Poslednjih nedelja su se čule glasine da većina trenutnih audio tehnologija neće biti dostupna u Vista-i. Microsoft je uklonio hardverski layer kao način da restruktuira svoje modele driver-a i odabrao da podrži samo OpenAL audio model. Ovo bi značilo da prethodni DirectSound 3D i EAX program ne bi više mogli da se koriste. Međutim kompanija Creative tvrdi da radi na driver-ima za Windows Vista-u. Novi driver će presretati DirectSound 3D signale i u letu će ih prebacivati u OpenAL omogućavajući Creative X-Fi-u da i dalje izvršava svoj zadatak. Ovo znači da će sve igre koje su kodirane sa EAX podrškom moći da nastave da rade na Windows Vista-i.