XFX Radeon R7 250 Core Edition

Još jedna XFX R7 250 grafička kartica, a posle Low-Profile modela, na redu je i Core verzija sa custom Ghost 2.0 sistemom hlađenja. Brzine procesora i memorije nisu menjane u odnosu na referentnu fabričku verziju ali kartica ima efikasnije hlađenje.

Na test stiže još jedna AMD R7 250 grafička kartica, ovoga puta XFX model. Već smo imali priliku da isprobamo XFX R7 250 model, i to Low-Profile varijantu koja je fabrički down-clockovana, dok je ovaj model sa referentnim vrednostima takta procesora i memorije. Ono što je bitno reći je da se ovde koristi drugačiji sistem hlađenja u odnosu na fabrički model, takozvani Ghost 2.0 koji doprinosi efikasnijem ali i tišem hlađenju, tako da će kartica biti i dobar izbor za one koji planiraju overklok. Iako se radi o novoj seriji grafike, nije loše da odmah razjasnimo da se radi o dobro poznatom Oland GPU-u, koji pamtimo recimo sa OEM 8670 kartice. Nismo slučajno pomenuli baš ovaj model, pošto je R7 250 u stvari prepakovana Radeon HD 8650.

Ključne karakteristike

  • Ghost 2.0 sistem hlađenja koji je efikasniji od fabričkog
  • Dobre performanse
  • Vrlo dobra cena

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Procesor: 1050MHz
  • Memorija: 1GB GDDR5 na 1150GHz (128-bitna magistrala)
  • Hlađenje: aktivno
  • Interfejs: PCI-E 3.0 x16
  • Izlazi: D-Sub, DVI, HDMI
  • Dodatno: DirectX 11.2 podrška, OpenGL 4.3, Mantle

XFX Radeon R7 250 Core Edition

Kartica je dual-slot dizajna, relativno kompaktnih dimenzija (dužine 7") koje će odgovarati i manjim kućištima. Prednjom stranom dominira 85mm ventilator sa 9 lopatica, koji koristi Ceramic sleeve bearing osovinu, koja se pokazala prilično tihom. Pozicija ventilatora i crni mat plastični poklopac preko hladnjaka nam govore da većina toplog vazduha ipak neće napustiti kućište, pa nije loše na vreme misliti i na hlađenje kućišta. Hladnjak je ceo napravljen od aluminijuma, bez heat-pipe cevi, no i tako uspeva da sasvim dobro ohladi grafiku TDP-a od 65W (hladnjak pokriva i GPU i memorijske module), zbog čega nije ni bilo potrebe za dodatnim naponskim konektorima pošto se neophodno napajanje dobija preko PCI Express magistrale.

Kartica koristi Oland XT (Volcanic Islands generacija) izrađen u 28nm procesu, sa 6 Computing jedinica od po 64 Stream procesora, odnosno ukupno 384, 24 jedinice za teksturu i 8 ROP-ova. Instalirano je 1GB GDDR5 memorije koja radi na 128-bitnom interfejsu (dual 64-bitni kontroleri). Što se tiče takta procesora, ovaj model dolazi sa referentnom brzinom od 1050MHz, odnosno memorije od 1150MHz, tako da ne očekujemo neke velike razlike u odnosu na ostatak R7 250 kartica koje su već testirane. Iako nema CrossFire konektora, ovaj model podržava povezivanje preko PCI Express magistrale, što je dobra vest za one koji planiraju da nabave još jednu ovakvu grafiku.

Na narednoj stranici možete pogledati kako se kartica ponaša u ostalim testovima.

Još jedna XFX R7 250 grafička kartica, a posle Low-Profile modela, na redu je i Core verzija sa custom Ghost 2.0 sistemom hlađenja. Brzine procesora i memorije nisu menjane u odnosu na referentnu fabričku verziju ali kartica ima efikasnije hlađenje.