Sapphire Vapor-X R9 270X

Sjajna nova grafika koja nam dolazi iz kompanije Sapphire, i koja ima custom Vapor-X sistem hlađenja, po kome je Sapphire i poznat, kao i fabrički overklok, tako da će biti sjajan izbor za one koji žele da u startu dobiju nešto brže i hladnije u odnosu na referentnu verziju.

Posle 290X i 280X modela iz najnovije Radeon R9 serija grafike, na red dolazi i model 270X koji spada u srednju kategoriju od koje postoji još samo jedna slabija (naravno, govorimo u relativnim pojmovima) a to je model R9 270 koji još uvek treba da se pojavi. Proizvođači grafičkih kartica su imali dovoljno vremena da se spreme, tako da sada već imamo custom varijante spremne za prodaju, a već smo videli da se kod nas u prodaji pojavilo par modela. Sapphire je kompanija koja vrlo tesno sarađuje sa AMD-om i uvek među prvima izbacuje nove modele. Već se mogu pronaći Vapor-X i Toxic verzije, a radi se o fabrički overklokovanim karticama koje dolaze sa posebnim sistemima hlađenja po kojima je Sapphire i poznat. Model R9 270X će biti izuzetno popularan zbog odnosa cene i performansi. Sa druge strane, tu je i GTX760 model kao i nešto stariji HD 7950, tako da će izbor biti vrlo zanimljiv.

Ključne karakteristike

  • Custom hlađenje
  • Tih rad i odlične izmerene temperature
  • Odlične performanse za ovu cenu

Utisak kvare

  • Ništa posebno

Specifikacija

  • Procesor: 1100 MHz
  • Memorija: 2GB GDDR5 na 5800MHz (256-bitna magistrala)
  • Hlađenje: aktivno, Vapor-X
  • Interfejs: PCI-E 3.0 x16
  • Izlazi: Dual-Link DVI, Display Port, HDMI
  • Dodatno: DirectX 11.2 podrška, OpenGL 4.3, Mantle

Sapphire Vapor-X R9 270X

Kartica dolazi u osveženom pakovanju sa malo drugačijom grafikom u odnosu na ono na šta smo navikli kada su Sapphire modeli u pitanju, no pakovanje sadrži sve ono što je neophodno, kao što su dva naponska kabla-adaptera, jedan DVI na D-Sub video adapter, CrossFire Bridge adapter ali i jedan HDMI kabl, što nije uobičajena praksa, a što svakako pozdravljamo. Kartica je dugačka 28cm i ima dual slot dizajn, tako da i nije baš malih gabarita, te treba računati i na to da se obezbedi dovoljno prostora u kućištu. Kartica ima sa gornje strane CrossFire konektor za uparivanje sa još jednom karticom, kao i dva 6-pinska konektora za napajanja (za 180W), kao i poseban taster za biranje aktivnog BIOS-a. Ovo će dosta pomoći onima koji planiraju da se bave overklokom, a za slučaj da nešto pođe naopako, kada vraćanjem na regularan BIOS mogu normalno podići sistem. Nove Sapphire kartice imaju i UEFI BIOS ready nalepnicu, što znači da će u kombinaciji sa nekom novijom matičnom pločom i Windows 8 operativnim sistemom biti i brži boot, što je sjajno.

Kartica ima oklop u crnoj boji i sa interesantnim izduvnicima sa zadnje strane, a koristi dva 90mm ventilatora za hlađenje u kombinaciji sa Vapor-X sistemom koji je već duže vreme postiže odlične rezultate i koji predstavlja jedno od efikasnijih rešenja za hlađenje. Video izlazi su raspoređeni tako da imamo dva Dual-Link DVI (za maksimalnu rezoluciju od 2560x1600) i po jedan HDMI i DisplayPort (maksimalna 4k UltraHD rezolucija), a naravno moguće je Eyefinity podesiti u startu sa tri monitora, i to bez korišćenja DisplayPort konektora, što je odlična vest. Ovu grafiku pokreće Curacao XT procesor koji je ništa drugo do modela koji je već korišćen u Radeon HD 7870 grafici. Ovo znači ukupno 1280 shader-a, 32 ROP i 80 jedinica za teksturu. Instalirano je 2GB GDDR5 memorije i koristi se 256-bitni interfejs, uz maksimalnu efektivnu brzinu od 5800MHz.

Na narednoj stranici možete pogledati kako se kartica ponaša u ostalim testovima.

Sjajna nova grafika koja nam dolazi iz kompanije Sapphire, i koja ima custom Vapor-X sistem hlađenja, po kome je Sapphire i poznat, kao i fabrički overklok, tako da će biti sjajan izbor za one koji žele da u startu dobiju nešto brže i hladnije u odnosu na referentnu verziju.