XFX R7 240 2GB

Ovo je grafička kartica sa samog dna ponude AMD-a, pošto ispod nje postoji samo još R7 230. Ovo je model sa 2GB memorije i u formatu koji je zgodan za one kojima treba Low-Profile model. Performanse u novijim igrama i nisu toliko bitne, pošto će se primarno koristiti za multimediju.

Uvek sa predstavljanjem nove generacije grafičkih kartica, određeni broj postojećih biva prepakovan kako bi se popunile sve eventualne niše, i tako je bilo i ovoga puta kod najnovije AMD generacije grafike. Modeli R7 240 i 250 možda imaju novo ime, ali se praktično radi o modelima Radeon HD 8570 and 8670 koji su bili zastupljeni u OEM tržištu. Iako nije baš model koji će biti namenjen onima koji vole da se igraju, ipak nije ni tako loše, pogotovo pošto ima dosta onih koji traže i malo jeftinije kartice za office ili kućne, multimedijalne konfiguracije, za šta će ovako nešto biti i više nego dovoljno.

Ključne karakteristike

  • Kvalitetna izrada
  • Jednostavan sistem hlađenja koji ne zauzima mnogo prostora
  • Povoljna cena
  • Low Profile format podržan

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Procesor: 730MHz, 780MHz Boost
  • Memorija: 2GB GDDR3 na 1.6GHz (128-bitna magistrala)
  • Hlađenje: aktivno
  • Interfejs: PCI-E 3.0 x16
  • Izlazi: D-Sub, DVI, HDMI
  • Dodatno: DirectX 11.2 podrška, OpenGL 4.3, Mantle

XFX R7 240 2GB

Iako možda to nije baš odmah očigledno, kartice kao što je ova, a to znači modeli koji su već biti dostupni u prethodnoj reviziji, ostaju malo uskraćeni za neke od opcija koje novi modeli podržavaju, da pomenemo samo TrueAudio od brojnih noviteta. Ova kartica koristi 28nm Oland Pro GPU, što je i prva revizija GPU-a koji koriste GCN (Graphics Core Next) arhitekturu, sa uključenih pet od ukupno šest Computing Unit-a. Ovo u zbiru daje 320 Shader procesora, 20 jedinica za teksturu, 32 Z/Stencil ROP i 8 Color ROP jedinica. Ova kartica koristi GDDR3 memoriju, i to 2GB, što je odlično, a u pitanju je 128-bitni memorijski interfejs i default-na brzina od 1.6GHz.

Takt procesora je osnovnih 730MHz, dok se pod Boost-om diže do 780MHz, što ne odstupa od specifikacije proizvođača, odnosno nema fabričkog overkloka. Kartica je kompaktnih dimenzija, tek nešto duža od PCIe slota, sa low profile formatom. U startu stiže sa regularnim bracket-om koji u gornjem delu ima D-Sub konektor, ali se u pakovanju dobijaju dva dotna low-bracket adaptera, prvi se montira na samu karticu i sadrži otvore za DVI i HDMI portove, dok se drugi fiksira na slobodni D-Sub konektor i fiksira paralelno sa karticom u slobodom slotu. Na ovaj način se možda blokira jedan slot, ali se dobija kartica koja staje i u manja kućišta koja se uglavnom koriste za visoko integrisane konfiguracije i HTPC varijante. Za hlađenje se koriste vrlo mali aluminijumski hladnjak i ventilator, a interesantno je da postoje već i pasivno hlađene kartice iz ove serije.

Na narednoj stranici možete pogledati kako se kartica ponaša u ostalim testovima.

Ovo je grafička kartica sa samog dna ponude AMD-a, pošto ispod nje postoji samo još R7 230. Ovo je model sa 2GB memorije i u formatu koji je zgodan za one kojima treba Low-Profile model. Performanse u novijim igrama i nisu toliko bitne, pošto će se primarno koristiti za multimediju.