
Stigla nam je sjajna Sapphire Vapor-X R9-290X grafička kartica na test, a radi se o fabrički overklokovanom modelu sa custom sistemom hlađenja koji je pored svega toga opremljen i sa 8GB RAM-a!
Znamo dobro da originalna AMD Radeon R9 290X kartica dolazi sa 4GB RAM-a, a nekoliko proizvođača je rešilo da situaciju učini još interesantnijom, te sada imamo i kartice sa 8GB RAM-a! Prva koju smo testirali dolazi iz Sapphire-a, sa fenomenalnim Vapor-X hladnjakom i poslednjom revizijom Tri-X dizajna. Iako ovolika količina RAM-a neće baš mnogo uticati na framerate, definitivno će dobro doći onima koji planiraju setup sa više monitora i UHD rezolucije za igranje ili rad. Jasno je da će dupla količina memorije značiti i u startu veću cenu, ali to svakako nije neočekivano. Bez obzira na to, Radeon R9 290X je i dalje jedna od najbržih single-GPU kartica na tržištu koja u ovom slučaju dolazi i sa fabričkim overklokom i custom sistemom hlađenja.
Ključne karakteristike
- Sjajne performanse
- Fabrički overklok procesora
- Vapor-X Tri-X sistem hlađenja
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Procesor: 1030MHz
- Memorija: 8GB GDDR5 na 5500MHz (512-bitna magistrala)
- Hlađenje: aktivno, Vapor-X Tri-X
- Interfejs: PCI-E 3.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, HDMI, DisplayPort
- Dodatno: DirectX 11.2 podrška, OpenGL 4.3, Mantle
Sapphire Vapor-X R9 290X TRI-X (UEFI) 8G
Prvo što primećujemo jesu impozantne dimenzije od čak 305(L)X 114(W)X 47(H) mm! Ovo znači skoro 12" dužine, težina od oko 1.3Kg, dok po širini odgovara 2.5x Slot dizajnu: u prevodu, treba imati dovoljno veliko kućište da bi udobno stala i kako ne bi blokirala druge komponente i konektore konfiguracije. Cela kartica je oklopljena: metalni back-plate pune dužine kartice i zaštitni poklopac sa prednje strane (takođe od metala i punih dimenzija) su u crno-plavoj kombinaciji boja, što izgleda veoma atraktivno. Zagledanje sa bočnih strana otkriva prilično masivan aluminijumski hladnjak, potpuno custom rađen PCB, prilično kvalitetne komponente kao što su Black Diamond prigušnice i Solid kondenzatori, dok se proizvođač opredelioi za 10-fazni sistem napajanja koji obezbeđuje stabilan rad i adekvatno napajanje za standardnu i OC upotrebu.
Pored, sada već uobičajenog, BIOS prekidača (ima pozadinsko osvetljenje i nalazi se sa gornje strane kartice) kojim se bira standardna ili UEFI verzija BIOS-a, sa zadnje strane nalazimo još jedan prekidač (On/Off oznaka) kojim se uključuje/isključuje Intelligent Fan Control (IFC), odnosno opcija da se dva od tri ventilatora uključuju samo onda kada je neophodno (dakle u igrama) čime se dobija još tiši rad kartice. Kartica poseduje veoma interesantan vizuelni indikator opsega temperature: naime sa gornje strane vidimo Sapphire logo koji ima pozadinsko osvetljenje i koji će svetleti plavom bojom (temperatura ispod 60 stepeni), žutom (60 do 80 stepeni) i crvenom (preko 80 stepeni). Sistem hlađenja je poznat od ranije i prilično impresivan: masivan aluminijumski hladnjak, Vapor Chamber koji je u kontaktu sa GPU-om, kao i pet heat-pipe cevi (centralna prečnika 10mm i po dve od 8mm i 6mm sa svake strane). Dodajmo tu i tri 90mm ventilatora koji su montirani paralelno PCB-u.
Kartica je fabrički overklokovana, i to GPU na 1030MHz (u odnosu na referentnih 1000MHz) a memorija na 1375MHz (u odnosu na standardnih 1250MHz), što i nisu toliko velike cifre, ali je i to sasvim dobra osnova za dalji overklok. Za napajanje kartice imamo dva dodatna 8-pinska konektora (koja dodaju 300W na ono što PCIe magistrala može da isporuči), što je i logično pošto će veća količina memorije vući i osetno više struje, uz naravno dovoljnu marginu da se i malo ozbiljnije pozabavi overklokom. Što se video izlaza tiče, tu su dva Dual-Link DVI priključka, HDMI 1.4a i DisplayPort 1.2. Vredi reći da će UHD rezolucija u 60Hz moći da se dobije samo preko DisplayPort-a (HDMI omogućava maksimalno 30Hz, dok DVI interfejs omogućava maksimalno rezoluciju od 2,560x1,600).