Asus P5Q Deluxe

Još jedna matična ploča sa novim Intel P45 čipsetom. Pored nesumnjivo izuzetno kvalitetne izrade, ona donosi i neke tehnologije koje tek treba da se dokažu. Kao osnova za Intel konfiguraciju, ova ploča se sasvim sigurno visoko rangira. Sačekaćemo i ostale proizvođače da vidimo i njihove P45 modele.

Iako Intel P45 još uvek nije doživeo i zvanično predstavljanje, matične ploče sa ovim čipsetom polako pristižu na testiranje. Asus izgleda predvodi kolo, pa je u najavi čak 7 modela koji će koristiti P45 čipset. Mi smo već videli model P5Q-E, a sada je na redu nešto napredniji model P5Q Deluxe koji donosi neka unapređenja u odnosu na ono što smo već videli. Novi čipset, P45 je zanimljiv prvenstveno zbog oficijelne podrške za procesore sa 1333MHz FSB-om (proizvođači ploča navode i da je podržan 1600MHz FSB), mogućnost da se koristi DDR2 ili DDR3 memorija i PCIe 2.0 interfejs. U suštini, ne može se reći da je u pitanju veliki korak u odnosu na prethodnu generaciju čipseta, ali opet sasvim dovoljan da se može već početi planiranje nove konfiguracije, bar što se tiče entuzijasta.

Ključne karakteristike

  • Podrška za nove Intel procesore do 1600MHz FSB-a
  • Maksimalno 8GB DDR2 memorije do 1200MHz
  • EPU kontroler, 16-fazna filtracija napona procesora, 2-fazna filtracija napona čipseta i memorije
  • ExpressGate i Drive Xpert tehnologije

Utisak kvare

  • Još uvek nije poznata cena, ali sva je prilika da neće biti baš povoljna
  • Iako dobro reklamirana, ostaje da se proveri koliko je zaista EPU koristan

Specifikacija

Asus P5Q Deluxe - Format ploče: ATX

  • Čipset: Intel P45 Northbridge (MCH) i ICH10R Southbridge
  • Procesor: LGA775 socket za Intel Core2 Quad / Core2 Extreme / Core2 Duo / Pentium Extreme / Pentium D / Pentium 4 procesore, kompatibilan sa Intel 05B/05A/06 procesorom, podržava Intel procesore sledeće generacije 45nm multi-core (FSB 1600/1333/1066/800MHz)
  • Memorija: 4x DIMM, max. 16GB, Dual Channel DDR2 1200/1066/800/667 MHz
  • Kontroleri: 6x SATA (RAID 0, 1, 5 i 10) preko Southbridge-a, 1x IDE i 1x eSATA preko Marvell 88SE6121, 2x SATA preko Silicon Image SIL3752 (Drive Xpert)
  • Slotovi: 3x PCIe x16 (x16 x4 x4 ili x8 x8 konfiguraciji), 2x PCIe, 2x PCI
  • Zvuk: AD2000B 8-channel HD Audio CODEC
  • Dodatno: Dual Gigabit LAN, 12 USB portova (6 portova pozadi i 6 preko konektora na ploči), 2x FireWire port, optički i koaksijalni S/PDIF konektor

Asus P5Q Deluxe

Deluxe verzija Asus-ove nove generacije Intel matičnih ploča je viša srednja klasa, ako se tako može reći, a sa sobom nam donosi vrhunsku tehnologiju. Ploča je izrađena izuzetno kvalitetno, uz korišćenje maksimalno pouzdanih komponenti kao što su Solid State kondenzatori. Jedna od specifičnosti ovog modela je EPU kontroler (Energy Processing Unit) koji je zadužen za regulaciju napona ključnih komponenti sistema (procesor, memorija, grafika, hard disk, čipset, optika i ventilatori). Asus ovo zove 6-Engine, a ono što bi trebalo da se dobije korišćenjem EPU-a je vrlo stabilan rad računara, velike uštede u potrošnji električne energije. Primetili smo da neki drugi proizvođači matičnih ploča imaju itekako šta da prigovore na Asus-ov marketing EPU kontrolera, no to će već razmrsiti nadležni organi, a mi ćemo svakako videti šta se krije iza svega toga. Ono što je takođe veoma zanimljivo kada je ovaj model u pitanju je 16-fazna filtracija napona procesora, što po prvi put vidimo na matičnoj ploči, ali i 2-fazna filtracija napona memorije i čipseta. Ovo zvuči u najmanju ruku impresivno i za sada nema konkurenciju, a ostaje samo da se vidi koliku zaista to pravi razliku (kladimo se da većina ljudi pojma nema kakvu filtraciju napona ima njihova ploča, a sve radi savršeno dobro).

