ova matična ploča dosta toga pozajmljuje od P6X58D Premium modela koji je top model u ovoj kategoriji, tako da se i dalje radi o ploči vrhunskih karakteristika i performansi. Interesantno je reći da SATA 6GB/s i USB 3.0 nisu podržani od strane samog čipseta, već su u pitanju zasebni kontroleri (Marvell i NEC), tako da će verovatno tek sledeća generacija čipseta ovo integrisati, bez potrebe da se koristi neko eksterno rešenje. Layout ploče je standardno odličan kada je Asus u pitanju, tako da su svi konektori za napajanje, SATA (koji su dodatno i postavljeni pod uglom od 90 stepeni u odnosu na ploču) i USB header-i raspoređene uz same ivice što praktično celu gornju površinnu ploče ostavlja potpuno slobodnu od kablova i pruža nesmetani protok vazduha. Vidimo da postoje tri PCIe x16 slota koji u SLI ili CrossFireX režimu mogu raditi u x16/x8/x8 ili x16/x16/x1 konfiguraciji.
Hlađenje čipseta i elemenata napajanja na ploči su povereni Stack Cool 3+ sistemu, što znači aluminijumske hladnjake i heat-pipe tehnologiju što daje dosta bolje rezultate od klasičnih sistema hlađenja. Oko ležišta procesora ima sasvim dovoljno prostora za instalaciju većih kulera, dok su memorijski slotovi dovoljno udaljeni od ostalih elemenata ploče pa instalacija modula neće sigurno biti problem. Pošto je memorijska arhitektura 3-kanalna, postoji ukupno 6 slotova, a mogu s koristiti moduli do brzine od 2000MHz (za ovo je potrebno obaviti podešavanja u BIOS-u). Ploča ima integrisanu 8-kanalnu zvučnu karticu (sa analognim, optičkim i koaksijalnim konektorima), gigabitni LAN kontroler, 8 standardnih USB 2.0 portova, 2 USB 3.0 porta, podršku za FireWire. Opcije za overklok nisu izostavljene, pa tako na samoj ploči vidimo Power, ClearCMOS i MemOK tastere, dok 16+2 Phase Power Design (16-fazno filtriranje napona za vCore i 2-fazno za QPI/Memory kontroler unutar procesora znači da će se dobiti vrlo stabilne vrednosti napona u svim uslovima korišćenja, što je za overklok veoma bitno.
Rezime
Opcije za overklok u BIOS-u su smeštene u AI Tweaker delu, i dobra je stvar što realno nije potrebno neko napredno znanje da bi se nešto postiglo pošto se u par koraka može doći do stvarno sjajnih rezultata. Ova ploča je dobar primer naprednog X58 modela, ali ne treba izgubiti iz vida da sličnih modela ima i kod drugih proizvođača i da su razlike kozmetičke prirode, a da Asus drži nešto veće cene. Ipak, oni koji vole Asus ploče neće puno razmišljati o razlikama u ceni, dok će se svi ostali pre ili kasnije sigurno zapitati zašto ova kompanija ima toliko fanova. U slučaju modela P6X58D-E, reputacija je sasvim opravdana.
Conclusion
Options for overclocking in the BIOS are stored in the AI Tweaker section, and it is a good thing you do not need any advanced knowledge in order to achieve something because you can achieve great results in a couple of steps. This board is a good example of advanced X58 models, but we must bear in mind that model is similar to other manufacturers and that differences are just cosmetic ones, and that Asus has higher prices. However, those who prefer Asus boards will not thinking too much of differences in price, while all the others will sooner or later surely wonder why this company has so many fans. In the case of the P6X58D-E, the reputation is justified.
Preporučena cena (uključujući 8% PDV, maj 2010.): 225€
Asus ustupio: Asus P6X58D-E