
Sjajna Sapphire grafička kartica koja dolazi sa poznatim Vapor-X sistemom hlađenja koji omogućava tih rad i odlične radne temperature. Kartice stiže već fabrički overklokovana, tako da se dobijaju i sjajni rezultati.
Sapphire i Vapor-X sistem hlađenja su već dugo na tržištu i znamo da ova kompanija koristi Vapor Chamber komore za hlađenje još od Radeon HD 3870 ATOMIC Edition grafike koja se na tržištu pojavila 2007. godine. U međuvremenu, sistem je konstantno unapređivan, tako da sada imamo zasigurno i jedan od najnaprednijih varijanti kada su AMD grafike u pitanju. Ono što znamo kada je ova grafika u pitanju je da se koristi AMD 28nm Cape Verde GPU, koji je energetski i najefikasniji do sada, uz referentni dizajn koji je smanjio zagrevanje, pa smo dobili kartice koje probijaju 1GHz barijeru kada je GPU u pitanju. Tako fabričke verzije ove kartice imaju takt procesora na 1000MHz a memorije na 1225MHz, dok je Vapor-X varijanta dobila startni overklok za 10% kada je GPU u pitanju (1100MHz) i 6% za memoriju (1300MHz).
Ključne karakteristike
- Nova GCN (Graphics Core Next) arhitektura
- Fabrički overklokovana verzija, Vapor-X sistem hlađenja
- Sjajne performanse
Utisak kvare
- Ništa posebno
Specifikacija
- Procesor: 1.1 GHz
- Memorija: 1GB GDDR5 na 1300MHz (128-bitna magistrala)
- Hlađenje: aktivno
- Interfejs: PCI-E 3.0 x16
- Izlazi: 2x DVI, HDMI, DisplayPort
- Dodatno: DirectX 11.1 podrška, Accelerated Parallel Processing, CrossFireX, HD3D Technology, HDMI 1.4a, Enhanced Unified Video Decoder 3D
Sapphire Vapor-X HD 7770 GHz Edition
Sigurno će svi primetiti veliku razliku u odnosu na referentnu verziju ove kartice, pa iako su u pitanju slične dimenzije i isti dual-slot dizajn, tu se sličnosti i završavaju. Plastični oklop u srebrno crnoj boji i dva 80mm ventilatora koji garantuju tiši rad i bolje hlađenje od referentne verzije. Naravno, Vapor-X sistem se i ne vidi, a ono što znamo je da koristi dve bakarne heat-pipe cevi i masivan aluminijumski hladnjak, i ono što se moglo primetiti je da cela stvar zaista radi posao. Od ostalih stvari koje se mogu videti je i jedan dodatan 6-pinski konektor za napajanje, kao i CrossFire interfejs za povezivanje još jedne grafike ukoliko je to potrebno.
Sa dodatnim konektorom za napajanje, kartica ima na raspolaganju maksimalno 150W snage, iako je za default vrednosti TDP oko 90W, što ostavlja veliki overhead za eksperimentisanje u dodatnom overkloku. Kao i sve ostale AMD kartice iz ove generacije, ova isto podržava Zero Core Power, što u mirovanju potrošnju obara na impresivnih 3W. Za razliku od standardne konfiguracije sa po jednim HDMI i DVI i dva DisplayPort-a, Sapphire je ovde postavio dva DVI i po jedan HDMI i DisplayPort, što će dosta olakšati Eyefinity konfiguraciju sa više monitora. Primećujemo i da sa zadnje strane otvor za ventilaciju ne zauzima celu visinu kartice, što i nije tako čudno pošto znamo da se topao vazduh ne izbacuje dikretno napolje kroz ovaj otvor.
Sjajna Sapphire grafička kartica koja dolazi sa poznatim Vapor-X sistemom hlađenja koji omogućava tih rad i odlične radne temperature. Kartice stiže već fabrički overklokovana, tako da se dobijaju i sjajni rezultati.