Toshiba Satelite A300D-125

Odličan 15.4" novi Toshiba Satellite laptop, sa dovoljno snage i za one zahtevnije korisnike. Kvalitet izrade je odličan a uprkos glossy završnoj obradi, neće ostajati puno otisaka prstiju. Sa WiFi i Bluetooth konekcijama, biće zadovoljni i poslovni korisnici.

Posle premijere nove Toshiba Satellite generacije laptop računara i modela dijagonale ekrana 17", spuštamo se korak niže na model ekrana 15.4" i seriju A. U pitanju je dizajn koji će očigledno krasiti sve Satellite modele, vrlo atraktivan i svež u odnosu na druge proizvođače. Kvalitet je sada već standardno dobar i nije se pravilo puno kompromisa, što za rezultat ima stvarno sjajne laptopove. Očekujeo da novi Satellite modeli imaju veoma dobre cene, što je samo još jedna stvar zbog koje verujemo da će odlično proći na tržištu.

Ključne karakteristike

  • Vrlo atraktivan dizajn
  • Dobar kvalitet izrade
  • Sjajna ATI Mobility Radeon HD 3470 grafička kartica
  • Integrisan čitač kartica i Web kamera sa mikrofonom
  • Odlične performanse
  • WiFi i Bluetooth moduli

Utisak kvare

  • Tastatura je malo neobična i zahteva navikavanje

Specifikacija

Toshiba Satelite A300D-125 - Ekran: Toshiba TruBrite WXGA 15.4" TFT High Brightness (1280 × 800 piksela)

  • Procesor: AMD Turion 64 X2 TL-60 2.0GHz
  • Ram memorija: 2GB DDR2 667 (1x 2GB), maksimalno 4GB
  • Grafika: ATI Mobility Radeon HD 3470, 128MB
  • Hard disk: 200 GB, 5400rpm SATA
  • Optički uređaj: DVD Super Multi
  • Komunikacija : 56K modem, 10/100 Mbps Ethernet LAN, IEEE 802.11a/b/g, Bluetooth 2.0
  • Portovi : Headphone-out, Mic-in, Line-in, S/PDIF, 4 USB ports (v2.0), Firewire, D-sub out, S-Video out, RJ-45, RJ-11, ExpressCard
  • Dodatno: Čitač kartica: MMC/SD, Memory Stick, Memory Stick PRO, xD, integrisana 1.3 Mpix Web kamera i mikrofon
  • Dimenzije: 363 x 267 x 34.5 mm
  • Težina: 2.7 Kg
  • Baterija: Li-Ion
  • Operativni sistem: Microsoft Windows Vista Home Premium

Toshiba Satelite A300D-125

Laptop je kompaktnih dimenzija i zaobljenih linija koje vizuelno daju utisak da je manji nego što jeste. Napravljen je od solidne plastike glossy završne obrade, crne boje sa sivim poprečnim linijama. Spolja, na poklopcu se nalazi veliki Toshiba znak, da se i iz daleka može videti koja je marka laptopa (za one kojima je i to bitno). Satellite serija je dobila prepoznatljivi izgled koji će je dosta odvojiti od konkurencije koja još uvek koristi konzervativni, IBM-oliki dizajn (crne, kockaste kutije). Tastatura je kao i kod P300 modela vrlo neobična. Tasteri su napravljeni od plastike visokog sjaja i sa oštrim ivicama. Iako na naše iznenađenje ne ostaje puno otisaka prstiju, tasteri su malo tvrđi nego što smo navikli ali i za nijansu bučniji. Ipak, sve je stvar navike i pretpostavljamo da će se korisnici dosta brzo navići. Touch pad je sjajan, hrapave površine i veoma brz, sa dva velika tastera koji su srebrne boje, malo dubljeg hoda i nešto glasniji.

Iznad ekrana se nalazi integrisana Web kamera sa mikrofonom koja je rezolucije 1.3MP. Mikrofon je dobar i solidno hvata zvuk, mada se bolji rezultati ipak dobijaju sa nekim solidnim headsetom. Zvučnici se nalaze iznad tastasture sa obe strane i postavljeni su ispod zaštitne, providne plastike. Iako ne previše glasni, što je i logično za laptop zvučnike, zvučni sistem ima Harman Kardon i Dolby oznaku što znači da možete očekivati nešto bolji zvuk od prosečnog modela. Nekih većih zamerki na zvuk nemamo uz napomenu da će korisnici kojima muzika puno znači sigurno povezati laptop na neke ozbiljnije zvučnike. Dodatni tasteri se nalaze iznad tastature i ima ih zajedno sa onim za paljenje ukupno sedam. Bitno je napomenuti da su tasteri osetljivi na dodir i da ispod njih svetli belo LED svetlo kad se aktiviraju.

Prisutan je i veći broj standardnih konektora koji čini ovaj model podjednako zanimljiv za poslovnu i kućnu namenu. Tu su analogni D-Sub i S-Video konektori za video signal, četiri USB i jedan FireWire konektor, čitač memorijskih kartica, dva audio konektora za mikrofon i slušalice, potenciometar za regulisanje jačine zvuka, modem i LAN konektori i jedan taster za uključivanje WiFi adaptera. Raspored je solidan, ali bi smo mi ipak više voleli da su konektori za zvuk negde sa strane, a ne napred gde mogu malo zasmetati. Postoji i jedan slot za proširenja, ExpressCard, čime su i kompletirane opcije za povezivanje. Što se tiče komunikacije, pored pomenutog modema i LAN adaptera, ovaj model ima i WiFi adapter kao i Bluetooth modul. Ovo praktično znači da nećete biti uskraćeni za komunikaciju bez obzira gde se nalazite.

Komponente koje čine konfiguraciju su AMD Turion 64 X2 procesor na 2GHz, 2GB DDR2 memorije (zauzet je samo jedan slot) sa maksimalnim proširenjem na 4GB, SATA hard disk kapaciteta 200GB i sjajna ATI Mobility Radeon HD 3470 grafička kartica. Na laptop je instaliran Microsoft Vista Home Premium operativni sistem, koja radi veoma dobro na ovoj nimalo slaboj konfiguraciji. Nije nam se svidelo što više nema vrlo praktičnih Recovery diskova koji laptop vraćaju u fabričko stanje, sa instaliranim operativnim sistemom, a samim tim ni drajvera koji će možda u nekom trenutku biti potrebni. Autonomija ovog modela je sasvim pristojna ali ne i nešto posebno fascinantna, pa tako u mirovanju izdržava oko 2h30min a pod punim opterećenjem oko 1h45min.

Rezime

I ovaj Toshiba Satellite model nudi odlične performanse u redizajniranom pakovanju. Konfiguracija je kompletna i vrlo snažna, tako da verujemo da će A300D-125 odgovarati podjednako i kućnim korisnicima sa akcentom na multimedijalnu primenu, i poslovnim korisnicima koji traže kombinaciju mobilnosti i performansi. Većih primedbi i zamerki zaista nema, a Satellite A300D-125 zaslužuje da se uzme u obzir pri kupovini.

Preporučena cena (uključujući 8% PDV, maj 2008.): €

Asbis ustupio: Toshiba Satelite A300D-125
zvanični sajt: www.asbis.co.yu