
Premium nije tu u imenu ploče slučajno. Vrhunska ploča, vrhunska tehnologija i vrhunska oprema. Integrisanih 2GB DDR3 memorije koja inicijalno radi na 1333MHz a može se overklokovati do 1500MHz. A cena? Nije prava sitnica.
Prvi u Srbiji Vam donosimo test ekskluzivne Asus P5K3 Premium matične ploče o kojoj će se dosta pisati u predstojećem periodu.
Black Pearl možda zvuči kao novi nastavak sage o kapetanu Jack Sparrow-u i Piratima sa Kariba, ali nije tako. U pitanju je prestižna edicija matičnih ploča kompanije Asus, a najnovije čedo u ovoj porodici je Asus P5K3 Premium. Već se malo zavrti u glavi od silnih Premium i Deluxe sufiksa, pa je na prvi pogled teško pronaći razliku. Asus P5K3 Deluxe smo imali prilike da vidimo u jednom od prethodnih testova, a Premium verzija se ipak razlikuje i na prvi pogled. A sada nešto sasvim drugačije, rekli bi čuveni Pajtonovci, pa tako Asus P5K3 Premium nema memorijskih slotova, već integrisanih 2GB DDR3 memorije.
Ključne karakteristike
- Fantastičan kvalitet izrade
- Odlični Stack Cool 2 sistem pasivnog hlađenja
- Podrška za dolazeće višejezgarne Intel procesore izrađene u 45nm tehnologiji
- Integrisanih 2GB DDR3 memorije koja po default-u radi na 1333MHz
- Mogućnost overkloka memorije do 1500MHz
- Bogata prateća oprema
Utisak kvare
- Memorija se ne može menjati i nadograđivati
- Ekskluzivnost povlači sa sobom nerealno visoku cenu
Specifikacija
Asus P5K3 Premium - Format ploče: ATX
- Čipset: Intel P35 / ICH9R sa Intel Fast Memory Access tehnologijom
- Procesor: LGA775 socket za Intel Core2 Quad / Core2 Extreme / Core2 Duo / Pentium Extreme / Pentium D / Pentium® 4 procesore, podrška za Intel multi-core CPU procesore sledeće generacije izrađene u 45nm tehnologiji
- Memorija: integrisano 2GB DDR3 1333MHz (OC do 1500MHz)
- Kontroleri: 6x SATA (RAID 0, 1, JBOD), 2x IDE, 2x eSata
- Slotovi: 2x PCI-E x16, 2 x PCI Express x1, 3 x PCI 2.2
- Zvuk: integrisana ADI AD1988B 8-channel High Definition Audio CODEC
- Dodatno: ASUS WiFi-AP Solo, Dual Gigabit LAN
Asus P5K3 Premium
Asus P5K3 Premium prosto oduševljava kvalitetom izrade i propratnim pakovanjem. Sama težina kutije u kojoj se nalazi odmah naglašava da je ova ploča malo drugačija. Prvo što se vidi je impozantni sistem pasivnog hlađenja koji se sastoji od bakarnih heat-pipe cevi i hladnjaka. Sa poleđine ploče, vidi se i ostatak tog sistema, Stack Cool 2, kako ga Asus naziva. Kako god ime bilo, sistem radi besprekorno dobro, pa ni posle višečasovnog testiranja, hladnjaci ostaju topli, ali nikako vreli. Bez sumnje, ovo je jedan od najboljih sistema pasivnog hlađenja koji smo do sada videli na matičnoj ploči.
Glavna "zvezda" ove ploče se nalazi na mestu gde se inače nalaze memorijski slotovi. Veliki hladnjaci skrivaju DDR3 1333MHz memorijske module, koji se, kako Asus tvrdi, mogu overklokovati i do 1500MHz. Pri tome, treba obratiti pažnju da je poželjno koristiti procesor koji može da radi na sistemskoj magistrali od 1333MHz. Nema sumnje da je Asus uspeo da probere najkvalitetnije module memorije, a kako je napon memorije spušten na 1.5V u odnosu na 1.8V koliko iznosi kod DDR2 memorije, ne čudi mogućnost ovakvog overkloka. Ipak, moramo napomenuti da bi ipak bilo lepo da je ostavljena mogućnost proširivanja memorije, to jest, da su ostavljena dva memorijska slota.
Ostatak konfiguracije ploče je identičan kao kod modela P5K3 Deluxe, te uz podršku najnovijim Intel višejezgarnim procesora koji su izrađeni u 45nm tehnologiji, ploča sadrži i 2 PCI Express x16 slota (SLI ili CrossFire režim rada sa dve grafičke kartice su podržani), 2 PCI Express x1 i 3 PCI slota. Od konektora na samoj ploči, tu su i 6 SATA konektora i jedan ATA, dok se as zadnje strane nalaze FireWire i dva eSATA priključka. Ploča podržava 10 USB konektora, Dual Gigabit LAN priključke, 7.1 integrisanu zvučnu kartu i WiFi Access Point. Zanimljivo je da postoji samo jedan PS/2 konektor. Zaista impresivan spisak.
