Asus M4A89GTD PRO

Najnoviji AMD čipset i prva matična ploča koju smo testirali. Asus je napravio sjajnu ploču koja na najbolji način koristi ono što novi čipset donosi. Integrisana grafika HD 4290 je u ovom trenutku i najbrža u toj kategoriji, a podrška za USB 3.0 i SATA 6GB/s daju sasvim dovoljno razloga za upgrade.

AMD je krenuo u pravu ofanzivu, pa smo tako dobili recimo novu generaciju DirectX 11 grafičkim kartica kojima je, bar u ovom trenutku, konkurencija prevaziđena i što se tiče performansi ali i implementirane tehnologije. Sa druge strane, već duže vremena Intel vodi trku kada je reč o procesorima i čipsetovima, no izgleda da je došlo vreme i to da se promeni, pa tako imamo premijeru novog čipseta AMD 890GX. Iako smo navikli da Asus ima malo bolju saradnju sa Intelom kada su premijere u pitanju, ipak je ovaj proizvođač jedan od prvih koji je ponudio i ploču baziranu na novom AMD-ovom rešenju.

Ključne karakteristike

  • Podrška za SATA 6GB/s i USB3.0
  • Do sada, najmoćnija integrisana grafika
  • Veoma dobre performanse
  • Podrška za nadolazeće 6-core AMD procesore

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Format ploče: ATX
  • Čipset: AMD 890GX
  • Procesor: Socket AM3 Phenom II, Athlon II, Sempron 100 serija
  • Memorija: 4x DIMM, 16GB DDR3 (1,866MHz)
  • Kontroleri: 6x SATA 6GB/s (RAID 0, 1, 5 i 10), 2x eSATA, 1x IDE
  • Slotovi: 2x PCIe x16 (x16 ili x8 x8 mod), 1x PCIe x1, 1x PCIe x4, 2x PCI
  • Zvuk: HD Audio via Realtek ALC892 8-channel
  • Konektori: 1 x PS/2, 13 x USB 2, 2 x USB 3, 2 x FireWire, LAN, 4 x surround audio out, line in, mic, optical S/PDIF out, eSATA, DVI, D-Sub, HDMI
  • Dodatno: Integrisana Radeon HD 4290 grafička kartica

Asus M4A89GTD PRO

Prvo što bi trebalo reći je da suštinski, 890GX čipset nije revolucionarno nov, te da je većina stvari praktično identična kao kod 790GX. Suštinske razlike se svode na novu integrisanu grafiku, kao i podršku za SATA 6GB/s u okviru Southbridge-a. Ovaj čipset je dizajniran tako da će raditi sa novim 6-jezgarnim procesorima ove kompanije, i dalje koristeći HyperTransport 3.0 (5.2GT/s) vezu. Podrazumeva se podrška za Hybrid Crossfire i CrossFireX, što znači da se vrlo lako može unaprediti grafika dodavanjem neke od novijih kartica. Dodatno, zasebni kontroler je potreban da bi se pružila podrška za USB 3.0, dok je USB 2.0 standardno podržan u okviru Southbridge-a. Još jedna veoma bitna stvar je činjenica da je AMD potpuno prešao na PCIe 2.0 interfejs, što je direktna prednost u odnosu na Intel.

Layout ploče je dosta dobar, konektori su raspoređeni tako da neće ometati instalaciju komponenti niti protok vazduha, stim što primećujemo da su dva SATA konektora pomerena malo od ivice, što može u nekom scenariju zasmetati ako je jedna PCI kartica veće dužine, pošto je prvi PCIe x16 slot plavi (koji nije prvi po redu). Oko ležišta procesora je dovoljno prostora ostavljeno za kulere iako su hladnjaci dosta visoki, što znači da neće biti problema oko instalacije nešto većih custom rešenja za hlađenje.IDE konektor je preživeo, dok je floppy ipak otišao u penziju. Postoje četiri memorijska slota za DDR3 memoriju, maksimalno 16GB i brzine od 1.866GHz. Sigurno su svi primetili Switch Card dodatak koji se nalazi u prvom (po redu) PCIe x16 slotu, što je neophodno ako se koristi konfiguracija sa jednom dodatnom grafičkom karticom. Za slučaj da se dodaju dve kartice, ovaj dodatak se mora izvaditi, a treba samo pomenuti i da će kartice tako raditi u x8 x8 modu.

Ploča ima 10-fazni sistem napajanja procesora, a proizvođač je ostao kod dobro poznatog Stack Cool 3 sistema hlađenja koji koristi aluminijumske hladnjake povezane heat-pipe cevi, što bez ikakvih problema radi posao. Da malo objasnimo i šta je sa integrisanom grafikom, u pitanju je HD 4290, odnosno u realnosti overklokovana HD 4200 koju znamo od ranije što znači da nema podrške za Direct X 11, već samo Direct X 10.1. Takt je 700MHz, ima 40 Stream procesora i punu podršku za UVD 2. Ono što se možda i ne vidi na prvi pogled je SidePort memorija koja je integrisana na ploču, pored čipseta, a u pitanju je 128MB na 1333MHz. Kao što smo i očekivali, proizvođač je predvideo da će korisnici verovatno malo hteti i da overklokuju procesor, pa se tako jednostavno može recimo otključati dodatno jezgro (kod 3-core modela).

Rezime

Novi AMD 890GX čipset u startu nije toliko različit od 790GX, no ipak je u pitanju veoma dobro osmišljeno rešenje koje nam donosi najbržu integrisanu grafiku u ovom trenutku. Ako dodamo prelaz na PCI x16 interfejs, podršku za SATA 6GB/s i USB 3.0, jasno je da razloga za upgrade itekako ima na pretek. Performanse su u rangu najboljih AM3 rešenja na tržištu, i jedino treba sačekati da i ostali proizvođači predstave svoje verzije, da bi mogli da damo konačnu ocenu ove ploče. U svakom slučaju, Asus se potrudio da među prvima izbaci svoj model novog čipseta, ova ploča stvarno zaslužuje preporuku.

Conclusion

At first glance, new AMD 890GX chipset isn’t so different than 790GX but in fact this is very good solution providing the fastest integrated graphic in this moment. If we add transfer to PCI x16 interface, SATA 6GB/s and USB 3.0 support, it is clear there are tons of reasons to upgrade. Its performances are in the line with the best AM3 solutions and the only thing we should do is to wait other producers and their versions so we could be able to provide our opinion. In any case, Asus made great efforts to be the first company to introduce new chipset model and this motherboard surely deserve all the praise.

Testirani proizvod je uzorak.

Asus ustupio: Asus M4A89GTD PRO