Stealth Asus G73Jh

Izlgedom koji najviše podseća na čuveni F-117 bombarder, ovaj laptop je napravljen za igrače koji žele samo najbolje i najbrže, bez obzira na cenu. Vrhunksi kvalitet izrade i ekran fantastičnog kvaliteta tome doprinose, dok su performanse stvarno sjajne, zahvaljujući ugrađenim komponentama. Autonomija nije impresivna, ali to i nije bitan faktor.

Nije prošlo dugo vremena od kako smo videli Alienware M15x računar koji je do tog trenutka bio i najbrži laptop koji smo testirali, a evo već drugog kandidata za titulu. Asus već duže vreme u svojoj ponudi laptopova ima i modele sa oznakom G, što je skraćeno od Gaming, odnosno konfiguracije namenjene najzahtevnijoj kategoriji - igračima. Model G73Jh je trenutno najmoćniji Asus-ov laptop, pa je zbog toga i zanimljivo videti šta kupci mogu očekivati. Postoji par varijanti ovog modela, u zavisnosti od instaliranog procesora, količine i brzine memorije, hard diskova i ekrana, a ono što smo mi dobili je veoma blizu ultimativnoj verziji. Iako cene još uvek nemamo, Asus navodi da će biti između 1200 i 2000 evra, no verujemo da će kod nas, kao i obično, biti i malo skuplje od toga.

Ključne karakteristike

  • Veoma atraktivan dizajn, nalik na čuveni F-117 Stealth bombarder
  • Vrlo funkcionalno i tiho hlađenje
  • Izuzetne performanse
  • Vrhunski Full HD ekran

Utisak kvare

  • Dimenzije i težina
  • Cena

Specifikacija

  • Ekran: 17.3" Full HD (1920x1080)
  • Procesor: Intel Core i7-720QM 1.6GHz (2.8GHz Turbo Mode, 6MB L2 Cache)
  • Ram memorija: 8GB DDR3 1066MHz
  • Grafika: ATI Mobility Radeon HD 5870, 1G GDDR5 VRAM
  • Hard disk: 2x 320GB SATA (7200RPM), RAID 0
  • Optički uređaj: DVD Super Multi Double Layer,
  • Komunikacija : GLAN, WiFi (802.11b/g/n), Bluetooth 2.1 + EDR
  • Portovi : Headphone-out, Mic-in, 4x USB, D-Sub, HDMI, LAN
  • Dimenzije: 42.0 x 31.0 x 1.89~5.68 cm
  • Težina: 3.85 Kg
  • Baterija: 8-cell Lithium-Ion 78Wh
  • Dodatno: 2MP Web kamera, čitač memorijskih kartica 8 u 1 (SD, MMC, MS, XD, Smart Media, mini SD uz adapter, MS-Duo)
  • Operativni sistem: Windows 7 Ultimate 64b

Asus G73Jh

Asus je ovoga puta otišao korak dalje što se tiče dizajna, pa imamo laptop koji izgleda veoma neobično i stvarno podseća na poznati bombarder F-117 koji je kod nas posebno popularan. Linije su oštre i pod pomalo neobičnim uglovima, a ceo laptop je napravljen od mat plastike (Bogu hvala, poslušali su kupce da glossy plastiku ne koriste zbog prljanja i ostavljanja otisaka prstiju) u koju je na poklopcu pored srebrnog logoa proizvođača utisnuta i oznaka Republic of Gamers. Dimenzije laptopa nisu baš male, i osnova je 42x31 cm, dok je debljina napred 1.89cm a pozadi čak 5.68cm. Uz težinu od skoro 4Kg, ovo nije baš prenosno rešenje i sigurno je da će više vremena provesti povezan na struju nego što će se nositi i raditi na bateriju. Plastika od koje je napravljen je veoma dobrog kvaliteta i veoma dobre završne obrade, tako da nema govora o bilo kakvom krckanju ako se jače stisne. Interesantano je da težina nije ravnomerno raspoređena, već je najteži zadnji kraj, što treba znati da slučajno ne bi pretegao kada se podigne sa stola držći samo prednji kraj.

