
Ovo je Micro ATX ploča koja koristi najnoviju AMD platformu sa Zacate E350 Dual-Core APU procesorom koji radi na 1.6GHz i koji ima integrisanu Radeon HD 6310 grafiju na sebi. Odlične performanse i mala potrošnja su glavni razlog zašto će dominacija Atom platforme biti poljuljana.
AMD je već neko vreme najavljivao novosti za Fusion platformu i APU (Accelerated Processing Unit) tehnologiju, i konačno smo dočekali da vidimo i prvu matičnu ploču. U pitanju je Asus model Micro-ATX formata koji će sigurno biti veoma interesantan onima koji sastavljaju HTPC računar i svima koji traže što jednostavniju, manju i energetski efikasniju konfiguraciju. Posle dosta duge dominacije Intel Atom platforme koja je posebno na netbook tržištu bila neprikosnovena, pa zatim i pojačanju u vidu ION i ION2 grafike, došlo je izgleda vreme za nešto novo. AMD je napravio nešto novo što će po svemu sudeći imati veliki uticaj na deo tržišta okrenut integrisanim konfiguracijama i ultra prenosnim rešenjima.
Činjenica je da netbook računari ne mogu uvek da se izbore sa zahtevima čak i kada su u pitanju neke malo ozbiljnije Web aplikacije (da ne pričamo i multimediji), što i nije čudno ako znamo da je grafička akceleracija termin koji se sve više upotrebljava u raznim kontekstima. Delimično rešenje je viđeno sa ION grafikama, međutim zbog njih je dosta povećana potrošnja energije, što je sa druge strane smanjilo autonomiju netbook-ova, što je svakako kontraproduktivno. AMD APU rešenje je izgleda idealno rešenje pošto troši 23W (18W procesor, 5W čipset), što uključuje i grafiku koja je sada sastavni deo procesora, za razliku od ION2 platforme koja troši malo manje od 30W.
Ključne karakteristike
- Novi AMD APU
- Vrlo niska potrošnja
- USB 3.0 i SATA 6GB/s podrška
- Odlične performanse
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Format ploče: Micro-ATX
- Čipset: AMD FCH A50 (Hudson M1)
- Procesor: AMD Zacate E350 Dual-Core 1.6GHz
- Grafika: integrisana Radeon HD 6310
- Memorija: 2x DIMM, Max. 32 GB, 1333/1066 DDR3
- Kontroleri: 5x SATA 6.0GB/s, 1x eSATA
- Slotovi: 2x PCIe x16 (x4 protok), 1x PCIe x1, 2x PCI 2.0
- Zvuk: Realtek ALC892 7.1
- Konektori: Gigabit LAN, 12 USB 2.0 portova, 2x USB 3.0, 2x FireWire, 3x 3.5mm audio, optički S/PDIF, PS/2, D-Sub, DVI, HDMI
- Dodatno: EFI BIOS
Asus E35M1-M Pro
Ploča sa crnim PCB-om i plavo-belim plastičnim elementima dosta podseća na Asus modele koje smo i ranije videli, a ono što privlači pogled jeste nešto veći hladnjak koji pokriva praktično četvrtinu ove minijaturne ploče. Ispod ovog hladnjaka se nalaze Fusion E350 APU procesor i Hudson M1 Southbridge čip. Iako se u pakovanju dobija 80mm ventilator koji se lako instalira na vrh hladnjaka, on realno neće biti potreban pošto se procesor ne greje mnogo čak ni pod punim opterećenjem. U prevodu, temperatura nije prelazila 50 stepeni ni u jednom scenariju, no nije isključeno da će oni koji nameravaju da koriste intenzivnije i zahtevnije aplikacije ipak staviti ventilator što definitivno rešava sve eventualne nedoumice oko zagrevanja. Uprkos dimenzijama ploče, layout je odličan i sve komponente prilično dobro pozicionirane ako ne računamo jedan SATA konektor koji je postavljen između memorijskih slotova i drugih SATA konektora.
Možemo videti da su na raspolaganju dva memorijska slota za maksimalno čak 32GB DDR3 memorije (do 1333MHz), ali i jedan PCIe x16 slot (koji doduše radi na 4 linije magistrale) ukoliko neko hoće da unapredi grafičke performanse. Postoje još jedan PCIe x1 slot i dva klasična PCI slota, što je sasvim dovoljno za Micro-ATX ploču. Imamo pet SATA i jedan eSATA 6.0GB/s konektora, 12 USB 2.0 i dva USB 3.0 konektora, kao i dva dodatna FireWire priključka i gigabitni LAN konektor. Postoji i integrisana 8-kanalna zvučna kartica, sa optičkim S/PDIF izlazom i analognim 3.5mm konektorima. Na kraju, tu su i video izlazi, a pored analognig D-Suba imamo i DVI i HDMI. Ono što vidimo je da se na ploči nalazi i EPU kontroler koji služi za automatsko regulisanje potrošnje delova sistema, kao i Turbo Key II taster kojim se automatski pristupa overklokingu. Nama je posebno zanimljiv i EFI BIOS koji predstavlja novu generaciju grafičkog interfejsa i podržava čak i rad miša, a pomoću koga će korisnici lakše pronaći i podesiti željene parametre (postoje inače dva profila rada, EZ za početnike i Advanced za malo naprednije korisnike).
Rezime
Ova ploča predstavlja sjajnu alternativu vrlo popularnim Atom rešenjima, pogotovo što je po pitanju performansi iznad onoga što Intel zajedno sa NVIDIA-om može pružiti. Ono što ostaje da se vidi jeste podrška od strane proizvođača matičnih ploča odnosno dostupnost na tržištu od koje će dosta zavisiti i maloprodajna cena. AMD konačno ima odgovor i rešenje (i to bolji, da odmah kažemo) za integrisane i HTPC sisteme, i sa nestrpljenjem čekamo i netbook varijante kod kojih će se i najviše videti prednosti ove nove platforme. Asus, kao jedan od prvih proizvođača u ovom slučaju, odlično pokazuje koliko može da se izvuče iz nove platforme, ali i zašto važi za jednogo od najvećih i najboljih proizvođača matičnih ploča.
Conclusion
This board is a great alternative to very popular Atom solutions, especially as its performances are beyond what Intel with NVIDIA can provide. What remains to be seen is the support by the motherboard manufacturers and the availability of on the market since that will depend much on the retail price. AMD finally has an answer and solution (and it is better to say that immediately) for integrated and HTPC systems, and we are eager to see some netbook variants in which benefits of this new platform will be obvious. Asus, as one of the top manufacturers in this case, nicely shows how much can be taken out of the new platform, and why this company is considered one of the biggest and best motherboard producers.
Testirani proizvod je uzorak.
Asus ustupio: Asus E35M1-M Pro
zvanični sajt: asus.rs