
Novo ime na našem tržištu, Acasa je kompanija koja tek treba da se predstavi. Mi smo za početak odabrali Freedom Force kuler za grafičku karticu. Ovaj model nudi osetno efikasnije hlađenje od fabričkog, i podržava poduži spisak grafičkih kartica ATI i NVIDIA. Dobar izbor za entuzijaste i overklokere.
U poslednje vreme se kod nas može pronaći dosta egzotičnog hardvera o kome smo do nedavno mogli samo da čitamo na Internetu. To će sigurno najviše zanimati naprednije korisnike i entuzijaste koji uvek traže nešto novo što im može pomoći u podizajnu performansi sistema. Kompanija Akasa definitivno ne spada u red onih najpoznatijih, no to ne znači da nema nešto zanimljivo da ponudi. Freedom Force je kuler za grafičku karticu (sa NVIDIA i ATI procesorom) koji menja fabričko rešenje da bi se hlađenje učinilo efikasnijim, što ostavlja onda više mogućnosti da podizajne performansi overklokom. Kombinacija masivnog aluminijumskog hladnjaka, bakarnih heat-pipe cevi i dva 80mm ventilatora su dovoljni da ohlade i najvrelije kartice kada se ovrklokuju, tako da investicija u ovakav kuler itekako ima smisla.
Ključne karakteristike
- Jednostavan i efikasan dizajn
- Dobijaju se hladnjaci za memorijske čipove
- Jednostavna instalacija
- Odlične performanse
Utisak kvare
- Nema kontrole broja obrtaja ventilatora
- Ne spada u najtiša rešenja
Specifikacija
- Dimenzije: 190 x 107.5 x 55 mm
- Težina: 440g
- Hladnjak: aluminijumska rebra, bakarne heat-pipe cevi
- Ventilatori: 2x 80mm Sleave Bearing (2200rpm, LED svetlo bele boje)
- ATI grafika: Radeon Xxxx, HD2600XT, HD2900XT, HD2900Pro, HD3850, HD3870, HD4830, HD4850, HD4870, HD4890
- NVIDIA grafika: GeForce 6800 Ultra, GT, GS, GE, XT, LE, 7800 GTX, GT, 7900 GTO, GTX, GT8800GT, 8800GTS, 9600GSO, 9800GTX, 9800GTX+, GTS250, GTX260, GTX285
- Dodatno: memorijski hladnjaci
Akasa Freedom Force
Iako na prvi pogled deluje pomalo glomazno, sa 190x107.5mm Freedom Force je u suštini manji u odnosu na kulere koji se obično koriste. Debljina je 55mm, što znači da je u pitanju Dual-Slot sistem koji će zauzeti i susedni slot u kućištu. Freedom Force se sastoji iz dva dela, hladnjaka i plastičnog rama sa dva ventilatora. Sam hladnjak je sastavljen od dva aluminijumska hladnjaka tower tipa i jednog klasičnog koji je montiran odmah iznad osnove kulera i bakarnih heat-pipe cevi kojim ima ukupno 4 (ako nekoga zbunjuje što je bakar srebrne boje, to je zbog toga što je poniklovan). Kada se pogleda sa druge strane, vidimo da je u pitanju Direct-Touch osnova, odnosno da nije zatvorena sa strane sa koje naleže na grafički procesor, već su heat-pipe cevi utopljene u aluminijumsku pločicu i direktno naležu na procesor. Ovim se ostvaruje bolji kontakt i transfer toplote.
Ventilatori su prečnika 80mm i Sleave Beering tipa, sa jednim 3-pinskim konektorom preko koga se može očitavati, ali na žalost ne i regulisati, broj obrtaja. Sa 2200RPM-a, ventilatori nisu previše glasni, ali nisu ni nečujni, što svakako treba imati u vidu prilikom kupovine. Ono što se ne vidi dok se ne uključe je plavo LED osvetljenje koje izgleda vrlo atraktivno. Osnova kulera je takva da se može montirati na svaku karticu sa rastojanjem između susednih rupa za šrafove od 43.2, 53.2 i 61.5mm, a montaža je vrlo laka pomoću kompleta šrafova iz pakovanja. Iako je spisak podržanih kartica poduži, za slučaj da nema one koja potrebna, treba proveriti da li ipak može da se montira pošto je moguće da proizvođač na spisak nije stavio neke od modela na koje pasuje bez problema. U pakovanju se dobijaju i hladnjaci za memoriju koji jesu sićušni, ali svakako je bolje da budu instalirani.
Rezime
U odnosu na fabrički sistem hlađenja, Freedom Force predstavlja svakako mnogo bolje rešenje, hladi bolje (skida temperaturu i do 10 stepeni razlike) i ne čuje se mnogo glasnije. Ipak, činjenica je da postoje i VGA kuleri koji su efikasniji, no činjenica je da ih nema baš puno sa ovakvom podrškom za različite grafičke procesore. Što se buke tiče, voleli bi i da je za nijansu tiši pošto je otprilike u rangu fabričkog kulera koji na maksimalnom broju obrtaja ume itekako da se razgoropadi. U svakom slučaju, kompanija Akasa se predstavila na vrlo lep način ovim kulerom koji će sigurno privući dosta pažnje, sasvim opravdano.
Conclusion
In relation to fabric cooling system, Freedom Force represents much better solution, it is quieter, and it has better cooling performances. Still, we must admit there are many, more effective VGA coolers but not too many with this type of graphic processor support. Speaking of noise, it could be quieter because it can be very loud with maximal revolution number. In any case, Akasa Company presented itself in a best way with this attractive cooler, that’s for sure.
Preporučena cena (uključujući 18% PDV, novembar 2009.): 40€
Gigatron ustupio: Akasa Freedom Force
maloprodaja: Gigatron Shop Kirovljeva br. 17, 011 / 354 13 78 ili 011 / 354 13 79