Asus-ovi inženjeri su za razliku od standardnog fly-by pristupa memoriji, gde se podacima pristupa serijski, konstruisali T-Tree binarno grananje, gde se memorijskim čipovima pristupa paralelno, i time vreme nasumičnog pristupa memoriji skraćuje i do 50%. Ovo je veoma inovativan pristup koji je uspešan prevashodno zbog toga što se memorijski moduli nalaze na samoj ploči, te je i manipulacija njima mnogo lakša.
U dodatku 8-strukoj filtraciji napona koja osigurava fantastičnu stabilnost u radu, čak i pri ekstremnom overkloku, Asus je koristio nešto što se zove Hyper PCB, odnosno štampanu ploču od čak 10 slojeva. Ovo doprinosi još kvalitetnijem napajanju, smanjenom nivou interferencija, optimizaciji potrošnje, ali i smanjenoj latenciji koja direktno utiče na mogućnosti overkloka. Sve ovo je obuhvaćeno u tehnologiji koju Asus naziva Turbo D3.
Kao što se i očekivalo, BIOS je prilično bogat opcijama za overklok, pa osim već viđenim opcijama za overklok procesora, posebna pažnja je posvećena memoriji koja predstavlja posebnu specifičnost ove ploče. U okviru JumperFree Configuration pod menija, kao i AI Overclocking-a se nalazi većina parametara za manuelno podešavanje i fino doterivanje sistema. Naravno, moguće je koristiti i neke od predefinisanih N.O.S (Non-delay Overclocking System) opcija, ali dobici na ovaj način nisu preterano veliki, te se za bolje rezultate moraju ipak zavrnuti rukavi.
U želji da proverimo da je i koliko ova sjajna ploča brža u odnosu na DDR2 memoriju na 1000MHz, uporedili smo je sa Asusu P5KC pločom u koju smo stavili GeIL DDR2 1000MHz Ultra Dual Channel kit. Moduli su od po 512MB, a ovo su jedni od najbržih modula koje smo u kratkom vremenu mogli da pronađemo na našem tržištu. U okviru SiSoft Sandra programa i memorijskog testiranja, na default vrednostima za memoriju, dobili smo sledeće rezultate: Asus P5K3 Premium RAM bandwidth Int Buff'd iSSE2 6941 MB/s, RAM bandwidth Float Buff'd iSSE2 6947 MB/s, Asus P5KC RAM bandwidth Int Buff'd iSSE2 5655 MB/s, RAM bandwidth Float Buff'd iSSE2 5091 MB/s. Pristup memoriji, odnosno latencija daje sledeće rezultate: Asus P5K3 Premium 73ns, Asus P5KC 98ns. Za kraj, PCMark05 na testu memorije daje sledeće brojke: Asus P5K3 Premium 5808 poena, Asus P5KC 5283 poena.
Iz rezultata se vidi da je u radu sa celim brojevima, DDR3 memorija bolja za 22%, u radu sa brojevima u pokretnom zarezu za 36%, pristup memoriji je kraći za 34% a PCMark05 test daje prednost od 10%. Sve ovo su i više nego dobri rezultati, pogotovo kada se ima u vidu da je DDR3 memorija koja je integrisana predviđena da radi i do 1500MHz, pa samim tim i ostvari bolje rezultate od ovih. Rezultati svakako govore dovoljno sami za sebe, a DDR3 tehnologija očigledno uspeva da prevaziđe probleme koji ograničavaju dalji razvoj DDR2 tehnologije po pitanju performansi.
Rezime
Asus P5K3 Premium je matična ploča koja može biti interesantna entuzijastima i overklokerima. Ploča na sebi ima apsolutno sve dostupne tehnologije koje Vam mogu zatrebati. Ograničenost na 2GB radne memorije i nemogućnost izmene i/ili proširenja svakako skraćuje životni vek ove fantastične ploče, ali sa druge strane nedvosmisleno demonstrira tehnička dostignuća Asus-ovih inženjera. Nije lako u svakom trenutku ponuditi tržištu apsolutno najkvalitetnije i najbrže rešanje, ali Asus se definivno puno trudi i u tome svakako uspeva.
Nemojte se prevremeno oduševiti i krenuti da prebrajate novac koji ste duže vremena pripremali za kupovinu nove ploče, jer ova ploča košta najmanje 5 puta više od najskuplje varijante koju ste imali u vidu. Nije greška u kucanju, ova ploča u Americi košta preko $1000, pa se postavlja pitanje kome je uopšte i namenjena, izuzev za potrebe testiranja u raznim časopisima i na Internet sajtovima. Ne bi nas začudilo da neki muzičar ili sportista u zanosu prikazivanja svog 'skromnog' doma, u emisiji MTV Cribs, uperi prstom u računar i kaže da je platio matičnu ploču preko $1000. Ako ništa drugo, znaćemo da ne laže.
Kim Tec ustupio: Asus P5K3 Premium, Black Pearl Edition Tehnički sponzori Desk: Intel Core2 Duo 6550, 2.33GHz, 4MB L2 Cache, FSB 1333MHz
Desk: Geil Ultra DDR2 1000MHz CAS4 Dual Channel Kit
Desk: Asus P5KC
Cooler Master: Hyper TX2
Kimtec: Antec TruePower Trio 650W