Kada se otvori, vidimo par interesantnih stvari. Prvo, cela tastatura je stala uključujući numerički deo, ali uprkos činjenici da sa svake strane ima još po par cm slobodno, numerički i kursor tasteri su nešto uži, što je prava šteta. U pitanju je chiclet tastatura sa tasterima kvadratnog oblika i sa razmakom između, što je odličan izbor pošto su ovakve tastature veoma udobne i prijatne za kucanje. Dodatno, pošto je zadnji deo laptopa viši, tastatura je pod malim uglom u odnosu na podlogu i to dodatno utiče na ergonomiju kada se kuca. Prednji kraj laptopa, na koji se naslanjaju šake, je napravljen od plastike sa gumiranim finišom, što je veoma prijatno na dodir. Primetili smo da se prednji kraj uopšte ne greje, što je posledica veoma naprednog dizajna sa ventilatorima koji se nalaze sa zadnje strane (otud i nešto veća visina laptopa pozadi). Tastatura ima svoje pozadinsko osvetljenje plave boje čiji se intenzitet može regulisati, a postoji i osvetljenje ispod ekrana, što sve zajedno izgleda veoma atraktivno. Touchpad je veliki i vrlo osetljiv što nam se dopalo, a ispod njega su mouse tasteri smešteni ispod jednog velikog tastera koji je nešto tvrđi nego što bi bilo idealno.

Ekran je dijagonale 17.3" i pune HD rezolucije od 1920x1080 piksela, što će podjednako odgovarati i onima koji vole da gledaju filmove ali i onima koji ga kupuju za igranje pošto je konfiguracija dovoljno snažna da potera i novije igre u maksimalnoj rezoluciji. U pitanju je LED ekran u glossy finišu izuzetno dobre slike, veoma visoke refleksije (dakle biće teško čitljiv napolju po dnevnom svetlu i unutra pod jačim veštačkim svetlom) i nešto užih vertikalnih uglova vidljivosti, što je i očekivano od ekrana na laptopu. Uprkos tome, ekran zaslužuje veoma visoke ocene i predstavlja jedan od boljih koje smo videli. Odmah iznad ekrana je i integrisana Web kamera od 2MP zajedno sa mikrofonom i statusnom diodom (koja je zelene boje i ne uklapa se uz plavo pozadinsko osvetljenje). Iznad tastature se nalazi par dodatnih funkcijskih tastera kao i Altec Lansing zvučnici, dok je subwoofer sakriven sa donje strane laptopa. Raspored konektora je odličan, pa se tako napred nalaze samo statusne diode, a pozadi samo Kensington Lock (od ventilacionih otvora nema puno mesta na raspolaganju). Sa desne bočne strane, nalaze se konektor za napajanje, analogni D-sub i HDMI video izlazi, dva USB porta i slot čitača memorijskih kartica. Na levoj strani su LAN priključak, dodatna dva USB-a, optički uređaj i 3.5mm konektori za mikrofon i slušalice.

Ono što će međutim, sigurno najviše interesovati potencijalne kupce je konfiguracija koja se kod ovog konkretnog modela sastoji od Intel Core i7-720QM procesora koji radi na 1.6GHz (maksimalno 2.8GHz u Turbo režimu), 8GB brze DDR3 memorije, dva hard diska od 320GB spojenih u RAID 0 modu i izuzuetnu ATI Mobility Radeon HD 5870 grafičku karticu koja ima soptvenih 1GB memorije i predstavlja verovatno i najbržu mobilnu grafiku na tržištu. Ovo sve zajedno radi prosto fenomenalno, a instalirani Windows 7 operativni sistem u 64b verziji prosto leti. Naravno, ono što je bitno je kako se ponaša u igrama, a poenta je da bez problema sve novije igre na najoštrijim setovanjima i u maksimalnoj podržanoj rezoluciji pokreće bez problema i u dovoljno fps-a da se igra normalno bez seckanja. Ne treba na kraju zaboraviti ni opcije za komunikaciju, a pored LAN-a postoji i Bluetooth (2.1+EDR) i WiFi adapter (802.11n podržan). Baterija jeste 8-ćelijska, no 78Wh je dovoljno za jedva sata vremena kada je laptop pod punim opterećenjem, dok će u mirovanju izdržati oko 2h. Ovo nikako ne može biti velika mana pošto autonomija nije među najbitnijim parametrima kod ovakvih konfiguracija.

Rezime

Postoje i verzije G73Jh uz koje se dobija i ranac i igrački miš, što su uvek dobrodošli dodaci. U svakom slučaju, nema se mnogo toga dodati ili oduzeti, vrhunski laptop impresivnog kvaliteta i performansi koji u ovom trenutku i nema veliku konkurenciju. Ukoliko su performanse najbitnije, a pare nisu problem, G73Jh dobija apsolutnu preporuku. Asus je dobro pokrio igrački segment svoje ponude, a mi smo se još jednom uverili da se radi o trenutno jednom od najboljih proizvođača laptopova na tržištu.

Conclusion

There are G73Jh versions coming with haversack and gaming mouse. In any case, there is nothing much to say here, this is a top-notch, high build quality laptop with awesome performances. If the performances are the only thing you care about, then G73Jh is the best option for you. Asus did a great job and offered one of the best models at the market.

Preporučena cena (uključujući 8% PDV, mart 2010.): 1565€

Asus ustupio: Asus G73Jh