Ultimativni Intel QX9650

Ovo je najmoćniji desktop procesor na tržištu. Impresivne performanse i mogućnost overkloka su njegove najjače strane. Konkurencija ovde nema šta da traži pošto QX9650 suvereno vlada. Razlike se najbolje vide na graficima, a posle njih je zaista teško ne poželeti ovaj fantastičan procesor.

Intel QX9650 je u ovom trenutku kralj među procesorima koji se mogu naći na tržištu i predstavlja sam vrh ponude kompanije Intel na segmentu desktop procesora. Da odmah i razjasnimo oznaku, Q znači da je u pitanju Quad core odnosno procesor sa četiri jezgra, a X označava Extreme ediciju kojoj pripadaju procesori namenjeni onim najzahtevnijim korisnicima. Ovaj procesor je dizajniran za izuzetne performanse, i on to i postiže bez obzira na zadatak pred koji se stavi. Prosto je fascinantno videti brojke u testovima u odnosu na druge, takođe vrhunske procesore iz Intel i AMD ponude.

Ključne karakteristike

  • Napredni 45nm proces proizvodnje
  • Quad Core arhitektura sa dva Dual Core procesora na jednoj pločici
  • Smanjena površina čipa a povećan broj tranzistora u odnosu QX6850
  • Neverovatnih 12MB L2 keš memorije
  • Izuzetne performanse u svim kategorimama
  • Procesor se ne zagreva mnogo
  • Odličan potencijal za overklok

Utisak kvare

  • Visoka cena

Specifikacija

Intel QX9650 - Takt: 3GHz

  • FSB: 1333MHz
  • Množilac: 9
  • Tehnologija izrade: 45nm
  • L2 Cache: 2x6MB
  • TDP: 130W
  • Podnožje: LGA775

Intel QX9650

Procesor je izrađen u 45nm postupku proizvodnje i sadrži 820 miliona tranzistora (pomenimo da njegov prethodnik, Intel QX6850 ima 582 miliona tranzistora). Sam čip je površine 214mm2 u odnosu na 286mm2 modela QX6850. Novi proces proizvodnje je direktno uticao na povećanje tranzistora i veličinu čip. Toplotna disipacija iznosi 130W, a procesor smo isprobali sa standardnim box kulerom koji je bez ikakvih problema držao temperaturu na normali. Konfiguracija procesora je takva da predstavlja dva Dual Core jezgra na istoj pločici, a još jednom ćemo podsetiti da AMD drži titulu prvog pravog četvorojezgarnog procesora. No titula je jedno, a performanse nešto drugo, pa QX9650 ostavlja daleko iza sebe sve potencijalne konkurente.

Iako je množilac na default taktu od 3GHz postavljen na 9, on može ići na više i to i za po 0.5 i ne treba zaboraviti da su Extreme procesori upravo ono kako se i zovu, ekstremni po pitanju overkloka. Iako je propisani radni napon procesora 1.35V, u praksi se pokazalo da QX9650 može i dosta više da podnese, pri tome ne ugrožavajući stabilnost i ne povećavajući radnu temperaturu mnogo. Još jedan podatak će privući pažnju, a to je fantastičnih 12MB L2 keš memorije, što je jedan od glavnih razloga impresivnim performansama. Osim pomenutih, više fizičkih razlika u odnosu na prethodnu generaciju procesora, tu su i neke logičke, pa je tako uvedena i SEE4 instrukcija koja će najviše značiti onima koji se bave nekom vrstom video montaže. Koliko je ovaj procesor moćan najbolje govori i činjenica da je razlika u performansama u odnosu na prethodnu generaciju oko 20% u najgorem slučaju.

Rezime

Ne ostaje mnogo toga da se doda i kaže, QX9650 jeste najmoćniji desktop procesor u ovom trenutku i tu nema nikakve dileme. Dodajmo tu i činjenicu da se sa 3GHz koliko je default učestanost on može overklokovati bez ikakvih problema i posebne opreme do 4GHz, a ukoliko ste dovoljno vešti i dalje. Ovaj procesor oduševljava u svim mogućim kategorijama, ali za tako nešto mora stajati i adekvatna cena. On nije namenjen širokom broju korisnika, već onim najzahtevnijim koji zahtevaju najbolje što su spremni i da plate.

Testirani model je uzorak.

Intel ustupio: Intel QX9650

Ovo je najmoćniji desktop procesor na tržištu. Impresivne performanse i mogućnost overkloka su njegove najjače strane. Konkurencija ovde nema šta da traži pošto QX9650 suvereno vlada. Razlike se najbolje vide na graficima, a posle njih je zaista teško ne poželeti ovaj fantastičan procesor.