Ploča podržava sve nove Intel procesore, do 1600MHz FSB-a, i na naše zadovoljstvo DDR2 memoriju. Ovo je prevashodno zato što je DDR3 memorija i dalje mnogo više skuplja nego što je brža od DDR2 memorije i apsolutno ne opravdava ulaganje. Uglavnom, podržano je maksimalno 8GB memorije (treba voditi računa da se instalira i operativni sistem koji to može podržati). Za hlađenje ploče se koristi Stack Cool 2 sistem koji je već dobro poznat sa starijih modela ploča, a u pitanju je sistem bakarnih hladnjaka i heat-pipe cevi koji je zadužen za čipset i naponske elemente oko ležišta procesora. Ono što će sigurno mnoge obradovati je činjenica da se čipset ne greje mnogo, ali za slučaj da ste planirali da se bavite intenzivnim overklokom, u pakovanju se nalazi i dodatni ventilator koji se kači na hladnjak i dodatno poboljšava hlađenje. Na ploči se nalazi i integrisana fleš memorija sa bazičnom Splashtop verzijom Linux sistema, što Asus zove ExpressGate. Poenta ovoga je da po paljenju računara možete u roku od 5 sekundi podići ovaj mini-Linux i pristupiti Internetu (surfovanje, chat preko Pidgin-a i Skype-a) i gledanju slika. Ovo je veoma korisna opcija, pošto recimo u slučaju pada operativnog sistema možete potražiti pomoć i rešenje problema, putem email-a, messenger-a ili na nekom od foruma. Pomenućemo i Drive Xpert što je u stvari neka vrsta instant RAID-a u stripping i mirroring režimu, ali nezavisno od operativnog sistema, čime se izbegava petljancija sa drajverima.

Sa tri PCIe x16 slota, ploča podržava CrossFireX i maksimalno 4 grafička procesora, ali u x16 x4 x4 ili x8 x8 konfiguraciji zbog fizičkog ograničenja u vidu PCIe linija magistrale. Na ploči se nalazi i ukupno osam SATA konektora, jedan ATA i na kraju jedan eSATA priključak. Ovo bi definitivno trebalo da bude dovoljno za svakoga. Moguće je povezati ukupno 12 USB uređaja (preko 6 konektora sa zadnje strane ploče i 3 headera na ploči od kojih svaki podržava po dva uređaja). Tu je podrška i za FireWire (2 konektora), Dual GigabitLAN jedan PS/2 konektor (za tastaturu ili miš). Na ploči se nalazi i integrisana 8-kanalna zvučna kartica, zajedno sa optičkim i koaksijalnim S/PDIF konektorima. Asus P5Q Deluxe koristi Phoenix/Award BIOS koji je veoma detaljan i relativno jednostavan za korišćenje. Ovo kažemo zato što je lako pronaći ono što se traži, ali opcija ima toliko da će početnici sigurno imati problema da pohvataju sve konce. Sasvim sigurno, najzanimljiviji deo će biti Extreme Tweaker meni u kome se nalaze opcije vezane za overklok. Svakako da će biti više nego dovoljno opcija za one koji vole da eksperimentišu, i ostaje da se vidi koje su najveće vrednosti radnih frekvencija koje se mogu izvući. Ne treba zaboraviti ni Power i Reset tastere na ploči, što će se posebno svideti onima koji se bave overklokom, no šteta što je izostao taster za resetovanje BIOS-a.

Rezime

Matična ploča koju smo videli je vrlo kvalitetne izrade, a tehnologija i upotrebljene komponente garantuju stabilan rad u normalnim uslovima eksploatacije (ovo se podrazumeva svakako) ali i kada se sistem overklokuje. Neke od glavnih osobina su vezane za stabilan rad komponenti i uštedu energije, međutim, ostaje da se vidi koliko je u pitanju dobar marketing a koliko realan napredak u odnosu na prethodnu generaciju. Nama se veoma dopao ExpressGate, koji ima potencijal da se i dodatno unapredi i postane standard. Ova ploča definitivno ima potencijala da bude vrlo dobra kupovina, no sačekaćemo formiranje cene na našem tržištu, ali i P45 modele ostalih proizvođača.

Testirani model je uzorak.

KimTec ustupio: Asus P5Q Deluxe
Prodaja kroz mrežu dilera: spisak na [kimtec.co.yu/gdedakupim]( http://www.kimtec.co.yu/gdedakupim)